Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Kraj měl před lety plán na přeměnu zlínské nemocnice, práce ale nezačaly

  10:10
Generel zlínské Baťovy nemocnice z roku 2008 počítal s postupnou modernizací. Jedenáct let starý, ale na druhou stranu hotový a zaplacený projekt je teď hlavním argumentem proti krajem chystané stavbě nového areálu v Malenovicích. MF DNES přináší bližší informace k tomu, proč ho Zlínský kraj neuskutečnil.
Nízká budova v popředí měla fungovat jako centrální příjem, propojený měl být s internou.

Nízká budova v popředí měla fungovat jako centrální příjem, propojený měl být s internou. | foto: vizualizace: LT Projekt

Nová silnice, nový interní pavilon a nové centrum akutní medicíny. Kdyby se uskutečnil původní plán rozsáhlé modernizace zlínské nemocnice, měla by dnes své hlavní problémy vyřešené.

Generel Baťovy nemocnice byl zpracovaný v roce 2008. Schválili ho zastupitelé vedení koalicí ČSSD a ODS. Počítalo se v něm se sedmi etapami, které měly, podle tehdejších cen, stát přes šest miliard korun a trvat přibližně 16 až 20 let.

Šlo by ale podle něj stavět i dnes? Kraj tvrdí, že by se musel předělat, protože neodpovídá současné medicíně.

„Jednalo by se o rekonstrukci, která se myšlenkově vrací do minulého století. Nejen já, ale ani primáři si nedovedou představit, co by to znamenalo pro pacienty a personál,“ zhodnotil hejtman Jiří Čunek.

Podle dnešních přepočtů kraje by se pravděpodobně stavělo 12 let a potřeba by bylo 10 miliard korun.

Názory jsou ale i jiné. Která ze dvou stran je blíže pravdě, by měl jasněji ukázat nový oponentní posudek. Vyžádali si ho zastupitelé.

„V každém případě to bylo naplánované tak, aby nedošlo k žádnému omezení lékařského provozu nebo vytvoření provizoria. Z pětadevadesáti procent by se oddělení přesunovala ze starých prostor do nových,“ naznačil ředitel společnosti LT PROJEKT Luděk Tomek, který tehdy materiál zpracovával.

Generel byl pro kraj i nemocnici jen doporučující, přesto při větší investici zvažovaly, jestli nejdou proti němu. Na druhou stranu také počítaly s tím, že po pěti až deseti letech by bylo vhodné jej upravit podle potřeb, dostupných financí nebo technického stavu budov.

Chybějící finance

LT PROJEKT rozdělil modernizaci do dvou fází. První zahrnovala nultou až třetí etapu, která řešila akutní problémy. Druhá nabízela další modernizaci a rozvoj ve čtvrté až šesté etapě. Dnes už by první fáze mohla být hotová.

Ještě za vedení hejtmana Stanislava Mišáka a náměstka Libora Lukáše, v roce 2009, zpracovali odborníci architektonicko-dispoziční studii na první a druhou etapu.

Příprava pokračovala a v roce 2011 měl kraj k dispozici projekt na nultou i první etapu včetně vydaného stavebního povolení. V dalších čtyřech letech, kdy v krajské koalici byla ČSSD, KSČM a Strana práv občanů Zemanovci, se ale práce příliš neposunuly. Proč?

Důvodů je zřejmě více. Tím hlavním ale byly finance. V českém zdravotnictví obecně panovala nepříliš dobrá finanční situace a do velkých investic se nikdo moc nepouštěl.

Baťova nemocnice se navíc potýkala se ztrátou téměř 200 milionů korun. Mluvilo se o hrozící insolvenci.

Za takové situace vedení kraje modernizaci zřejmě řešit nechtělo a nemohlo. Na druhou stranu odmítalo upozornění na špatné vedení nemocnice a problematické hospodaření vysvětlovalo pouze nepříznivou úhradovou vyhláškou, která nemocnici finančně znevýhodňuje.

