Americký sportovec Ben Greenfield si do přirození aplikoval kmenové buňky.

Americký sportovec Ben Greenfield si do přirození aplikoval kmenové buňky. | foto: koláž iDNES.cz

Velká touha po větším penisu. Experimentátor vsadil na kmenové buňky

  • 35
Je posedlý touhou po superzdravém a supervýkonném těle. Podstupuje genové terapie, permanentně měří svoje biologické funkce, vyhodnocuje biometrická data, účastní se riskantních klinických testů. Teď biohacker Ben Greenfiled vyrazil o úroveň výš. Chtěl větší a výkonnější penis, proto si do něj nechal implantovat kmenové buňky.

„Chtěl jsem pokročit od dobrého ke skvělému,“ komentoval svůj poslední pokus. Vyrazil za ním na kontroverzní floridskou kliniku U.S. Stem Cell, která dostala loni v srpnu varování od americké regulační agentury pro potraviny a léčiva za praktiky, které mohou ohrožovat pacienty. Ostatně, bylo to poté, co tři pacienti při klinickém testu terapie kmenovými buňkami oslepli.

Bena Greenfielda však pověst ústavu neodradila. Je zvyklý chodit po hraně. „Život žiji jako N=1,“ shrnuje své životní motto s odkazem na riskantní výzkumné studie, které si musejí vystačit s pouhým jediným testovaným subjektem.

Ať svítí! V Thajsku letí bělení penisů

I na tom si Greenfield vybudoval reputaci. „Chci se o své tělo starat, jak nejlépe mohu,“ říká a dodává, že k tomu patří i využívat vědu. Jeho život je vlastně jediným kontinuálním vědeckým experimentem. Podstupuje terapie zvukovými vlnami, nechává si do těla injektovat plazmu i kmenové buňky, po úrazu si jimi vylepšil koleno a kyčli, kvůli lepší fyzické výkonnosti si je dopřál do paže.

Táhne mu na čtyřicítku, tvrdí však, že se za chvíli dopracuje k biologickému věku pětadvaceti let. A aby na tom byl ještě lépe, nabídl vědě vlastní penis.

Vědci z kliniky nejprve izolovali kmenové buňky z jeho tukových buněk a poté je injekcí vpravili do tkáně jeho penisu. „Necítíte nic víc než malý tlak,“ prozradil Greenfield. A s rozhodností prozrazuje, že pokus přinesl výsledky. Hned tři až čtyři dny po proceduře prý „jako by penis vyrostl“. Má prý lepší erekce a orgasmy. Ty, uznává, mohou být placebo efektem, zdůrazňuje však, že anatomické změny „nemohou být popřeny“.

Konkrétními čísly to však paradoxně nedokládá. Když se jej na ně zeptal server Gizmodo, odtušil: „Pravítko jsem nevytáhl.“ Velikost penisu se totiž podle něj významně mění, proto je marné ho měřit. Tvrdí však s jistotou, že jeho pohlavní úd je pořád významně větší.

Nezastírá, že pokus nebyl bez rizika. „Riziko existuje vždy. Ale přínos pro zdraví je obrovský. A vždycky nelze počkat, až se věci náležitě nastudují,“ soudí.

Terapie na hraně

Ale ne všichni souhlasí. Například molekulární fyzioložka Kiki Sanfordová poukazuje na to, že dokladů, podle nichž kmenové buňky mohou pomoci mužům s erektilní dysfunkcí, je zatím pořád málo. A ještě méně je těch, které by potvrzovaly, že kmenové buňky mohou „nakopnout“ k většímu výkonu a proporcím penis zdravých mužů.

Sanfordová navíc vysvětluje, že i pokud by studie prospěšnost kmenových buněk pro muže s problémy prokazovaly, nemusí to nutně znamenat, že jsou přínosné i pro zdravé muže, jako je Greenfield. „Takto tělo nefunguje,“ namítá. A dodává, že i procedura injektáže s sebou nese možné komplikace, jako je infekce.

Terapie s kmenovými buňkami mají podle jejích slov velký potenciál, při klinických testech se však zatím osvědčilo jen málo z nich. Proto se americký regulátor zdráhá terapie schvalovat. Přesto řada firem terapie nabízí a jejich počet roste. Je to proto, že regulátor dovolil injektovat pacientům jejich vlastní buňky, za dodržení kritérií, k nimž patří například minimální manipulace s buňkami a to, že mají sloužit k výkonu jejich běžných funkcí.

Mnohé terapie, například ty nabízené právě klinikou U.S. Stem Cell, z mantinelů stanovených úřadem vybočují. Úřady však proti nim bojují se smíšenými výsledky. Terapii kmenovými buňkami pro lepší sex nabízejí americké kliniky za více než tisíc dolarů, v přepočtu tedy asi za 22 tisíc korun.

Na penis šokem

V případě Bena Greenfielda to přitom není poprvé, co se pokusil zvýšit výkonnost svého penisu. Loni v dubnu, vracel se zrovna z jógového soustředění v Kostarice, se stal na floridské klinice GAINSWave dobrovolným pokusným králíkem pro test metody, která měla posílit erekci prostřednictvím „mimotělní šokové terapie“. Dvacetiminutová seance slibovala, že doslova vybuduje nové krevní cévy vedoucí do genitálií, eliminuje erektilní dysfunkce, zvětší velikost, podpoří libido.

Jsou-li totiž k penisu nebo vagině vysílány akustické vlny, jsou schopny vyvolat proces známý jako neovaskularizace a nabudit spící kmenové buňky, což vede i ke zvětšení penisu. Metodu popisuje Greenfield výstižně: jako kdyby si penis vystavil mezi dva koncertní reproduktory, které by hrály co nejhlasitěji Nine Inch Nails. I proto měl penis i varlata natřená znecitlivujícím krémem.

I tento pokus si pochvaloval. Jeho výsledky otevřeně popsal v článku pro magazín Men´s Health. Zahrnovaly spontánní erekci, zrovna když po terapii večeřel se svou babičkou, noční poluci i „probuzení, která zažívají patnáctiletí kluci“.

Guru

Ben Greenfield se narodil v roce 1981 v Idahu a v mládí rozhodně nezahálel. Studoval farmacii, výživu, fyziologii, biochemii, anatomii, mikrobiologii i biomechaniku, alespoň to tvrdí. Pracoval jako silový a kondiční trenér, výživový poradce, vlastní několik firem, mezi nimiž nescházejí školy pro triatlon, fitness školy či poradenství pro sportovní medicínu.

V roce 2008 byl zvolen nejlepším americkým osobním trenérem, v letech 2012 a 2014 se dostal do stovky nejvlivnějších lidí z oblasti fitness a zdraví. Jeho kniha Beyond Training získala titul New York Times za nejprodávanější titul, kromě ní však napsal třináct dalších. Jeho firma Kion je továrnou, která radí, jak bojovat se stárnutím, zvyšovat výkonnost a vést duševně uspokojující život. Je guruem pro zástupy svých fanoušků na sociálních sítích.