Britové míří k italským břehům při operaci skryté pod názvem Fraška, září 1943.

Britové míří k italským břehům při operaci skryté pod názvem Fraška, září 1943. | foto: commons.wikimedia.org/Royal Navy CC-BYCreative Commons

Fraška či Létající koberec. Názvy vojenských operací bývají i kuriózní

  • 5
Musí být patřičně úderný a hrozivý, ale nezavánět levnou frází. Neměl by být komický a nepřítel by z něj neměl poznat, jaký plán se za ním asi skrývá. Výsledek však někdy bývá pozoruhodný. Seznamte se se zvláštními jmény vojenských operací.

Vpadnout japonské císařské armádě do zad, způsobit chaos v jejím zázemí a v konečném důsledku tak přispět k osvobození Barmy. Tak ambiciózní byl za druhé světové války plán Indie, Velké Británie a Spojených států. Operace se původně ukrývala za názvy Plan X, Y a Z, kvůli monzunovým dešťům se však v původním rozsahu nezrealizovala. Její část však ano – a nesla název Dracula.

Prohlédněte si fota operací Fraška, Dracula a Nickle Grass

V údolí Quế Sơn bobři nežijí a nenarazíte na ně v celém Vietnamu, z hlediska utajení bylo tedy krycí jméno americké operace Beaver Cage, tedy Klec na bobry, naprosto v pořádku. Do dějin se však operace nezapsala ani tak názvem jako dvoutýdenními jatkami, které představovala.

Tráva v hodnotě jednoho pěticentu, nebo jen Niklová tráva? Operace Nickel Grass je svým názvem skutečně matoucí. Byla vzdušným zásobovacím mostem, kterým se ze Spojených států dostával nezbytný proviant do Izraele během Jomkipurské války v roce 1973. Akce byla úspěšná, za jediný měsíc americké vzdušné síly dopravily 22 500 tun materiálu.

Zip i Prasečí štětiny

Jméno operace Viking Snatch lze interpretovat i odkazem na obávané severské válečníky, skutečnost však byla prostší. Přepadová mise amerických mariňáků, kteří v roce 2007 chtěli zabránit pašování zbraní na iráckém venkově, by totiž nemohla proběhnout bez neustálé podpory, kterou obrněným vozům neustále „plavajícím“ v písku poskytovaly auto-navijáky. Podobné, jaké jsou k vidění v podvěsu civilních džípů značky Viking.

Film Beastmaster z roku 1982, česky vyšel jako Pán šelem, nebyl příliš náročnou podívanou. Těžko říct, proč si jeho jméno američtí mariňáci vybrali jako název operace, při níž čistili bagdádská předměstí od povstalců. Do filmového fondu se v Iráku sahalo častěji. V roce 2006 například ve Fallúdži proběhla operace Čelisti V. Šlo při ní o zajištění průjezdnosti a odminování páteřních silnic.

Patent na exotické názvy nemají jen Američané. Německá armáda s vydatnou podporou letectva tak v roce 1943 realizovala protipartyzánskou operaci Casanova. Německé letouny za snížené viditelnosti nad Jugoslávií předstíraly, že jsou spojenecké a nesou zásoby. Doufali, že jim proto povstalci „rozsvítí“ své shozové plochy. Výsledek byl neuspokojivý.

Když veteráni britského leteckého výsadku do italského Taranta vzpomínali na svůj zásah, dost možná i po letech kroutili hlavou nad názvem, které operaci za druhé světové války armáda přidělila. Schovávala se totiž za názvem Slapstick, tedy Fraška. Naopak název mise, jejímž cílem byly malajské přístavy, se zdá být pochopitelnější. Jméno Zip mohlo zdůrazňovat, že při ní do sebe muselo vše organizačně dokonale zapadat.

Když druhá světová válka skončila, nacházelo se na bývalých bojištích v Evropě, Tichomoří a Asii osm milionů amerických vojáků. Jak je teď všechny dostat zpátky? Z hlediska logistiky, plánování a financování to byl učiněný horor. Celkem přiléhavě nesla tato operace název Magic Carpet, Létající koberec. Do akce se postupně zapojilo více než 500 hladinových plavidel a trvala 14 měsíců.

Součinnost 40 tisíc mužů a akce trvající šestnáct dnů si v roce 1953 vyžádalo britské potlačení řecko-kyperských separatistů. Operace byla kuriózní už svým názvem Lucky Alphonse, Šťastný Alfons. Nechvalně se však zapsala i příčinami úmrtí britských vojáků, sedm jich zemřelo při vzájemných autonehodách, kdy se srazila armádní vozidla.

Paul Bunyan je fiktivní postavou americké historie. Jméno tohoto mýty opředeného drvoštěpa se však také stalo názvem speciální vojenské operace, která spočívala v proklestění topolových porostů v demilitarizovaném pásmu mezi Jižní a Severní Koreou. Cíl? Zvýšit výhled na linii nepřítele. Nedopadlo to dobře. Dva američtí vojáci byli napadeni rozzuřenými Severokorejci vlastními sekerami. Místní tvrdili, že topoly zasadil sám Kim Il Sung.

Nedostatek nápaditosti projevili Belgičané v roce 1964 při vojenské intervenci v Kongu. Při potlačování komunistického povstání Simba, osvobozování rukojmích a dobývání Kisangani si vystačili s různobarevnými draky. Na Dragon Blanc (Bílý drak) navázala operace Dragon Noire (Ćerný drak) a pokračovaly mise nesoucí v názvu barvu červenou a zelenou (Rouge a Vert).

Příliš vznešeně pak nezní název operace Pig Bristle, Prasečí štětiny. Přesto k ní v roce 1946 došlo. Australané tehdy podporovali poválečný rozvoj domácího zasídlení, ale chyběly jim právě prasečí štětiny na výrobu malířských štětek. Do Číny, tehdy zmítané občanskou válkou, se vypravila celá 38. peruť RAAF, aby z Čchung-čchingu odvezla 25 tun této zásadní suroviny.

A na závěr jsme nechali název, který připomíná „zašifrovaná“ jména dětských her ze základní školy. Koho se totiž mohla týkat navrhovaná americká operace Ortsac? Tušíte správně, důmyslným kódem je jméno šéfa kubánského státu napsané pozadu. Plán z roku 1962, který počítal s vyloděním amerických vojsk na Kubu, však nebyl prezidentem Kennedym schválen.