Barbora Halodová obklopená svou rodinou.

Barbora Halodová obklopená svou rodinou. | foto: archiv Barbory Halodové

Mladá maminka dvojčat bojuje s akutní leukemií, potřebuje dárce

  • 5
U maminky pětiletých dvojčat Barbory Halodové ze slováckých Polešovic lékaři zjistili akutní leukémii. Vhodný dárce kostní dřeně se zatím neobjevil, do registru dárců se mohou zájemci přihlásit třeba v nemocnici v Uherském Hradišti.

Přátelé o ní mluví jako o skromné a věčně usměvavé ženě. O vážné nemoci, kterou lékaři Barboře Halodové diagnostikovali před téměř rokem, ale nevěděli.

„Vždycky byla dobře naladěná, empatická, příjemná. Byl to pro nás šok, když jsme se před pár dny s dcerou dozvěděly, že je vážně nemocná,“ připomněla Bronislava Otrusinová z Polešovic.

Mamince pětiletých dvojčat loni v červenci lékaři zjistili akutní leukemii. Předtím žádnou vážnou nemocí netrpěla. Krevní testy ji potvrdily poté, kdy na zdánlivě neškodný kašel a únavu nezabírala antibiotika.

„Byl to pro mě pochopitelně šok,“ svěřila se čtyřiatřicetiletá žena.

O své nemoci před přáteli dlouho mlčela. „Měla jsem pocit, že bych lidem, které mám ráda, přidělala starosti. To jsem nechtěla,“ vysvětlila.

O pomoc žádá až teď. Nejen kvůli sobě, ale i ostatním lidem s poruchou krvetvorby. Leukemie se totiž vyvíjí a ne vždy je léčba stoprocentně a trvale úspěšná. Pak přichází na řadu transplantace kostní dřeně, která je pro pacienty velkou nadějí na uzdravení.

Hradišťská nemocnice připravuje odběry

Najít vhodného dárce ale není jednoduché a zatím ho nenašla ani mladá žena z Polešovic. Seznam dobrovolníků v České republice navíc příliš dlouhý není.

„Momentálně je v něm asi sedmdesát tisíc dárců, což je málo,“ upozornila Zdeňka Wasserbauerová, která se registru ve Zlínském kraji věnuje dlouhodobě.

Českých dárců je totiž mnohem méně než v zahraničí. Zatímco v Německu je zapsaný každý dvacátý člověk, u nás chce být dárcem jen jeden z téměř tří set lidí.

Díky Barboře Halodové se ale počet zvýší. Na první naplánovaný odběr krve, což je základní krok k zápisu do registru, přišlo před pár dny do uherskohradišťské nemocnice na 280 lidí. Těch, kteří ji znají coby stárku na hodech ve Zlechově, z pořádání oslav 100 let Orla v archeoskanzenu na Modré nebo ze cvičení s dětmi.

Přátelé mladé maminky totiž na sociálních sítích i prostřednictvím dalších komunikačních kanálů oslovili množství lidí.

„Nečekala jsem, že se to tak rozjede, jsou tam desítky reakcí. I úplně neznámí lidé se ptají, jestli mohou být dárci, když mají třeba chronickou nemoc nebo podobně,“ konstatovala Myriam Farská z Polešovic, která na Facebooku vytvořila speciální stránku.

Další desítky lidí dorazily do Domova pokojného stáří v Boršicích. Mimořádný odběr tady přátelé nemocné ženy zorganizovali kvůli velkému zájmu lidí z okolí.

Další odběr přidala i uherskohradišťská nemocnice. Zájemci mohou přijít v úterý 21. dubna i o týden později 28. dubna.

Nejvhodnějšími dárci jsou lidé zdraví a fyzicky zdatní, nejlépe ve věku od 18 do 35 let.