Sucho dopadlo i na Baťův kanál, komory otevře jen jednou za hodinu

  10:49aktualizováno  10:49
S omezeními musí na sklonku léta počítat návštěvníci Baťova kanálu. Kvůli nízké hladině řeky Moravy se plavební komory otevřou vždy jen jednou za hodinu, plout po oblíbené turistické trase také nesmí lodě s větším ponorem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Plavbu omezila Státní plavební správa od čtvrtka, důvodem je letošní mimořádné sucho, kvůli němuž hladina řeky Moravy klesla na historické minimum. Omezení má trvat do 2. září.

Na Baťův kanál tak nyní v celé jeho délce včetně říčních úseků mohou vyplout pouze lodě s ponorem, který nepřesáhne 60 centimetrů. Zároveň se nebudou plavební komory otevírat průběžně podle potřeby, ale vždy jen jednou za hodinu.

Proplouvání všemi plavebními komorami Baťova kanálu tak bude možné vždy mimo pondělí v 9:30 a pak každou hodinu do 17:30, proplouvání bude začínat vždy z dolní rejdy plavební komory.

Vandal otevřel stavidlo, aby zavlažil pozemky u kanálu

Úbytek vody z koryta Baťova kanálu v minulých dnech ještě prohloubil neznámý pachatel. Pracovníci Povodí Moravy provádějící údržbu na plavební komoře v Babicích v pondělí ráno zjistili, že nad komorou někdo po odstranění zámku zdvihl jednu polovinu stavidla, které slouží k napouštění bývalého zavodňovacího příkopu.

„Tímto činem se zřejmě neznámý pachatel snažil přivést vodu k odstaveným ramenům a nadlepšit tak jejich vodní bilanci či zavlažit přilehlé pozemky. Je pro nás nepochopitelné, že i v tak suchém období, kdy je velmi obtížné zabezpečovat minimální zůstatkové průtoky v řekách pro jejich životaschopnost, se najdu bezohlední občané upřednostňující své zájmy,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy.

„V tomto okamžiku není možné manipulacemi zajistit ani minimální zůstatkové průtoky v Moravě pod jezy, natož na těchto jezech bezpečně zajistit stanovenou plavební hloubku v rejdách plavebních komor Baťova kanálu navazujících na říční úseky,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

„Prázdninová intenzita proplavování navíc způsobuje kolísání hladiny zejména v nadjezí jezu Veselí nad Moravou a Spytihněv, ze kterých jsou oba kanálové úseky Baťova kanálu zásobovány vodou,“ doplnil.

Historicky nejnižší průtoky omezily plavbu poprvé v novodobé historii Baťova kanálu. A provozovatelé lodních linek a půjčoven lodí z toho nejsou nadšení.

„Nemáme pocit, že by všude, především v říčních úsecích, byla situace tak špatná. Opatření zpomalí dopravu. Dá se také čekat, že bude menší zájem hlavně o krátkodobé výpůjčky, každá zpráva o nějakých omezeních tak zapůsobí,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Plánovaná nová zlínská nemocnice se má nabídkou blížit k fakultní

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Krajský úřad začal veřejně představovat ambiciózní projekt nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát osm...

Archiv Hanzelky a Zikmunda je také svědectvím o světě, který už neexistuje

Rozhlasových reportáží jen za první cestu napsali Jiří Hanzelka a Miroslav...

Rozsáhlý osobní archiv cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně....

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Najdete na iDNES.cz