„Nakonec se modernizace zdržela zřejmě i proto, že se dlouho řešila otázka prádelny. Faktorů, proč se nezačalo stavět, bylo více,“ vysvětlila za tehdejší vedení Taťána Valentová Nersesjan, která měla v radě na starosti sociální oblast.

Sedm etap rekonstrukce

Nultá etapa spočívala ve zbourání staré prádelny, zavedení inženýrských sítí a stavbě nové silnice, která by vedla nad budovou porodnice a interny a usnadňovala dopravu v areálu.

Podle předběžného odhadu měla stát 60 milionů, nakonec se přišlo na to, že by bylo nutné zpevnit svah nad nemocnicí, a cena se zvýšila na dvojnásobek. Nemocnice na tuto etapu dostala od kraje 50 milionů korun.

V první etapě byla připravená stavba sedmipodlažního centrálního pavilonu, který se měl stát interní klinikou. Náklady tehdy překračovaly jednu miliardu. Součástí bylo interní a neurologické oddělení, kardiologie, odborné ambulance, lůžková oddělení i jednotky intenzivní péče.

Na tuto budovu se měl ve druhé etapě napojit pavilon akutní medicíny s chirurgickým urgentním příjmem, centrálními operačními sály a pooperační JIP. Prázdná interna se měla později opravit na chirurgický pavilon, nachystaná byla i modernizace porodnice a další stavby.

„Přípravy došly tak daleko, že na nultou až druhou etapu byl hotový projekt, který stál 26 milionů korun. Na stole bylo i stavební povolení, které se postupně prodlužovalo. A je špatné, že ho současné vedení kraje nechalo propadnout,“ poukázal bývalý zdravotnický náměstek Lubomír Nečas.

Zdržení nastalo i kvůli tomu, že tehdejší vedení nemocnice nedokázalo zajistit část financí na nultou etapu, chybovalo při žádosti o úvěr.

V současnosti není rozhodnuto, jestli kraj postaví novou nemocnici, nebo zmodernizuje areál. Hlasování o investičním záměru stavby v Malenovicích zastupitelé odsunuli a vyžádali si nový oponentní posudek, který by měl obě varianty objektivně srovnat. Další schvalování je naplánované na červen.

Autor:
  • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byli jsme nejlepší, ať si každý říká, co chce. Krejčí o euforii i vyčerpání

Jako by tomu snad ani nevěřil. „Díval jsem se kolem sebe, moc si toho nepamatuju.“ Kapitán sparťanských fotbalistů...

Protipovodňová opatření Otrokovicím nepomohla, někdo ucpal odtok z nádrže

Ani protipovodňová opatření za 60 milionů korun nezastavila vodu, která se při úterních deštích valila otrokovickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S blížícím se létem lidé ztrácejí zájem o palivové dříví, cena klesá

Historické ceny z konce loňského roku, kdy stál skládaný metr bukového dříví ve Zlínském kraji i přes čtyři tisíce...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

S blížícím se létem lidé ztrácejí zájem o palivové dříví, cena klesá

Historické ceny z konce loňského roku, kdy stál skládaný metr bukového dříví ve Zlínském kraji i přes čtyři tisíce...

Zlín opravuje zimní stadion, nových sedaček se však diváci zatím nedočkají

Do opravy zimního stadionu už město Zlín investovalo 70 milionů korun, naposledy se opravovala střecha. Magistrát chtěl...

V přeplněné diskotéce vznikla panická tlačenice, policie stíhá muže a firmu

Kriminalisté obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti muže a firmu kvůli neštěstí na diskotéce ve Slušovicích. Pět...

Lidé nezvládají drahotu. Ve Zlíně přibývá těch, kteří žijí na ulici

V pátek večer postává v centru zlínského náměstí Míru skupinka lidí bez domova. Někteří se povalují, občas osloví lidi,...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...