Odborníci proto vyzývají lidi k opatrnosti a myslivce ke zvýšenému odstřelu divočáků.
„Vše je zatím prevence, bití na poplach. Ve všech okolních státech kromě Rakouska je ale výskyt poměrně blízko našim státním hranicím,“ upozornil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Zejména proto stát v prosinci rozšířil zónu s intenzivním odlovem divočáků z částí Ústeckého a Libereckého kraje na téměř celé území podél státní hranice na severu. Za každého uloveného kance tam myslivec dostane dva tisíce korun, nálezné je oproti zbytku republiky tři tisíce korun, jinde jen dva tisíce.
Zlínský kraj do této zóny zatím nepatří, což se ale může změnit. Navíc když populace divočáků se po jejich intenzivním odstřelu před několika lety vrací do původního stavu.
„I v našem zájmu je, aby se zejména v příhraničních oblastech populace divokých prasat snížila. Dosavadní poznatky ukazují, že prasat je tam více, než by mělo být,“ zmínil Majer.
V Žeranovicích nyní uloví více prasat než 30 až 35 ročně, což byl dřívější obvyklý průměr. A tudíž jich v lesích žije více. „Černá zvěř za potravou hodně migruje, takže se prakticky nedá přesně spočítat,“ řekl hospodář želechovického mysliveckého spolku Josef Červenka.
Zvýšeným odstřelem se navíc mohla narušit generační hierarchie mezi prasaty ve stádech, takže se mohou více pářit i mladší kusy a populace se neřízeně rozrůstat.
Neodhazujte v lese jídlo, vyzývají veterináři
Naproti tomu myslivci v Lukově letos zastřelili o polovinu méně prasat než obvykle.
„Divoká prasata u nás nejsou přemnožená. I tak se ale snažíme snížit jejich populaci na minimum. Už kvůli škodám, které páchají v lesích i na polích, a také kvůli možné nákaze africkým morem, který by se tady mohl začít šířit,“ uvedl předseda Mysliveckého spolku Lukov–Vlčková Jiří Jangot.
Druhou věcí je lidský faktor. Veterinární správa vyzývá lidi, aby v lesích neodhazovali jídlo a nekrmili divočáky, případně nedováželi ze zemí s výskytem afrického moru prasat myslivecké trofeje, stelivo či slámu.
V červnu 2017 se nákaza ve Zlínském kraji objevila, ačkoliv její přirozené ohnisko bylo v Polsku, vzdálené zhruba 400 kilometrů.
„Máme domněnku, že tady byla odhozená potravina z vepřového masa, které nebylo dostatečně tepelně zpracované. Člověk může přenést nákazu mnohem rychleji a na mnohem větší vzdálenost, pokud poruší pravidla,“ sdělil Majer.
Vyzývá proto každého, kdo by nalezl uhynulého divočáka, aby to nahlásil veterinární správě nebo myslivcům. Jen tak bude možné rychle odebrat vzorky z těla zvířete a vyšetřením zjistit, zda bylo, či nebylo nemocné.