Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Kroměříž se k Baťovu kanálu do roku 2024 nepřidá, komoru čeká nové řízení

  17:26
Výstavba plavební komory na Bělovském jezu a s tím související prodloužení Baťova kanálu do Kroměříže se odkládá minimálně o dva roky. Krajský úřad totiž kvůli připomínkám aktivistů i otrokovické radnice poslal projekt do velkého řízení EIA.

Až plavební komora v Bělově vznikne, dostanou se lodě z Hodonínska a Uherskohradišťska až do Kroměříže. | foto: vizualizace Ředitelství vodních cest

Původně se mělo začít stavět v roce 2017 a projekt za 300 milionů korun podporují i premiér Andrej Babiš i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na vybudování plavební komory na Bělovském jezu však dosud nebylo vydáno ani stavební povolení. Teď se bude muset navíc znovu zpracovat řízení EIA, v němž se posuzují dopady stavby na životní prostředí, což bude znamenat zdržení minimálně o dva roky.

Důvody, které komplikace způsobují, jsou stále stejné. Jde především o zatrubnění Širokého potoka, jenž ústí do řeky Moravy pod jezem, a vybudování průplavu pro ryby.

Tyto podmínky byly součástí závěrů původního řízení EIA, ovšem Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je investorem, argumentovalo tím, že nejdou splnit. Uvedlo, že Široký potok je většinu roku bez vody a takzvaný rybochod by měl zaplatit někdo jiný, protože ŘVC překážku nezpůsobilo.

„Jsou dva znalecké posudky, které říkají, že je zatrubnění potoka nerealizovatelné. Krajskému úřadu to ale nestačilo, takže po nás požaduje nové kompletní posouzení EIA,“ vysvětlil zástupce ředitele a mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

„To znamená, že budeme zpracovávat velkou dokumentaci, aktualizovat data, uděláme biologický monitoring výskytu živočichů i rostlin. Celý proces potrvá dva roky, takže výstavba je o dva roky odložena,“ doplnil.

Kraj chce podrobnější rozpracování několika věcí

Krajský úřad loni zrušil územní rozhodnutí na plavební komoru kvůli odvolání ekologických aktivistů ze spolků Děti Země a Egeria. Mimo jiné právě kvůli úpravám Širokého potoka a rybochodu.

Jako schůdná cesta se pak po dohodě ŘVC s ministerstvem životního prostředí jevilo nové řízení EIA s tím, že se udělá jen jeho jednoduchá forma, takzvané zjišťovací řízení.

Krajský úřad ale na základě opětovných připomínek aktivistů i otrokovického městského úřadu poslal projekt do velkého řízení EIA. Za nutné považoval podrobnější rozpracování několika věcí.

Jako první dvě uvádí úpravy Širokého potoka včetně jeho zaústění a zabezpečení migrace vodních živočichů. Dále se podle rozhodnutí krajského úřadu musí Ředitelství vodních cest více zabývat dopady na faunu, flóru a místní ekosystémy, expanzí lodní dopravy na řece Moravě s ohledem na životní prostředí nebo světelným smogem.

„Vodní zákon přímo zakazuje vytvářet bariéry pro pohyb ryb a vodních živočichů, plavební komora takovou bariérou bezpochyby je. Předložené znalecké posudky nezohledňují nové skutečnosti v území, například uvedení malé vodní elektrárny do provozu, obsahují neaktuální informace o inženýrských sítích v místě napojení Širokého potoka,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí otrokovické radnice Anna Pšejová.

Města chtějí prodloužení kanálu

Podle Bukovského je dokumentace zpracovaná nově a překážkou pro ryby je jez, nikoliv plavební komora. „Pokud by se rybochod měl udělat, tak na druhé straně jezu, kde je vodní elektrárna, ale to by byla úplně jiná akce,“ konstatoval.

„Pokud se v Bělově již postavil jez a malá vodní elektrárna a nyní to má být plavební komora, tak je zásadní, aby byla konečně zajištěna i efektivní propustnost řeky Moravy, Širokého potoka a Mojeny pro vodní živočichy, hlavně pro ryby. Je také nutné vytvořit lepší vtok Širokého potoka do Moravy,“ vypočítal předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle ŘVC však mohl být projekt v rámci zjišťovacího řízení ukončen. Pokud by se tak stalo, úřad by podal žádost o územní rozhodnutí a začít stavět by se mohlo v roce 2022. Teď může být reálný rok 2024.

Města podél Baťova kanálu o prodloužení splavnosti až do Kroměříže stojí, protože to může přilákat další turisty.

„Z pozice města plavební kanál v rámci cestovního ruchu podporujeme, z hlediska odbornosti se k tomu vyjadřovat nemůžeme,“ řekla otrokovická starostka Hana Večerková.

„Jde nám o splavnění kanálu do Kroměříže. Všechny turistické aktivity se tímto krokem zbrzdí, což se nám nelíbí,“ podotkl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

ŘVC má nachystaný projekt přístaviště v Kroměříži a město se už dohodlo s investorem, který by tam vybudoval restauraci, naplánovaná je také půjčovna kol.

2. května 2014

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, řeka napěnila

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly neznámé chemické látky, které na hladině vytvořily pěnu. U břehu v...

Při nehodě v mlze se vůz přetočil přes střechu, dvě spolujezdkyně zemřely

Dvě oběti si vyžádala pondělní večerní nehoda mezi obcemi Strání a Slavkov na Uherskohradišťsku, kde vůz ve tmě a v...

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Sněmovní volby? Ty teď neřeším, říká po opuštění politických pozic Valenta

Premium Po šesti letech neobhájil pozici senátora na Uherskohradišťsku, kde ho porazil lidovecký starosta Starého Města Josef...

Rozbory z týden starého znečištění Bečvy prokázaly velké množství dusitanů

Nadlimitní množství dusitanového dusíku odhalily v řece Bečvě rozbory vody po úterním znečištění toku u Valašského...

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

Chropyně se vzpírá bourání kvůli lepší železnici, kraj se zastal státu

Chropyně na Kroměřížsku se musí podle krajského úřadu podřídit státu při rozšíření železnice na území města, jeho...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...