Sociální demokracie, která vyhrála volby před čtyřmi lety i díky slibům na zrušení poplatků v nemocnici, už představila svůj největší tahák. Je jím 10 tisíc korun pro každé nově narozené dítě.
Slůně zvýšilo návštěvnost našeho webu, říká primátorNeobvyklou kampaň si připravilo hnutí STAN. Není populistická ani celostátní, avšak voliče může mást. Hnutí po Zlíně umístilo billboardy s fotografií primátora Miroslava Adámka, který je lídrem pro krajské volby. Vedle něho je nápis: Chybí nám slůně. Pak logo a odkaz na internetové stránky STAN. „Napadlo by mě jen to, že do zlínské zoo chce pořídit slůně,“ reagoval politolog Karel Kouba, když poprvé billboard uviděl. A nebyl daleko od pravdy. Zmínka o slůněti je záměrně nesrozumitelná, aby si potenciální voliči rozklikli stránky hnutí. „Lidé si myslí, že je to blbost, ale pak jim to vysvětlíme. Je to odlehčená letní kampaň,“ přiblížil Adámek. Lidé se na stránkách STAN dočtou, že město připravuje rozšíření zoo v Lešné o výběh slonů i se zázemím pro jejich rozmnožování. Město na to vyčlenilo 60 milionů, kraj jen deset. „Jenže právě tento projekt je typickým příkladem ‚spolupráce‘ se současným vedením Zlínského kraje,“ píše se na webu. Zvolením primátora Zlína do čela kraje by se podle hnutí spolupráce obou úřadů měla zlepšit. „Hlavně jsme chtěli, aby se lidé podívali na naše stránky. Jejich sledovanost se skutečně zvýšila,“ řekl Adámek. Náměstek hejtmana Jaroslav Drozd z ČSSD však považuje kampaň za amatérskou, byť uznává, že spolupráce kraje a města je špatná. Naopak Koubovi se zdá nápaditá a vtipná. „Ale asi bych billboard nedával třeba do Kroměříže nebo do Vsetína, kde by lidem mohlo vadit, že zlínský primátor chce peníze na městskou službu ve Zlíně. Může to být dvojsečné,“ míní Kouba. Billboardu už si všiml i bulvár a ptal se, jestli by primátor jezdil na slůněti na radnici nebo ho nechal umývat okna chobotem. |
Ač se to zdá na první pohled nepravděpodobné, ČSSD to považuje za krajské téma.
„Chceme vyjádřit podporu mladým rodinám a udržet mladé lidi u nás v kraji. Za posledních sedm let tady ubylo deset tisíc lidí. Musíme udělat všechno pro to, aby Zlínský kraj trošku omládl,“ přesvědčuje náměstek hejtmana a lídr sociální demokracie Petr Navrátil.
Podle něho je úbytek obyvatel krajské specifikum, na druhou stranu ale přiznává, že jedno takové opatření nepříznivý trend jen těžko zvrátí.
„Je to signál ze strany kraje, že s tím chce něco dělat. Avšak musejí přijít i další kroky,“ doplnil.
SPO chce zrušit televizní poplatky pro důchodce
Ještě méně regionální je příslib Strany práv občanů (SPO), která cílí naopak na seniory. Jejich závazek by se mohl týkat obyvatel Zlínského, ale i Plzeňského nebo Jihočeského kraje. Chce zrušit televizní poplatky důchodcům (psali jsme zde).
„Mnoho seniorů žije za pár desetikorun denně, počítají každou korunu doplatku za léky nebo potraviny. Televize je pro ně často jedinou zábavou a zdrojem informací,“ vysvětluje krajský předseda SPO a hradní kancléř Vratislav Mynář.
Podle něho jde o krajské téma, protože „senioři žijí v každém kraji“. SPO by v případě úspěchu zahájila iniciativu, která by vedla ke změně zákona o poplatcích. Hned by kraj ale začal za důchodce platit 135 korun.
„Ročně by to bylo asi sto milionů korun,“ odhadl Mynář, podle něhož by se na to peníze v krajském rozpočtu našly.
SPO už před pár týdny umístila po kraji billboardy s heslem Tato země je naše, což odkazuje k uprchlické krizi a odmítání přijetí migrantů do České republiky.
TOP 09 řeší Velké kino, které patří městu
Příliš přesvědčivě nepůsobí ani TOP 09, která si sice nevybrala celostátní téma, ale zato sáhla naopak po městském, jež s krajskými volbami také nesouvisí.
Zlínská buňka strany nejprve apelovala na billboardech, aby uzavřené Velké kino ve Zlíně, které je v havarijním stavu, nebylo zbouráno (více zde). A když statici řekli, že je oprava možná, řeší zase, co by v něm mělo být. Kino přitom patří městu.
„Velké kino se po opravě musí stát centrem pro všechny Zlíňany. Musí být víceúčelově využitelné a při zachování jeho historické hodnoty přizpůsobené potřebám 21. století. Využití jeho možností je na nás. O město se stará koalice hnutí STAN a ANO, která bude kandidovat na kraj. Je to jejich vizitka,“ říká předseda zlínské TOP 09 Milan Baroň.
Paradoxem je, že strana nemá na zlínské radnici žádného zastupitele, takže její možnosti, jak osud památkově chráněné budovy z baťovské éry skutečně ovlivnit, jsou zcela nulové.
Valenta slibuje změnu krajské nemocnice na fakultní
Majitel hazardní firmy Synot, senátor a lídr společné kandidátky Soukromníků a Svobodných Ivo Valenta chce řešit i zdravotnictví, jež považuje za zanedbané. Prosazuje, aby se ze zlínské krajské nemocnice stala fakultní, kterou by platil stát.
Rozhodnout o tom však nemůže ani zastupitelstvo kraje. Navíc v regionu není lékařská fakulta, se kterou fakultní nemocnice vždy spolupracuje.
„Je nutné do financování zdravotní péče v kraji ‚vtáhnout‘ stát. Proto je potřebné co nejdříve zahájit jednání kraje s ministerstvem zdravotnictví o rozvojovém programu pro krajskou nemocnici a vyjednat zvýšení úhrad za poskytovanou zdravotní péči pojišťovnami,“ tvrdí Valenta.
Lidovci by zařídili slevy pro rodiny s dětmi
Na konkrétní sliby, které by šetřily peněženku mnoha lidí, sázejí lidovci. Jejich téma se však osvědčilo už v jiných krajích.
Chtějí znovu zavést rodinné pasy, což znamenalo někdy až padesátiprocentní slevy při návštěvách bazénů, kin, divadel či muzeí pro rodiny s více dětmi. Kraj je zrušil v roce 2014 a přešel na jiný druh podpory.
„Jinde je to zavedený projekt, na který se u nás zapomíná. Považuji to za systémový krok, nejde o nárazové vyplacení nějaké částky,“ argumentuje lídr lidovců Jiří Čunek.