Silnice z Uherského Ostrohu na Hluk je uzavřená. Místo aut po ní popojíždějí těžké náklaďáky, bagry a stavební stroje. A vedle nich, metr pod úrovní vozovky i pod úrovní kol náklaďáků, dřepí v odkryté jámě pár nadšenců.
„Je to prašné, hlučné prostředí. Do toho nám prší, pak zase praží slunce a domů se dostaneme třeba v deset v noci,“ popisuje práci na výzkumu Kamil Dufka.
Na sobě má slaměný klobouk a v ruce lopatku, kterou v tenkých vrstvách odkrývá tmavší část hlíny. Je jedním z externích spolupracovníků archeologického oddělení Slováckého muzea.
A stejně jako ostatní hledá na okrajích rekonstruované silnice dávné poklady.
Velké neolitické sídliště
Laický pohled vidí několik obyčejných vyhloubených jam s různobarevnou hlínou a střepy, které by na zahradě vyhodil do popelnice. Odborník ale ví, že nalezených objektů je tolik, že jde o největší neolitické sídliště na Uherskohradišťsku za posledních dvacet let.
„Pro běžného člověka to asi není tak zajímavé, ale nám se podařilo odkrýt asi 75 objektů ze starého neolitu, tedy z období pěti tisíc let před naším letopočtem,“ upřesňuje archeolog Tomáš Chrástek.
Archeologické nálezy ve Zlínském krajiMEČ: Muž hledal v lese kořen do terária, našel meč keltského bojovníka KANIBALISMUS: Kanibalové pořádali lovy na lidské maso, zjistili archeologové ve Zlíně KELTOVÉ: Při opravě silnice na Kroměřížsku našli archeologové obydlí Keltů KERAMIKA: Archeologové našli v Malenovicích 8 tisíc let starou keramiku |
„Je to unikát právě proto, že sídliště je takto rozsáhlé,“ dodává.
Dufka mezitím kropí další jámy vodou. Díky tomu vystoupí tmavší odstín hlíny, která tak jasně řekne, že je staršího data než ta okolní.
„Pak se člověk ani nemůže splést. Je jasné, kde je potřeba hledat,“ vysvětluje pomocník.
V jednotlivých jámách postupně archeologové během několika dnů našli úlomky keramiky zdobené rytými liniemi, části kamenných drtidel na obilí, zlomky mazanice nebo zbytky zvířecích kostí.
„Nejzajímavějšími nálezy jsou poloviny dvou různých nádob kulovitého tvaru ze slabě vypáleného keramického těsta s pozůstatky bílé malby, zdobené rytými podélnými záseky,“ připomíná Chrástek.
Komplexní obrázek o celém sídlišti by odborníci ale dostali teprve tehdy, kdyby mohli odkrýt větší plochu. Teď mají k dispozici pouze pásy o třímetrové šíři. I za to jsou ale archeologové vděční.
Právě v těchto místech totiž podobné nálezy vůbec nečekali.
Další objevy v centru Hradiště
Mezitím už jejich kolegové z muzea odkrývají nové nálezy v centru Uherského Hradiště. V ulici Dlouhá v hloubce tří metrů totiž při hloubení základů pro bytový dům objevili zbytky středověkých hradeb z poloviny 14. století.
„Odkryli jsme asi čtrnáct metrů dlouhé hradby. Tak velký nález při starších výzkumech zadokumentovaný není,“ vysvětluje archeolog Jaroslav Bartik.
Jde o stejné zdi, které na některých místech v Hradišti stojí nad povrchem a radnice je udržuje v dobrém stavu. V Dlouhé ulici se ale podařilo najít hlubší hradby.
Archeologové narazili podél paty hradeb také na dřevěnou konstrukci, zřejmě šlo o dřevěné obložení koryta kanalizační výpustě. A pod povrchem našli rovněž kompletně zachovaný zlatý řetízek.