Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Voda na dálnici i zaplavené školní šatny. Na Zlínsku stále uklízejí po bouřce

  14:41aktualizováno  17:05
Otrokovice včera zasáhly prudké přívalové deště, když nejhorší situace byla v Kvítkovicích, kde odstraňují následky ještě během dneška. Tamní obyvatelé, jimž bahnitá voda zaplavila sklepy a garáže, si mysleli, že je nic podobného už nepotká. Voda jim škodila už dříve, naposledy před třemi lety.

Pak se ale v okolí postavila dálnice a za 60 milionů korun v terénu udělala opatření, která měla velkou vodu zkrotit. „Bylo nám to vtloukáno do hlav, že Kvítkovice budou chráněné před bleskovou povodní. A první větší déšť ukázal, že systém evidentně nefunguje tak jak má,“ hlásil Radek Štěrba z Kvítkovic, který se jako dobrovolný hasič podílel i na odčerpávání vody z domů.

„Před třemi lety ulice vypadaly stejně. Odezva občanů je, že je to tady takové, jako by se žádné poldry a protipovodňové opatření nepostavily,“ doplnil.

Voda se valila pod dálničním obchvatem Otrokovic do obytné části. Dokonce se místy dostala i přes dálnici a vyvracela nad ní plot. „Když ani suché poldry vodu nezadrží, tak je to asi špatné místo, které nemělo být osídlené,“ reagoval šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

„Nikdy nic nestavíme na extrémy, ani na extrémní dopravu, ani na srážky. A toto byly extrémní srážky. Je to tragédie, ale my za to nemůžeme,“ tvrdí.

Většinu protipovodňových opatření platili silničáři, ale navrhoval je a prováděl Státní pozemkový úřad (SPÚ). „Bohužel postiženou oblast zalila voda s bahnem z polí, kde dosud nevzešel vegetační pokryv. Půda je po předchozích deštích nasycena vodou, což nejsme schopni ovlivnit,“ řekla mluvčí Petra Kazdová.

Podle ní nádrže s ostatními opatřeními fungovaly tak, jak mají, a zachytily v posledních dnech velké množství vody a bahna, čímž výrazně ochránily majetek občanů i dálnici.

SPÚ ale také podal na policii trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení, protože někdo úmyslně ucpal odtok z jedné záchytné nádrže. Vytvořil ze dřeva zábranu přímo na míru betonové skruže. Nádrž se začala rychle plnit, ale tlak vody zátarasu prorazil. Voda pak byla odvedena příkopy do vodních toků a škodu nezpůsobila.

Každopádně před třemi lety všichni zástupci institucí včetně města slibovali, že obyvatele Kvítkovic už voda nikdy nezaplaví. Bohužel se ukázalo, že to není pravda.

„Realizovaná opatření v daný moment fungovala, záchytné nádrže se zaplnily, bohužel příval vody byl tak silný, že ani jejich kapacita nestačila,“ prohlásila starostka Hana Večerková.

Připomněla, že v okolí přibyly polní cesty, svodné příkopy, výsadba stromů a především záchytné nádrže a průlehy, jejichž úlohou je zadržet vodu v krajině. „Pokud by tato opatření realizována nebyla, situace by byla o to horší,“ míní Večerková.

VIDEO: Bouřka zasáhla jižní Moravu. Brno se proměnilo v „moravské Benátky“

Obyvatelé Kvítkovic si stěžovali i na to, že propustky pod dálnicí jsou široké kolem metru, kanalizační potrubí v ulicích má ale průměr zhruba poloviční, takže nemůže takové množství vody pojmout. Metrologové ale zase říkají, že úterní příval srážek byl v Otrokovicích skutečně mimořádný. Podle radarových odhadů se tam hodinový úhrn včera odpoledne pohyboval mezi 20 až 34 milimetry. Podle klasifikace Wussowa se jedná o druhou ze tří kategorií přívalového deště podle jeho intenzity.

„Místa s nejvyššími úhrny nad 30 milimetrů už dokonce hraničí s nejvyšší kategorií, tedy s katastrofálním lijavcem. Tato hodnota bývá překročena jen zřídka, na našich stanicích v okrese Zlín průměrně třikrát za posledních dvacet let,“ přiblížila Barbora Kněžínková z oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. „Velký objem srážek tentokrát navíc spadl do hustě obydlené oblasti s množstvím zpevněných a nepropustných povrchů, což s sebou nese výrazně citelnější následky, než když déšť spadne do volné krajiny,“ dodala.

Průmyslový areál zalila voda z polí

Následky bleskové povodně museli řešit i v podniku Continental Barum. Kolem areálu se tvořila místa se stojící vodou. Takovou situaci tu dlouho nepamatují. „Úterní přívalový déšť byl opravdu extrémní a již mnoho let nebyly způsobeny deštěm podobné komplikace,“ potvrdila mluvčí společnosti Regina Feiferlíková.

Podle ní znamenaly silné srážky zátěž pro dešťové svody ze střech i kanalizaci, která kapacitně nedostačovala. „Od úterní 14. hodiny naše podniková hasičská jednotka intenzivně odstraňovala veškeré následky deště a odčerpávala vodu ze všech míst, kde zůstala stát,“ popsala Feiferlíková. Nebylo třeba povolávat posily, o odstranění následků se postarala standardní jednotka. Hasiči v areálu ukončili práci během dneška.

Potíže hlásily i další firmy, především v průmyslové zóně mezi Otrokovicemi a Napajedly. „Do areálu zdejší firmy tekla voda z okolního pole, sesunula se část svahu, u budov skladů se vytvořila obrovská laguna vody a hrozilo, že vteče dovnitř,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Bahnitá laguna vody se vytvořila také například v ulici U Farmy. V podjezdu pod dálnicí D55 stojatá voda úplně ucpala průjezd mezi Malenovicemi a Kvítkovicemi. Navíc v ní uvázla převrácená dodávka. Policisté proto museli odklánět dopravu.

Částí země se přehnaly přívalové deště. Na Moravě řešili desítky událostí

Problémy hlásilo i otrokovické gymnázium, kde museli kvůli následkům povodně na středu vyhlásit ředitelské volno. „Voda natekla do šaten, které máme v suterénu, v ne úplně vyhovujících podmínkách,“ přiblížil ředitel školy Ivo Kramář. Vodu se sice podařilo odčerpat, ale šatny podle něj byly nepoužitelné. Škola využívala vysoušeč, který jí zapůjčil jeden z rodičů.

„Voda se tam dostala zvenku, protože na sousedním hřišti se zacpal kanál. Šatny jsou navíc pod úrovní terénu a voda vyvěrala z podlah. Tvořily se tam malé gejzíry, z nichž voda prýštila,“ poznamenal ředitel.

Při silných deštích tu mají problémy pravidelně, ale v tomto případě se voda do suterénu dostala extrémně rychle. „Bohužel to nějakým opatřením nevyřešíme, šatny jsou někdy ze 70. let a jsou zahloubeny pod úrovní spodní vody. Ta se tam pak v podobných situacích dostává,“ dodal Kramář.

  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

V Jadrníčkově vile ve Fryštáku otevřeli týdenní stacionář pro dospělé

Rekonstrukce přístavby památkově chráněné vily ve Fryštáku skončila, nyní už prostory využívají lidé se zdravotním...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...