Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 15. prosince 2019 Radana, Radan

Bolest ze ztráty partnera musí probolet, říká vdova, která pomáhá ostatním

  11:41aktualizováno  11:41
Vlastní zkušenost se stavem po smrti manžela motivovalo Alenku Panákovou k založení Společenství vdov a vdovců, které sídlí ve Zlíně a pomoc nabízí ovdovělým z celé Moravy.

Alenka Panáková je zakladatelkou Společenství vdov a vdovců. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když Alence Panákové zemřel manžel, po pohřbu zůstala sama u jeho hrobu. Rozhlížela se kolem sebe a ptala se, kde jsou lidé, kteří jí pomohou? Hledala někoho, na koho by se mohla obrátit. Cítila, jak jí odcházejí síly, a nevěděla, koho prosit o pomoc. Situaci měla o to složitější, že zůstala sama s jedenáctiletou vnučkou, kterou měli s manželem v pěstounské péči po smrti jejich dcery.

Trvalo dva roky, než přijala skutečnost, že je vdovou, se vším, co tento stav obnáší. A právě to, z čeho by se jiný zhroutil, ji motivovalo k založení Společenství vdov a vdovců, které bylo před nedávnem vyhlášeno nejlepším seniorským klubem v Česku. Sídlí v klášterní budově Regina ve Zlíně a pomoc nabízí ovdovělým z celé Moravy.

„I když byl manžel šestnáct let nemocný a bojoval s rakovinou, tak na smrt blízkého člověka se nemůžete připravit, je to bolestný zásah do života. Ztráta partnera je na prvním místě ve statistice zátěže na organismus, těžký okamžik v životě, vedle ztráty dítěte,“ říká 76letá vitální žena, která celý život učila děti na prvním stupni základní školy.

Coby věřící hledala sílu v četbě Bible. „Myšlenka vdovství se v Písmu objevuje několikrát a pokaždé ve stejné podobě – zastaň se sirotků, neopouštěj vdovu,“ přemítá Panáková, v níž pomalu zrála myšlenka takovou pomoc nabídnout dalším ovdovělým.

Cítila však, že potřebuje teoretickou přípravu. Tu jí poskytlo studium teologie. Svoji vizi představila arcibiskupovi Janu Graubnerovi.

„Jako věřící člověk jsem chtěla naše společenství postavit na křesťanských základech, což ale neznamená, že nejsme otevření lidem nevěřícím. Nevěřící by se vůbec neměli ostýchat mezi nás přijít,“ vyzývá.

Arcibiskup její iniciativě nejen požehnal, ale dal jí také radu, ať nevylepuje plakátky, že se něco koná, ale ať osobně objíždí okolní vesnice a svoje plány o založení společenství představuje farníkům.

Na první setkání dorazilo 15 zájemců, na další 80 a po půl roce na setkání s arcibiskupem na Velehradě skoro 300. Dnes má jejich společenství 170 registrovaných členů z celé Moravy, různých velkých akcí se zúčastní i na 400 lidí.

„Naše společenství vzniklo v roce 2012. Jeho činnost spočívá v menších nebo větších setkáváních. Nejsou pravidelná v určitý den jako třeba kluby seniorů, ale tak, že podnikáme hodně menších a několik větších akcí za rok. Jdeme třeba společně na koncert, do divadla, na výlet do Olomouce, slavíme společně narozeniny,“ popisuje Panáková.

„Kdo se cítí osamělý, pozve si pár spřízněných duší a vzájemně se potěší, postěžují, naslouchají, pohladí. Zažijí to, co všichni bytostně potřebujeme – blízkost druhého člověka. Snažíme se vždy pamatovat na zlepšení fyzického, duševního i duchovního zdraví ovdovělých nebo osamocených lidí,“ dodává.

Z vlastní zkušenosti ví, že po smrti manžela jí nejvíce chyběl jakýkoliv sociální kontakt. „Tak strašně jsem toužila, aby se se mnou někdo bavil o něčem normálním, třeba o tom, co pěstuje na zahrádce. Nebo aby mě nechal se vyplakat a vypovídat,“ vzpomíná.

A přesně to Společenství vdov a vdovců také nabízí. „Ta nesmírná bolest po ztrátě partnera se musí probolet. Neutečete jí. Ale to neznamená, že rezignujete na život. Na našich akcích bývá veselo, často nechybí dobré víno, harmonika nebo kytara, zpěv, povzbuzení, něžný dotek,“ usmívá se Panáková.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie propustila muže, který měl hrozit střelbou nemocnici v Hradišti

Ve čtvrtek krátce po 15. hodině oznámil anonym na ministerstvo zdravotnictví, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Budějovice vyhrály úvodní část první hokejové ligy o dvacet bodů

Hokejisté Motoru České Budějovice deklasovali v 30. kole první ligy Prostějov 6:0 a první část soutěže vyhráli o 20...

Policisté museli uskočit před pronásledovaným řidičem, v autě vezl dítě

Dramatická honička se odehrála na Kroměřížsku. Muž, kterému soud na mnoho let zakázal řízení, ujížděl i s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Luhačovicích zemřel po pádu z kola cyklista. Vracel se z restaurace

Sedmapadesátiletý cyklista zemřel v pátek v noci v Luhačovicích na Zlínsku po pádu z kola. Jeho jízda skončila tragicky...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Lupič udeřil muže kladivem a sebral mu důchod, policisté jej brzy dopadli

Pouhou hodinu unikal mladý lupič, který napadl kladivem muže na Zlínsku a sebral mu důchod. Policisté na něj při...

Policie propustila muže, který měl hrozit střelbou nemocnici v Hradišti

Ve čtvrtek krátce po 15. hodině oznámil anonym na ministerstvo zdravotnictví, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce...

Nejmenší obce se vylidňují, pomoct jim má nové rozdělení daní

Na malých vesnicích ubývá lidí a obyvatelé stárnou. Nejhorší situace je na Kroměřížsku. Pomoct může kromě aktivity...

Nová hala ve Valašském Meziříčí bude dražší, stát má 230 milionů korun

Plánovaná výstavba sportovní haly ve Valašském Meziříčí se prodražuje a rozděluje zastupitele města. Spolufinancovat ji...

Najdete na iDNES.cz