Elektrárna žádá vyšší hladinu Moravy, jak má v povolení. Obce jsou proti

  11:03aktualizováno  11:03
Podnikatel, který staví vodní elektrárnu na řece Moravě poblíž Otrokovic, žádá zvýšení hladinu jezu. Jenže Kvasice a další obce mu to nechtějí povolit, bojí se o kanalizaci a zatopení sklepů. Podnikatel se s nimi chce domluvit, nebo bude žádat náhradu škody. Ročně by přišel o čtyři miliony.

Vodní elektrárnu staví podnikatel Lubomír Marták na řece Moravě mezi Otrokovicemi a Bělovem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vodní elektrárna, jejíž dostavba na řece Moravě mezi Otrokovicemi a Bělovem vrcholí, má být spuštěna do zkušebního provozu počátkem června. Pokud se hladina nezvedne na úroveň, jak je schválena ve stavebním povolení, nebude mít elektrárna podle podnikatele Lubomíra Martáka požadovaný výkon a může dojít k jejímu poškození.

Je odhodlán i vymáhat škody za ušlý zisk. "Chci se dohodnout, postupuji tak celý život. Mám ale zákonný nárok na dodržení této hladiny," tvrdí Marták.

Vodní elektrárna má být spuštěna do zkušebního provozu počátkem června.

Vodní elektrárna má být spuštěna do zkušebního provozu počátkem června.

Příběh elektrárny začal už v roce 1994, kdy na ni dostal stavební povolení původní iniciátor projektu, kroměřížský podnikatel. Hladina nad jezem byla tehdy o půl metru výš než dnes, a s její tehdejší výší proto počítá i platné stavební povolení.

Projekt se ovšem zastavil a roku 1997 přišla tisíciletá povodeň. Kvasice ležící jen pár kilometrů nad jezem se tehdy ocitly z poloviny pod vodou. I proto později, roku 2001, požádaly o snížení hladiny o půl metru. Úřady jim vyhověly, k řízení o snížení hladiny však podle Martáka tehdejšího investora nepřizvaly.

Navzdory snížení hladiny od té doby povodně zaplavily tamní sportovní areál ještě v roce 2006. A několikrát k tomu chybělo velmi málo. Zvlášť v roce 2010, kdy pyrotechnici zabránili jeho zaplavení až díky odstřelení hráze u přítoku Moravy.

Nižší hladina prý připraví podnikatele o čtyři miliony ročně

V listopadu 2011 koupil projekt elektrárny podnikatel Lubomír Marták. Loni začal stavět a letos požádal úřady o zvýšení hladiny na úroveň ze stavebního povolení. Jenže narazil na problém. Hlavně povodněmi sužované Kvasice se totiž postavily na odpor.

"Navržená hladina by měla vzdutí až někde nad areálem a to je z psychologického hlediska občanů nepříjemná věc. Znamenalo by to navíc problémy pro obecní kanalizaci, která by neměla kam odtékat. Ale i pro sklepy budov v přilehlých ulicích Bělovská a dalších," vysvětlil kvasický starosta Lubomír Musil.

Marták argumenty starosty odmítá. Podle něj vyšší hladina čističku odpadních vod nijak neohrozí. Přečištěné domovní splašky totiž vhání čistička do Moravy pod tlakem a přepad pro dešťovou vodu ústí pod stávající hladinu řeky. To je podle Martáka skutečná příčina zaplavování ulic za přívalových dešťů.

Pro už vlastně hotovou elektrárnu znamená zachování stávající hladiny problém. "Mám expertizu firmy, která turbínu vyrábí, a ta spočítala, o kolik snížením hladiny poklesne roční výroba elektřiny. Finančně vyjádřeno jde zhruba o čtyři miliony korun," řekl Marták.

Úřad tvrdí, že je to problém investora

Při nižší hladině navíc může turbína přisávat vzduch a výrobce negarantuje její správnou funkci. "Pak by škody byly daleko větší," naznačil podnikatel.

O změně rozhoduje odbor životního prostředí v Otrokovicích na základě podkladů od zúčastněných stran. Ten si však nad sporem zatím myje ruce. "Opatření všech potřebných dokladů stejně jako budoucí rentabilita je věcí investora," vzkázala mluvčí radnice Lenka Krupková.

Podnikatel nabídl Kvasicím půl milionu korun na dvě čerpadla, kterými by vodu za přívalových dešťů čerpaly do Moravy, odpověď však zatím nedostal. Zvýšení hladiny však odmítají i obec Střížovice nebo zemědělský podnik Kvasicko. Martákova firma Mexim Consulting požádala aspoň o dočasné zvýšení hladiny na zkušební provoz.

"S tím zastupitelé nebudou v žádném případě souhlasit," trvá na svém starosta Musil. "Měli povolit elektrárnu někde jinde, ne v problémových místech, kde je nejníže položená obec v nivě řeky Moravy. Tady se dělají vodní díla a nebere se ohled na majetky občanů. Toto je hlavní problém celé věci," dodal starosta.

V době budování jezu se přitom na fakt, že Kvasice leží nízko, pamatovalo a kvasická kanalizace ústila až pod ním. Byla však poškozena a je léta nefunkční.

Účastníci řízení mají odevzdat své připomínky do 31. května. Odbor životního prostředí v Otrokovicích potom rozhodne, zda zvýšení hladiny povolí, nebo ne. Pokud se nedohodnou, bude se věcí zřejmě zabývat Zlínský kraj.

Bělovský jez, kde vzniká vodní elektrárna, se nachází na krají Otrokovic.

Bělovský jez, kde vzniká vodní elektrárna, se nachází na krají Otrokovic.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30...

Valentův Synot spojil vinné sklepy bez povolení, hrozí mu milionové tresty

Nový sklepní komplex ve známé Vinohradské ulici v Uherském Hradišti, který spadá pod holding Synot senátora a...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

Kabinky na Pustevny vyjdou na 150 milionů, v plánu je i obnova lyžování

Plynulejší a komfortnější cestu na jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů na Moravě chystají Pustevny. Současnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Ve Zlíně plánují velké oslavy 700 let města, připomenou i Tomáše Baťu

První písemná zmínka o osadě Zlín pochází z roku 1322. Tehdy ho jako řemeslnicko-cechovní středisko okolního valašského...

Silničáři už upravují trasu D55 u Starého Města, budování začne příští rok

Silničáři začali pracovat na úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města. Osm kilometrů dlouhou silnici budou stavět tři...

Stát chce ukončit spor o komoru, která připojí Kroměříž k Baťovu kanálu

Stát našel řešení, jak odstranit překážky, které brání vybudování plavební komory pro lodě na Bělovském jezu u...

Čelní střet nepřežila mladá spolujezdkyně, tři další mladí se vážně zranili

Po převozu do nemocnice podlehla svým zraněním mladá spolujezdkyně cestující ve voze, který v Otrokovicích dostal smyk...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PÉČE O VOZY - ZLÍN

AURES Holdings a.s.
Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz