Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

  10:00aktualizováno  10:00
Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v Uherském Hradišti. Zatímco původně ho stíhali za těžké ublížení na zdraví, nyní obvinění rozšířili o pokus o vraždu a držení zařízení k výrobě drog. Muži hrozí 20 let vězení nebo až výjimečný trest.

Řidič tehdy vážně zranil jednoho muže a ohrozil několik lidí, včetně malého dítěte. Pak najížděl na policisty. Případ se stal 4. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne.

„Policejní hlídka tehdy chtěla zastavit a zkontrolovat řidiče osobního vozidla Volkswagen Polo. Muž ale na pokyny k zastavení nereagoval, naopak zvýšil rychlost a začal ujíždět,“ připomněla mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Místy jel až stovkou, dokonce i tam, kde byla rychlost jízdy omezena na 30 kilometrů v hodině.

Policisté vozidlo pronásledovali až na ulici Husova k podchodu pod železniční tratí, který není určený pro vozidla a je poměrně úzký. Aby bylo jasné, že není průjezdný, blokují ho i sloupky. „Řidič musel vidět, že se v podchodu pohybují lidé, přesto do něj vjel,“ uvedla mluvčí.

V prostoru o šířce dvou metrů řidič srazil a přejel čtyřiaosmdesátiletého muže s jízdním kolem. Ten si duchapřítomnou reakcí patrně zachránil život. Když po střetu s autem upadl, přitiskl se na stěnu podchodu a zůstal ležet na boku.

Podle policie jen díky tomu nakonec vyvázl se středně těžkým poraněním v podobě zlomenin, zraněním hlavy a dalších částí těla.

Fotogalerie

V podchodu se v osudnou chvíli nacházela také sedmapadesátiletá žena s dvouletým dítětem. Štěstím bylo, že dítě nesedělo v kočárku a žena s ním stihla na poslední chvíli z podchodu vyklouznout. Auto kočárek zcela zdemolovalo.

Také další tři ženy, které tudy v osudnou chvíli procházely, dokázaly uskočit.

Podle znalců si řidič v podchodu počínal mimořádně agresivně, jeho jízdu označili za extrémně riskantní.

Prchající řidič dojel až do Ostrožské Lhoty, kde sjel z cesty do ovocného sadu. Když se jej policisté snažili zadržet, najížděl do nich. Zpacifikovali ho až poté, co padlo několik varovných výstřelů. Použít museli i další donucovací prostředky, včetně taseru.

Krajští kriminalisté muže pár dnů po incidentu obvinili z těžkého ublížení na zdraví, na základě výsledků vyšetřování, odborných vyjádření a znaleckých posudků však vyšetřovatel nyní právní kvalifikaci pozměnil.

Stíhání za těžkého ublížení na zdraví rozšířil o obvinění z pokusu o vraždu a z držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky. Při prohlídce vozidla totiž policisté našli kompletní varnu pervitinu.

Policisté se do podchodu vrátili loni v prosinci, aby událost zrekonstruovali. „Ověřovalo se například, zda řidič viděl lidi v podchodu. Také pomocí figuríny upřesnili místo, kde obviněný přejel seniora,“ popsala Javorková.

Tak vyšetřovatelé ověřili i případné následky, které by nehoda měla, pokud by cyklista zareagoval jinak a nezůstal přitisknutý ke stěně. „Vyšetřovací pokus ukázal, že by utrpěl vážnější zranění, která by ho bezprostředně ohrozila na životě,“ doplnila Javorková.

Motorista byl v době řízení pod vlivem pervitinu. Kromě toho nikdy nevlastnil řidičský průkaz a v rejstříku trestů má devět záznamů za majetkovou a násilnou trestnou činnost a tresty spojené s drogami.

Podívejte se na video z místa činu


Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Hackeři napadli web zlínského festivalu, zastavili prodej vstupenek

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest 2014.

Organizátoři Zlínského filmového festivalu pro děti a mládež kvůli kybernetickému útoku dočasně pozastavili rezervace a...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat, kdo dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz