Kombinační slalom jel Martin Vráblík a ostatní lyžaři za umělého osvětlení.

Kombinační slalom jel Martin Vráblík a ostatní lyžaři za umělého osvětlení. | foto: Radek Štěrba, MF DNES

Vráblík se ve slavném Kitzbühelu loučil po 10 letech se Světovým pohárem

  • 7
Kitzbühel (Od našeho zpravodaje) - Je mu teprve jednatřicet let, ale už se chystá do sportovního důchodu. Martin Vráblík, lyžař z malé valašské obce Nový Hrozenkov, jel o víkendu v rakouském Kitzbühelu naposledy závod Světového poháru. A na slavný kopec Hahnenkamm se s ním přijeli rozloučit i jeho fanoušci. Teď jej čeká ještě hlavní vrchol sezony - olympijské hry v ruském Soči.

Táta Bedřich si na hlavu nasadil valašský klobouk, sestra Monika připravila transparent, její přítel mával českou vlajkou. A čtyři další kamarádi se přidali s kravskými zvonci, trumpetou nebo pronikavou dřevěnou řehtačkou.

Skupina fanoušků z Nového Hrozenkova byla v neděli v rakouském Kitzbühelu u rozlučky "svého" Martina Vráblíka se Světovým pohárem ve sjezdovém lyžování.

Deset let a tři dny poté, co Vráblík na slavném kopci Hahnenkamm vůbec poprvé dokončil světový závod, účast v prestižním lyžařském okruhu také zakončil. Dvaatřicetiletý lyžař už má před sebou jen absolutní vrchol sezony: olympiádu v Soči. Pak se závoděním skončí.

"Nostalgii jsem si ale nepřipouštěl, všechny mé závody jsou hlavně přípravou na Soči," zdůrazňuje Vráblík.

Abys mohl zajet dobře, musíš předtím dostat na zadek," reagoval na svůj nezdar...
"Byl jsi skvělý, brácho!" přivítala i přes vypadnutí Martina Vráblíka jeho...

Kombinační závod ve slavném Kitzbühelu mu nevyšel. V super G nabral téměř čtyřvteřinovou ztrátu a ve slalomu, do něhož šel kvůli tomu až jako čtyřiapadesátý, udělal v první polovině ledové a nerovné trati chybu, po níž skončil.

"Mrzí mě to hlavně kvůli všem blízkým, kteří se přijeli podívat. Není dobré na ně při závodě nějak myslet, ale samozřejmě to člověk vnímá," přiznal. "Abys mohl zajet dobře, musíš předtím dostat na zadek," reagoval na svůj nezdar.

Byl jsi skvělý, brácho!

Pro své nejbližší byl i tak hrdinou. Odmalička sledovali jeho lyžařskou kariéru - ze svahu v Hrozenkově, o který se jeho táta stará, se Martin Vráblík vypracoval až mezi světovou špičku.

Sestra Monika, která jej při závodě Světového poháru viděla vůbec poprvé, se pak za svým starším sourozencem stojícím na kraji trati rozběhla. "Byl jsi skvělý, brácho!" volala na něj, hrdě jej i přes zábrany objala a dala mu pusu.

"Martin před týdnem bodoval ve svěťáku ve švýcarském Wengenu, že?" překvapili skvělým přehledem dva mladí Slováci ze Žiliny, kteří do Kitzbühelu přijeli fandit svému favoritovi, Rakušanovi Marcelu Hirscherovi. "Všichni lyžaři z Česka a Slovenska, kteří to v těch amatérských podmínkách dotáhnou až do Světového poháru, si zaslouží velké uznání. Jsou to borci."

"U nás navíc jeden lyžař bojuje proti druhému. Vůbec nedrží spolu jako Francouzi nebo Italové. O to je to těžší," povzdechl si otec Bedřich Vráblík.

Reflektory změnily slalom ve slavnost

Také pro něj byla návštěva nejslavnějšího závodu ve sjezdovém lyžování na světě zážitkem. Paradoxně tomu pomohly i přívaly sněhu, s nimiž od rána bojovali pořadatelé. Závod v super G proto museli z dopoledního času posunout na třináctou hodinu a slalom začínal až dávno po setmění.

Fanoušci Martina Vráblíka byli vybavení transparentem, vlajkami i řadou...

