Devětatřicetiletou pacientku tak zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče a transportovali do nemocnice. Od zdravotníků v nemocnici později dostali zpětnou vazbu s tím, že pacientka měla v krvi 8,6 promile alkoholu.
Podle lékařů jde o extrémně vysokou hladinu. „U devadesáti devíti procent lidí by taková hladina alkoholu znamenala jistou smrt. Už jen tři promile alkoholu znamenají těžkou opilost a čtyři promile jsou na hranici vážného ohrožení života,“ zdůraznila mluvčí krajské záchranky Gabriela Netopilová Sluštíková.
Nad ránem pak stejná posádka vyrazila k místu, kde náhodný chodec našel ležet na ulici muže. Podle prvotního hlášení šlo o zástavu oběhu a kolemjdoucí začal s laickou resuscitací.
„Po příjezdu našich posádek na místo lékař konstatoval, že o zástavu naštěstí nejde, když muž dýchal spontánně a při pokusech o resuscitaci se bránil. Oběh byl sice zachovaný, ale k vyšší úrovni vědomí se posádce ani tohoto pacienta nepodařilo přivést,“ doplnila mluvčí.
Města v kraji bojují s opilci a vandaly. Zpřísnění pravidel ale nestačí |
Šestačtyřicetiletý muž byl značně podchlazený. Venkovní teplota se pohybovala okolo jednoho stupně nad nulou, byla mlha a mrholilo. Tělesnou teplotu se záchranářům nepodařilo běžně dostupnými metodami zjistit. Vzhledem k tomu, že muž měl proleženiny na kolenou, bylo zřejmé, že na místě ležel delší dobu.
Zdravotnické posádky pacientovi zajistily tepelný komfort zabalením do termofolie a zavedením ohřáté infuze. Poté ho odvezly opět zdravotníkům oddělení ARO Uherskohradišťské nemocnice.
„Tam se posádka mimo jiné dozvěděla, že předchozí pacientka už je na jiném oddělení. Po úspěšném zmetabolizování části alkoholické nálože začala přicházet k vědomí a se zdravotníky agresivním způsobem komunikovat,“ dodala Netopilová Sluštíková.