Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Kraj měl před lety plán na přeměnu zlínské nemocnice, práce ale nezačaly

  10:10
Generel zlínské Baťovy nemocnice z roku 2008 počítal s postupnou modernizací. Jedenáct let starý, ale na druhou stranu hotový a zaplacený projekt je teď hlavním argumentem proti krajem chystané stavbě nového areálu v Malenovicích. MF DNES přináší bližší informace k tomu, proč ho Zlínský kraj neuskutečnil.

Nízká budova v popředí měla fungovat jako centrální příjem, propojený měl být s internou. | foto: vizualizace: LT Projekt

Nová silnice, nový interní pavilon a nové centrum akutní medicíny. Kdyby se uskutečnil původní plán rozsáhlé modernizace zlínské nemocnice, měla by dnes své hlavní problémy vyřešené.

Generel Baťovy nemocnice byl zpracovaný v roce 2008. Schválili ho zastupitelé vedení koalicí ČSSD a ODS. Počítalo se v něm se sedmi etapami, které měly, podle tehdejších cen, stát přes šest miliard korun a trvat přibližně 16 až 20 let.

Šlo by ale podle něj stavět i dnes? Kraj tvrdí, že by se musel předělat, protože neodpovídá současné medicíně.

„Jednalo by se o rekonstrukci, která se myšlenkově vrací do minulého století. Nejen já, ale ani primáři si nedovedou představit, co by to znamenalo pro pacienty a personál,“ zhodnotil hejtman Jiří Čunek.

Podle dnešních přepočtů kraje by se pravděpodobně stavělo 12 let a potřeba by bylo 10 miliard korun.

Názory jsou ale i jiné. Která ze dvou stran je blíže pravdě, by měl jasněji ukázat nový oponentní posudek. Vyžádali si ho zastupitelé.

Fotogalerie

„V každém případě to bylo naplánované tak, aby nedošlo k žádnému omezení lékařského provozu nebo vytvoření provizoria. Z pětadevadesáti procent by se oddělení přesunovala ze starých prostor do nových,“ naznačil ředitel společnosti LT PROJEKT Luděk Tomek, který tehdy materiál zpracovával.

Generel byl pro kraj i nemocnici jen doporučující, přesto při větší investici zvažovaly, jestli nejdou proti němu. Na druhou stranu také počítaly s tím, že po pěti až deseti letech by bylo vhodné jej upravit podle potřeb, dostupných financí nebo technického stavu budov.

Chybějící finance

LT PROJEKT rozdělil modernizaci do dvou fází. První zahrnovala nultou až třetí etapu, která řešila akutní problémy. Druhá nabízela další modernizaci a rozvoj ve čtvrté až šesté etapě. Dnes už by první fáze mohla být hotová.

Ještě za vedení hejtmana Stanislava Mišáka a náměstka Libora Lukáše, v roce 2009, zpracovali odborníci architektonicko-dispoziční studii na první a druhou etapu.

Příprava pokračovala a v roce 2011 měl kraj k dispozici projekt na nultou i první etapu včetně vydaného stavebního povolení. V dalších čtyřech letech, kdy v krajské koalici byla ČSSD, KSČM a Strana práv občanů Zemanovci, se ale práce příliš neposunuly. Proč?

Důvodů je zřejmě více. Tím hlavním ale byly finance. V českém zdravotnictví obecně panovala nepříliš dobrá finanční situace a do velkých investic se nikdo moc nepouštěl.

Baťova nemocnice se navíc potýkala se ztrátou téměř 200 milionů korun. Mluvilo se o hrozící insolvenci.

Za takové situace vedení kraje modernizaci zřejmě řešit nechtělo a nemohlo. Na druhou stranu odmítalo upozornění na špatné vedení nemocnice a problematické hospodaření vysvětlovalo pouze nepříznivou úhradovou vyhláškou, která nemocnici finančně znevýhodňuje.