Když sjezdovku Ganslern ozářily silné reflektory a stráň nad cílem obsadily tisíce fanoušků, získal závod až slavnostní atmosféru, kterou si z VIP tribuny nenechali ujít ani slavní rakouští rodáci Arnold Schwarzenegger či Niki Lauda.

"Všichni lyžaři řadí Kitzbühel z celého Světového poháru nejvýš," reagoval na hvězdně obsazené startovní pole Martin Vráblík.

Sedm hodin na svahu

Sám se z víkendového programu v alpském středisku zúčastnil pouze superkombinace. Do sobotního vrcholného závodu ve sjezdu na obávané sjezdovce Streif se stejně jako ostatní Češi nepustil.

"Dokud stojíš na startu a díváš se dolů, je to všechno krásné, ale když se pak máš dvakrát odpíchnout... Nikdo by mě tam nedostal," otřepal se Vráblík, který se specializuje spíš na technické disciplíny.

Kvůli sněhové nadílce hrozilo, že nepojede ani superkombinaci. Pořadatelé měli co dělat, aby tratě na super G a slalom připravili.

K boji s novým sněhem byla připravená četa mladých dobrovolníků.
Ačkoliv pořadatelé nejkritičtější divácká místa podél trati pro super G...
Pořadatelé těsně před startem slalomu trať prosypali ledkem a pak ji pokropili...

A z odkládaného startu neměli lyžaři radost - Vráblík musel být na svahu od desáté hodiny ranní až do sedmé hodiny večerní.

"V takové dny je složitá strava, sníst oběd a pak závodit není ideální. Ale já začal od podzimu testovat speciální směs sacharidů uFood a mám díky ní hodně energie celý den," pochvaluje si.

Bengálské ohně ve Schladmingu? To je teprve kotel

Když jeho táta srovnává atmosféru nedělního kombinačního slalomu s tím, co zažil při Vráblíkově startu ve slalomu ve Schladmingu, vítězí druhé jmenované rakouské středisko.

"Asi tam bylo ještě víc lidí a dělali atmosféru všem lyžařům, nejen Rakušanům jako v Kitzbühelu," uvažuje Bedřich Vráblík.

Před závodem v superkombinaci se na kopec Hahnenkamm sneslo husté sněžení.

Schladming, kde je slalomová trať obsypaná fanoušky zapalujícími každou chvíli bengálské ohně, učaroval také jeho synovi. "Tam jedete opravdovým kotlem, fanoušci nejsou tak roztříštění jako v Kitzbühelu," všiml si Martin.

Slalom ve Schladmingu se jel v úterý, valašský lyžař jej však sledoval pouze v televizi. V nominaci totiž mají přednost jeho čeští kolegové.

Všechno je přípravou na Soči

Vráblík se díky tomu aspoň dostal po dvacetidenní šňůře alpských závodů poprvé domů za přítelkyní a malým synkem.

"Chci si je užít, trošku si odpočinout a ještě intenzivně potrénovat sílu, kondici i lyžování před olympiádou," plánuje Vráblík, který na své poslední hry do ruského Soči odletí už příští úterý.

Předtím chce stihnout čtvrteční a páteční trénink na sjezdovce Razula ve Velkých Karlovicích a víkendové závody ve slalomu v Karlově v Jeseníkách.

"Kitzbühel mi teď nevyšel ani na třicet procent, ale všechno úsilí směřuju k Soči. Věřím, že tam to vyjde na sto procent," přeje si Martin Vráblík, který dlouhodobě těžce shání sponzory a původně kvůli tomu chtěl kariéru ukončit už před touto sezonou.

U závodění nakonec zůstává až do olympiády poté, co v létě dostal nečekanou nabídku, aby se stal testovacím jezdcem lyží Völkl a především jejich nově vyvíjených závodních bot Dalbello (více o Vráblíkově testování čtěte zde).

Na jeho olympijské výkony se i díky tomu mohou těšit také v Novém Hrozenkově. "V chatě Magnetka pod vlekem to budeme s ostatními členy lyžařského oddílu emotivně prožívat," ujistil táta Bedřich.

A co čeká po olympiádě Martina Vráblíka? "Mám s přítelkyní malého synka, když nelyžuju, jsem otec na plný úvazek," směje se český reprezentant, který chce u sportu zůstat i nadále.