Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Zlínské nádraží má být čisté a přívětivé, prodej alkoholu však zůstane

  8:57
Nevzhledné autobusové nádraží a jeho okolí ve Zlíně by se měly změnit k lepšímu. Vedení Zlínského kraje a město tlačí na majitele nádraží, firmu Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka, aby podobu nádraží alespoň částečně upravila.

Autobusové nádraží ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Stávající stav zlínského autobusového nádraží je neudržitelný, proto požadujeme po vlastníkovi nápravu,“ prohlásil ekonomický náměstek hejtmana David Vychytil.

Kraj chce využít situaci, v níž se aktuálně nachází. S firmou Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka, která vlastní nádraží ve Zlíně, Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm, jedná o platbách za vjezdy autobusů.

Nově je platí přímo kraj, jenž na penězích s majitelem nádraží hledá shodu. Má to stihnout do konce června, jinak věc začne řešit soud. A do dohody by se mohly promítnout krajem i městem Zlín požadované změny autobusového nádraží, které by zlepšily jeho neutěšený stav.

„Přišli jsme s nějakými konkrétními návrhy úprav autobusového nádraží a nyní vše dopracováváme do finální podoby,“ nastínil mluvčí firmy Z-Group Miroslav Slaný. Konkrétnější zatím nechtěl být. „Intenzivně jednáme, jsme ve shodě,“ podotkl Slaný.

Kraj a město se snaží na společnost vytvořit tlak, aby podobu nádraží alespoň částečně změnila, i když se připravuje jeho přestavba v rámci dopravního terminálu. To však může trvat i několik let. Klíčový bude vzhled a čistota.

Otázkou je, zda se třeba jen mírně nezmění náplň nádraží, protože levnější podniky sem lákají bezdomovce, kteří pak posedávají nebo spí v sousedním parčíku. Ten patří městu, které by ho mohlo upravit.

„Padaly návrhy, že by se park mohl vyčistit, že by se z něho odstranilo křoví a udělala by se některá další opatření, aby to tam bezdomovce nelákalo,“ naznačil náměstek zlínského primátora Pavel Brada, podle něhož se tím bude zabývat městská rada.

„Dávali jsme majiteli nádraží podnět i v tom smyslu, že se tam bezdomovci zdržují s ohledem na typ provozoven, které tam jsou. Kdyby tam bylo slušné bistro, vypadalo by to jinak. Můžeme v tomto smyslu ale jen vytvářet tlak, jde o soukromý majetek,“ dodal Brada.

Prosvětlený park bezdomovce lákat nebude

Z-Group nechce omezovat služby, které nádraží nabízí. „Provozovny tam mají své místo a dlouhodobější nájemní smlouvy. Nejde o nálevny. Jde třeba o novinový stánek, kde se, pravda, prodává třeba i alkohol. Jsou tam samozřejmě i nějaké bary,“ předestřel Slaný.

„Primárně musíme vytvořit takové prostředí, aby se tam bezdomovci neshlukovali. Proto ve spolupráci s městem chceme zrealizovat především úpravy v parku za nádražím. Jakmile se prořežou stromy, do parčíku bude dobře vidět a udělá se tam plot, pak to už nebude tak atraktivní místo pro bezdomovce,“ řekl.

Zájmem všech stran podle společného prohlášení je, aby autobusové nádraží lépe vypadalo, bylo bez zápachu, špíny i bezdomovců, což by uvítal také každý obyvatel krajského města i cestující, který sem přijíždí odjinud.

„Řeší se čistota a vzhled, to jsou klíčové věci. Musí se upravit pohledová stránka nádraží, nátěry, opláštění budovy, ať nevypadá tak jak dnes,“ shrnul Vychytil. „Ze všech nádraží, která patří Z-Groupu, je to zlínské v nejhorším stavu. Obě strany deklarují, že mají zájem se dohodnout,“ naznačil.

Lidé neřeší vlastníka, ale stav nádraží

„Lidé neřeší, kdo je vlastníkem, ale jaký je stav nádraží,“ zmínil náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel. „Věřím, že je ve společném zájmu všech zainteresovaných partnerů, aby ve Zlíně vznikl co nejdříve moderní dopravní terminál. Do té doby je ale nutné adekvátně se starat o současné prostory,“ vzkázal.

Jde však také o čas. Za vjezd na nádraží kraj zatím platí Z-Groupu zhruba 1,7 milionu korun měsíčně. A to na základě smlouvy, podle níž se musí domluvit s jejich majitelem na nové sumě do konce června. Spor se táhne už z minulého volebního období a musí se rychle vyřešit.

Pak se bude čekat na výstavbu moderního dopravního terminálu. Podle plánů by se nové autobusové nádraží mělo posunout blíže k nadjezdu a zabíralo by méně místa, vedle něho by mohla vyrůst další budova. V první fázi budování terminálu má však vzniknout nová železniční nádražní budova.

Příprava projektu se ale protahuje i proto, že je spojená s elektrifikací a částečným zdvojkolejněním železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Stát, který je investorem modernizace trati, ještě nemá územní rozhodnutí, i když už se podle původních plánů mělo stavět.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie pátrá po pohřešovaných chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska

Policie České republiky zahájila ve středu pátrání po dvou chlapcích ve věku 12 a 15 let z Kroměřížska. Nevrátili se z...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Elektronické cedule ve Zlíně navedou řidiče na volná místa k parkování

Řidiče ve Zlíně navádí dvanáct nových elektronických informačních tabulí na volná parkoviště, aby mohli snadněji...

Zlínský kraj dá lékařům na vybavení ordinace, jinde nabízejí i bydlení

Dvě třetiny praktiků ve Zlínském kraji jsou starší padesáti let a zvlášť v odlehlých částech narůstá problém s jejich...

Stalker zapálil ženě u bytu hřbitovní svíčku a odpočítával jí minuty života

Hřbitovní svíčku zapálil před domem ženy na Uherskohradišťsku její bývalý přítel. Ve zprávě, kterou jí pak poslal,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...