Virtuos Rak se poprvé setkal s bratrem. Odtrhla je už válka

  16:00aktualizováno  16:00
Druhá světová válka zamávala s jeho životem natolik, že se se svým bratrem znovu setkal až po pětašedesáti letech po jejím konci. "S bráchou Volodymirem Slivkou jsme si padli v Kyjevě do náruče a dlouho nebyli schopni slova," říká český kytarový virtuos Štěpán Rak. "Brečeli jsme jako malí."

Štěpán Rak | foto: Eurotrialog

Jeho maminka Vasilina Slivková, zdravotní sestra 1. čs. armádního sboru v SSSR, ho porodila krátce po osvobození Československa. Malý Štěpán však onemocněl a byl v nemocnici, zatímco matka navštívila rodinu na Podkarpatské Rusi, která patřila až do roku 1939 Československu. Po válce tam byl hladomor a Vasilina Slivková rodině vezla dva kufry plné potravin. S tím, že se okamžitě vrátí.

"Nemohla předpokládat, že sovětský diktátor Stalin, který připojil Podkarpatskou Rus k Sovětskému svazu, mezitím na léta uzavře hranice," vysvětluje Rak.

A když Slivková, vyznamenaná nejvyššími sovětskými válečnými řády, pro syna v roce 1949 konečně přijela, byl už čtyřletý Štěpán adoptován manželi Rakovými - Josefem a Marií. "Matně si vybavuji jakousi zoufalou ženu, která celé dny klečela u našeho domu, zatímco mě maminka Raková zaháněla dovnitř."

Jeho vlastní matka se po týdnu proseb vrátila na Ukrajinu, zatímco ta adoptivní ke Štěpánovi ještě více přilnula. Zřejmě i tato jen těžko představitelná tragédie ovlivnila Raka už v mládí natolik, že pracovní diář mezinárodně uznávaného hudebníka plní charitativní koncerty. Jeden z nich odehrál několik týdnů po krveprolití v Beslanu, kdy teroristé zaútočili na tamní základní školu.

"Koncertoval jsem přes ulici v hudební škole a díval se na trosky tělocvičny, do níž ozbrojenci nahnali děti. Byl to můj nejtěžší koncert v životě, sotva jsem ho dohrál. Ale vděk přeživších žáků a jejich rodičů byl bezbřehý," říká profesor se stále patrným dojetím.

Soucit s lidským utrpením ovlivňuje jeho tvorbu víc než cokoliv jiného. Jeho maminka bojovala na Dukle s nacisty a už ho nosila pod srdcem. "Tohle přece musí život ještě nenarozeného člověka ovlivnit," domnívá se Rak.

Pokrevní rodinu začal na přání adoptivní matky hledat až po její smrti. A bylo to pro něj natolik těžké, že se k návštěvě bratra odhodlal až nedávno. "K poslednímu kroku mi dlouho chyběly síly."

Věděl, že se s bratrem setká, ale nevěděl kdy a jak. Koncert v Kyjevě skončil, ovace, gratulace a najednou před ním stojí prošedivělý chlapík a povídá: "Šťopko, já jsem tvůj bratr Voloďa."

"Kvůli tomu, že nás rozdělila válka, jsme nebuleli jen my dva, ale všichni kolem," dodává Rak.

Scházelo možná málo a virtuos mohl být, tak jako jeho bratr, řidičem na Ukrajině. "Žádné kdyby ale není," brání se. A po chvíli přece jen říká: "Žiji šťastný život. Ten má ale i můj fantastický bratr Voloďa."

Autor:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz