Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Rozbory z týden starého znečištění Bečvy prokázaly velké množství dusitanů

  13:34aktualizováno  14:03
Nadlimitní množství dusitanového dusíku odhalily v řece Bečvě rozbory vody po úterním znečištění toku u Valašského Meziříčí. Zdrojem je zřejmě jedna z firem v areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Úhyn ryb to na rozdíl od zářijové otravy kyanidem podle inspekce nezpůsobilo.
K novému úniku neznámé chemikálie do Bečvy došlo 24. listopadu 2020 u obce...

K novému úniku neznámé chemikálie do Bečvy došlo 24. listopadu 2020 u obce Juřinka z malé výpusti, kam ústí potrubí z areálu rožnovské Tesly. | foto: HZS Zlínského kraje

Chemikálie vytvořily 24. listopadu kolem poledne na hladině Bečvy pěnu u méně nápadné z dvojice výpustí pod mostem u Juřinky. Ústí do ní potrubí odvádějící odpad z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm vzdáleného zhruba 16 kilometrů.

Odebrané vzorky následně testovali v laboratořích pracovníci České inspekce životního prostředí.

„Výsledky rozborů vody z Bečvy prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Výsledky rozborů odebraných vzorků potvrdil i Vodoprávní úřad Valašské Meziříčí,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

„Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, spolupracuje s ostatními složkami. Žádné úhyny ryb ani jiných živočichů nebyly dosud potvrzeny. Analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření,“ řekl ředitel inspekce Erik Geuss.

Inspekce v komentáři k výsledku rozborů vody uvádí, že dusitany vznikají ve vodách při biochemické oxidaci amoniakálního dusíku, z toho důvodu patří mezi významné indikátory znečištění přírodních vod.

Dusitany u ryb pronikají do krevní plazmy, dále do červených krvinek, kde se vážou na barvivo hemoglobin, což se projevuje hnědým zbarvením krve a žaber a současně se snižuje kapacita krve pro transport kyslíku.

Podle publikace Hydrochemie nejen pro rybáře, kterou v  roce 2015 vydal Radovan Kopp z Mendelovy univerzity v Brně, jsou „bohaté na dusitany odpadní vody z výroby barviv a ze strojírenských závodů (dusitany se používají jako inhibitory koroze). Dusitany mohou vznikat i při dezinfekci vody UV zářením redukcí dusičnanů.“

Zmíněné výpusti jsou na pravém břehu, zhruba půl kilometru nad výpustí, kterou využívá společnost Deza. Ta při zářijovém úniku kyanidů, který vyhubil rybí populaci asi na 40 kilometrech toku, čelila kritice, že by mohlo jít o jedy z její továrny, podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se ale kyanid mohl do řeky dostat právě výpustí z rožnovské Tesly.

Pro kriminalisty, kteří otravu vyšetřují, je zásadní znalecký posudek, který by měl přispět k určení viníka. Policie by jej měla dostat do 20. prosince.

Z „rožnovské“ výpusti uniklo do řeky v závěru října také nadlimitní množství niklu.

Provozovatel čističky: Firmy musí být disciplinované

Kanalizační síť v areálu bývalé Tesly Rožnov spravuje firma Energoaqua.

„To znamená, že někdo z našich dodavatelů k nám pustil něco v rozporu s kanalizačním řádem,“ okomentoval nejnovější znečištění Bečvy pro iDNES.cz jednatel firmy Oldřich Havelka.

Energoaqua provozuje anorganickou čistírnu a organické látky, jako jsou dusičnany její technologie neodhalí ani nevyčistí. „Je to o disciplíně těch firem,“ dodal.

Jednotlivé podniky mají jasně dané, jaké produkují odpadní látky, jakým způsobem je mají likvidovat. Tedy i to, co mohou pustit do čistírny.

I v minulém případě, ke kterému došlo v říjnu, se ve vyčištěné vodě objevilo nadlimitní množství niklu. „To je stejný případ, protože nikl k nám vůbec neměl jít,“ vysvětlil Havelka. Firmu, která jej vypustila, označil a předal věc k řešení odboru životnímu prostředí v Rožnově pod Radhoštěm.

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek v pátek prohlásil, že chce v reakci na zmíněnou sérii mimořádných událostí prosadit úplné zrušení kanálu z rožnovské Tesly.

„Riziko vidím v té délce. Je to patnáct kilometrů a my nevíme, kolik je po cestě míst, kde se dá zjednodušeně řečeno zvednout poklop a něco tam nalít. Z čistírny může jít přečištěná voda, která splňuje limity, ale cestou se může kontaminovat,“ vysvětlil Stržínek.

„Proto chci dosáhnout toho, aby se zavřel a nakládání s odpadními vodami se řešilo lokálně,“ dodal.

Druhou možností, kterou starosta zmínil, je uplatnit na výpusť nejpřísnější možné limity. „S tím bychom neměli žádný problém, uzavření kanalizace by do budoucna problém byl,“ reagoval Havelka.

Už nyní ale jedná o možnosti využívat kanalizaci, která vede do Rožnovské Bečvy. Ta je vybudovaná, problém je v tom, že v Rožnovské Bečvě je v létě slabý průtok vody.

Proto se také v 70. či 80. letech kopal kanál vedoucí do Juřinky a tedy pod soutok obou Bečev, kde je průtok silnější. Přečištěná voda je totiž neokysličená a je tedy nutné ji ředit s větším množstvím okysličené vody.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín prohrál i na ledě nováčka ze Znojma. Vsetín porazil Litoměřice

Hokejisté Zlína prohráli i třetí zápas v novém ročníku první ligy. Vítěz minulého ročníku druhé nejvyšší soutěže...

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Giacomo Agostini v Kroměříži. Pobavil historkami a rozdal podpisy

Přehlídku tuningových aut, oldtimerů, supersportů a historických vozů MG nazvanou Help cup hostilo v sobotu Výstaviště...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější

První operace už je naplánovaná. Uskuteční se 6. října a primář zlínské urologie Martin Kučera při ní onkologicky...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

Betlém v Horní Lidči jde naproti nevidomým. Figurky mohou vzít do ruky

Celkovou modernizaci má za sebou známý betlém v Horní Lidči. Unikátní scenérie se stovkami figur a staveb odkazujících...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...