VIDEO: Nejmenší i nejtenčí na světě. Výstava nabízí hodinářské klenoty

  13:00aktualizováno  13:00
Jsou superdrahé, luxusními materiály se na nich nešetřilo a nosili je prezidenti i královny. Výstava k šesti stům letům pražského orloje přivezla na Staroměstskou radnici hodinářské značky toho nejzvučnějšího renomé.

Technicky nejsofistikovanější stroje nabízí bezpochyby slavná kolekce The Trilogy, věnovaná mistrům astronomie a astrologie. Ne náhodou, všechny tři zlaté hodinky totiž umí indikovat téměř jakýkoli vesmírný ukazatel, na který si vzpomenete.

Model Astrolabium s podtitulem Galileo Galilei tak například určí pozici Slunce a Měsíce i východ a západ Slunce spojený se svítáním a stmíváním v daném místě. Nechybí ani měsíční fáze, zatmění Slunce a Měsíce a v neposlední řadě také východ a západ Měsíce.

Automatické hodinky Planetarium věnované Mikuláši Koperníkovi vám poskytnou věčný kalendář (rok je indikován jako 365,24 dní) a informují vás o pohybu planet či jejich vzájemném postavení od Merkuru po Saturn, přičemž Slunce je znázorněno ve středu číselníku. Díky těmto hodinkám máte též představu o astronomických znameních.

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Nejtenčí hodinový strojek na světě Lepine-Ultra Plane

Pohled na rotaci planety Země s centrem na Severním pólu, který je zároveň středem hodinek, nabízí model Tellurium nesoucí jméno Johannese Keplera. Pomocí znázorněného obratníku Raka a Kozoroha s jejich pomocí určíte východ a západ Slunce v dané lokalitě, nechybí ani ukazatel měsíčních fází.

Pro panovníky i pro NASA

Poctu světu formule 1 vysekla legendární švýcarská značka Oris. "Zlatý náramkový chronograf Oris TT3 Formula Gold Limited Edition s karbonovým číselníkem je věnován třicetiletému výročí stáje Williams," říká kurátor výstavy Umění řemesla hodinářského Jan Lidmaňský. "Vyroben je v limitované sérii 300 exemplářů a každý z nich disponuje upraveným kalibrem ETA Valjoux 7750."

Dvě "nej" si vysloužila dvojice vystavených hodinek manufaktury Jaeger-LeCoultre. Nejmenší mechanický strojek na světě, nazvaný Calibre 101, který představila značka už v roce 1929, je sestavený z 98 součástek a jeho objem zabírá pouhých 0,2 centimetrů krychlových. Na výstavě je k vidění nejenom strojek samotný, ale také jeho zapouzdření v hodinkách s diamanty. Ty měla na svém zápěstí například královna Alžběta během své korunovace.

Druhou lahůdkou z dílny Jaeger-LeCoultre je nejtenčí mechanický strojek pro kapesní hodinky na světě. Na šířku měří pouhých 1,38 mm a s jeho výrobou se začalo v roce 1907.

Americké prezidenty pak zásobovala značka Vulcain, jejíž hodinky Cricket byly prvními, které se chlubily mechanickým alarmem.

Může se hodit

Výstava Umění řemesla hodinářského představuje dvacítku zahraničních vystavovatelů a šest českých a slovenských. Na Staroměstské radnici v Praze ji můžete zhlédnout do úterý 29. března.

Dalším švýcarským velikánem, který výstavě dominuje, jsou hodinky z manufaktury Girard-Perregaux, které zdobí zápěstí bohatých a mocných už od roku 1791. Manufaktura vyrobila v roce 1880 vůbec první sérii dvou tisícovek náramkových hodinek na světě. "Zakázku si u ní objednal císař Vilém I. Pruský," dodává Jan Lidmaňský.

S oslavami pražského orloje spojí ty své slavná švýcarská značka Fortis. Sto let existence připomene návštěvníkům například legendárním kalibrem 214 s logem Accutron, který doprovázel na vesmírných cestách velké množství misí NASA. Vyznačoval se ohromnou přesností a byl jakýmsi předvojem quarzových hodinek, které známe dodnes.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Vězení San Pedro je místo, odkud vězni neutíkají, protože nemají důvod

Jsou v něm zavřeni nejtěžší bolivijští vězni, ale bachaři nad ním nevládnou....

Žádní dozorci uvnitř areálu, čtyři až pět mrtvých měsíčně, svou celu si musíte sami pronajmout. Přesto si odsouzení na...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz