VIDEO: Svět sportovní reklamy aneb I McEnroe nakupuje v hypermarketu

  9:00aktualizováno  9:00
Sport a televizní reklama patří k sobě zcela neodmyslitelně. Ať je sportovní prostředí pouze kulisou pro prezentaci zboží, ať reklama propaguje sport jako takový nebo ve spotech aspoň hrají slavní sportovci. Vybrali jsme pro vás deset z nejzajímavějších sportovních reklam.

Pevné spojení reklamy a sportu funguje už dlouho - a někdy ho doprovází i vtip a nápad

U nás patřila k průkopnicím televizní reklamy se sportovní tématikou dnes již téměř zapomenutá skokanka do vody Heidemarie Bártová-Grécká. Před olympiádou v Barceloně 1992 propagovala na obrazovce šampon, který byl vlastně dva v jednom. Vzpomínáte?

Po ní využil sportovní slávu třeba oštěpař Jan Železný v reklamě na čokoládovou tyčinku. Hokejista Jaromír Jágr zase v 90. letech propagoval televizní hru Bingo i žvýkačku, které si můžete utrhnout velký kus.

V roce 1996 se jedna z automobilek rozhodla před mistrovstvím Evropy vsadit na tvář záložníka Martina Frýdka a natočila s ním reklamu. Měla jedinou chybu. Frýdek si na šampionátu do míče skoro nekopl a fanoušci si s tehdejšími stříbrnými medailemi mnohem více spojovali jména jako Nedvěd, Bejbl, Šmicer, Berger nebo Poborský.

V posledních letech jsou v módě šoty propagující kloubní preparáty. Objevují se v nich sportovci vysloužilí (Jiří Holeček) i současní (Roman Šebrle).

Mnozí si vzpomenou i na to, jak po první zlaté olympijské medaili Štěpánka Hilgertová mazala synovi na chleba nutellu.

Další šampion Aleš Valenta spojil své jméno s mobilním operátorem, stejně jako desetibojař Tomáš Dvořák, který byl "příliš sexy“.

A tak dále. A tak podobně.

Uvedené reklamy měly společnou jednu věc. Většinou byly fádní a nudné. Vtip a nadhled aby člověk pohledal.

Podívejte se na některé případy ze zahraničí, kde na to šli trochu jinak.

Jágr v New Yorku před začátkem letošní sezony natočil reklamu, která měla fanoušky nalákat na zápasy Rangers. Účinkoval v ní i jeho spoluhráč Petr Průcha a tématem byla svérázná lekce češtiny pro amerického fanouška.

Jágrova čeština zámořské reklamní experty vůbec oslovuje. Ještě v době, kdy hrál za Pittsburgh, natočil spot pro NHL. Ukazuje v něm, že hokej je nejen nejsenzačnější hra na světě, ale též globální sport.

U hokeje ještě zůstaňme. Jedna z nejpovedenějších reklam, opět propagující elitní ligu, vznikla předloni. Parta hráčů, toho času na tripu čili cestě po soupeřových kluzištích, se na hotelu dobře baví. Sdělení je jasné: dívejte se na NHL, ty hvězdy jsou stejně správní chlapíci jako vy.

Srovnejte tuto reklamu s proslovy českých hokejistů na ČT, kde se snaží diváky odříkanou frází přesvědčit, že je hokej baví...

V reklamním světě je jako doma americký tenista John McEnroe, i když kariéru ukončil už dávno. Reklam natočil spoustu, jednu z nejhezčích v loňském roce. S někdejším konkurentem Björnem Borgem si zavzpomínali na bitvy staré čtvrt století.

Tentokrát ovšem jejich dějištěm není centrální dvorec ve Wimbledonu, nýbrž hypermarket Tesco. A kdo zase zvítězil?

Sportovci v důchodu mají vůbec času nazbyt. Proto není divu, že jich tolik propadne golfu. Jako třeba v roce 2029 tenista Boris Becker a pilot F1 Mikka Häkkinen. A že neuhodnete, proč Becker přijede na hřiště tím samým vozem, jakým jezdí dnes?

K největším reklamním hvězdám v Americe dnes patří mladý basketbalista LeBron James. Je osobností NBA, fanoušci jej milují. Aby ne. Stačí pít tu správnou limonádu – a střílet koše přes celé hřiště není žádný problém.

Své největší hvězdy využívá v posledních letech firma Adidas pro reklamí kampaň "Impossible is nothing“ neboli "Nemožné neexistuje“. Hráli v ní David Beckham, Cristiano Ronaldo, Muhammad Ali s dcerou Leilou, Nadia Comaneciová... Nebo Haile Gebrselassie. Slavný běžec toho dokázal tolik, že už může soupeřit pouze sám se sebou.

S vtipnou reklamou v hlavní roli s fotbalistou Robertem Carlosem přišla před časem firma Pepsi. Moc dlouho ji ale nevysílala – brzy ji musela stáhnout, neboť se dotýkala národnostního cítění Japonců. Posuďte sami.

Úspěšné ovšem bývají i reklamy, kde místo celebrit vystupují anonymní sportovci. V následujícím spotu vzdala firma Flora hold amatérským maratoncům, ale samozřejmě zpropagovala i svůj margarín.

Je jedno, jestli vás druhý den po maratonu jen ukrutně bolí nohy, nebo máte i od tílka rozedřené prsní bradavky. Každopádně jste něco udělali pro své srdce.

Když už jsme u těch bradavek. Věřili byste, že hlavními hrdinkami reklamy na pánský časopis mohou být i dvě tenistky?

Autoři:

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Najdete na iDNES.cz