„Nakonec se modernizace zdržela zřejmě i proto, že se dlouho řešila otázka prádelny. Faktorů, proč se nezačalo stavět, bylo více,“ vysvětlila za tehdejší vedení Taťána Valentová Nersesjan, která měla v radě na starosti sociální oblast.

Sedm etap rekonstrukce

Nultá etapa spočívala ve zbourání staré prádelny, zavedení inženýrských sítí a stavbě nové silnice, která by vedla nad budovou porodnice a interny a usnadňovala dopravu v areálu.

Podle předběžného odhadu měla stát 60 milionů, nakonec se přišlo na to, že by bylo nutné zpevnit svah nad nemocnicí, a cena se zvýšila na dvojnásobek. Nemocnice na tuto etapu dostala od kraje 50 milionů korun.

V první etapě byla připravená stavba sedmipodlažního centrálního pavilonu, který se měl stát interní klinikou. Náklady tehdy překračovaly jednu miliardu. Součástí bylo interní a neurologické oddělení, kardiologie, odborné ambulance, lůžková oddělení i jednotky intenzivní péče.

Na tuto budovu se měl ve druhé etapě napojit pavilon akutní medicíny s chirurgickým urgentním příjmem, centrálními operačními sály a pooperační JIP. Prázdná interna se měla později opravit na chirurgický pavilon, nachystaná byla i modernizace porodnice a další stavby.

„Přípravy došly tak daleko, že na nultou až druhou etapu byl hotový projekt, který stál 26 milionů korun. Na stole bylo i stavební povolení, které se postupně prodlužovalo. A je špatné, že ho současné vedení kraje nechalo propadnout,“ poukázal bývalý zdravotnický náměstek Lubomír Nečas.

Zdržení nastalo i kvůli tomu, že tehdejší vedení nemocnice nedokázalo zajistit část financí na nultou etapu, chybovalo při žádosti o úvěr.

V současnosti není rozhodnuto, jestli kraj postaví novou nemocnici, nebo zmodernizuje areál. Hlasování o investičním záměru stavby v Malenovicích zastupitelé odsunuli a vyžádali si nový oponentní posudek, který by měl obě varianty objektivně srovnat. Další schvalování je naplánované na červen.

Autor:
  • Nejčtenější

Zlínský kraj zakáže akce nad sto lidí. Lůžka jsou, protože je mnoho mrtvých

Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život, aby pomohl...

Bude to horší než loni, chystáme se i na černé scénáře, říká zlínský primář

Přetížené nemocnice ve Zlínském kraji, vyčerpaní zdravotníci a neveselé vyhlídky do dalších dnů. Podle primáře Baťovy...

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Na Valašsku začnou vznikat nové cesty, region se připojí na dálniční síť

Příští rok se začne stavět nová čtyřproudová silnice mezi Jablůnkou a Bystřičkou. Silničáři mají v plánu i další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič nezvládl řízení a boural do mostku. Spolujezdkyně náraz nepřežila

Při nehodě osobního automobilu na silnici nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku dnes ráno zahynula...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Hořící líh se rozprskl kolem krbu, popálil malé děvče i jeho rodiče

Neopatrnost při manipulaci s lihem pravděpodobně stála za požárem v jednom ze zlínských bytů. V neděli večer se při něm...

Řidič nezvládl řízení a boural do mostku. Spolujezdkyně náraz nepřežila

Při nehodě osobního automobilu na silnici nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku dnes ráno zahynula...

Zlínu se komplikuje oprava zimního stadionu, stále neví, kdo práce udělá

Město Zlín stále nemá jasno v tom, jestli dostane od státu peníze na opravu zimního stadionu. V žádosti o dotaci našla...

Veterináři zmírnili nařízení, drůbež na Kroměřížsku může na dvorek

Utrácení hus, kachen a slepic v souvislosti s šířením ptačí chřipky, jež se potvrdila u pěti uhynulých labutí v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK - ROZVADĚČE (28-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...