Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí, jeho roli nepodceňovalo. Manuály dokonce přesně uváděly, kolik ho námořníci mají fasovat. Námořníci díky dávkám prakticky nikdy nevystřízlivěli.

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS Royal Oak během první světové války. | foto: Royal NavyCreative Commons

Od středověku se až do devatenáctého století se na službě ve válečném námořnictvu nic zásadního prakticky nezměnilo. Bylo to pořád stejně brutální řemeslo, které si vybíralo krutou daň. Námořníky čekaly měsíce úplné sociální izolace uvnitř často velmi drsného kolektivu. Nekonečný dril a zdánlivě zbytečné rajóny, které měly upevňovat morálku během týdnů nekonečné nudy. Nesmyslně drastické tresty a potupné postihy za každé, byť sebemenší porušení nařízení a řádů. Bití a urážky od nadřízených. Nejrůznější nemoci z podvýživy, které měly původ v mizerném jednotvárném jídle, tropické horečky a plísně.

Fotogalerie

A když konečně přišla akce, bylo boj obvykle rychlý. Nebylo totiž kam ustoupit, kde se schovat. Méně vyzbrojená loď byla tou silnější rozstřílena děly, na ty, kdo přežili, čekala studená voda, mnohdy plná žraloků. Zajatci se obvykle nebrali. O život však nešlo jen při boji, ale při každé bouři, vlnobití nebo srážce se zrádným útesem.

Sečteno a podtrženo, není divu, že byli námořníci vděční za tlumení svých emocí pořádnou dávkou alkoholu.

Přídělový systém vyřeší každý problém

Jeho dávkování však bylo oříškem: jak využít výhod alkoholu, ale zároveň posádku udržet schopnou provozu? Španělé, Nizozemci nebo Francouzi se utápěli v experimentování, ale britské královské námořnictvo mělo tabulky pro každou situaci. Na základě odpozorovaných letitých zkušeností byl stanoven oficiální garantovaný příděl alkoholu pro každého člena posádky. Kromě dávek sucharů, sýra, soleného masa tak měl námořník na širém moři nárok na osm pint piva denně. Tedy cirka tři a půl litru.

Námořníci dostávali hořké pivo postupně, k jídlu, důstojníci si mohli vybrat, kdy si svůj příděl vypijí. Často se však své dávky zříkali, aby mohli individuálně zvýšit příděl posádce za odměnu. A také měli přístup k solidnějším alkoholickým nápojům než jen k bryndě vyrobené v pivovarech Victualing Board.

Tato firma si přitom naši pozornost rozhodně zaslouží, a to nejen proto, že její kořeny sahají až do roku 1550. Tehdy byla zřízena královským výnosem jako centrální výstrojní služba námořnictva, jež měla v předstihu zajistit pohotové doplňování trvanlivých zásob pro všechny lodě. Vlastnila jatka, pekárny, pivovary a sklady proviantu, které zajišťovaly výživu až 140 tisícovkám námořníků.

Byla také „vědeckým orgánem“, který experimentoval se složením potravin, a často i se zdravím námořníků. Ano, právě tady vznikaly super-slané slanečky, které se sice nedaly jíst, ale přetrvaly měsíce dlouhé plavby. Tady se připravovaly suchary, které bylo nejprve třeba namočit a pak rozbít kladivem, aby se vůbec staly poživatelné. A právě tady přišel nápad na strouhání mýdla do pitné vody, aby se v sudech netvořily řasy.

Nikdy nevystřízliví

Korporace Victualing Board však vyráběla též vysoko-alkoholické pivo, které se na moři ředilo v poměru 3:1 s mýdlovou vodou. A právě zde vznikalo pivo dochucené místo chmele smrkovým jehličím, které mělo potlačovat kurděje. Mělo jen jednu podstatnou vadu: obojí bylo naprosto nechutné. Britská admiralita musela připustit, částečně pod tlakem reptajících posádek, že pivo je pro delší plavby nepraktické. Objemné sudy zbytečně zaplňovaly podpalubí, byly vystaveny plísním a jejich obsah podléhal v tropickém horku rozkladu. Jakou jinou alkoholickou alternativu tedy zvolit?

Víno se příliš neosvědčilo, zato s kořalkou to bylo slibnější. Koncentrovaný alkohol nepodléhal rozkladu a současně nezabíral tolik místa. Královské námořnictvo nejprve nabízelo v přídělovém systému brandy, ale dodávky vinné pálenky komplikovaly vztahy s Francií. Východoindická společnost nabídla alternativu v podobě velmi levného araku, vesměs vypáleného z datlí. Jenže při dvou a více litrech na osobu a den fungoval až moc dobře a silně rozvinutý alkoholismus flotilu spíše paralyzoval. „Že jsou pořád ožralí, nikdo nepozná, protože nikdy nevystřízliví,“ stěžovali si na své posádky kapitáni. Počínaje sedmnáctým stoletím do centrálního plánování vstupuje nová položka. Rum.

Johoho! Ať teče…

Britští námořníci za něj vděčí takzvanému trojúhelníkovému obchodu. Při něm převáželi cetky z Evropy (textil, bižuterie a zbraně) do Afriky, kde je vyměnili za otroky. S těmi pak, hnáni příznivým větrem, zamířili do Střední Ameriky. Tady otroky se ziskem odprodali a nabrali tabák a bavlnu, které se v Evropě násobně zhodnotili. Byl to velmi perspektivní byznys.

Kolonisté často vypláceli cenu dovezených otroků přímo v tekuté podobě, a tak měla karibská zastávka opravdu opojnou lihovou příchuť. „Jen rum tu udržoval námořníky při životě, nahrazoval jim jídlo, pití i rodinu,“ líčil poměry spisovatel Robert Louis Stevenson. Aby se neopakoval scénář s arakem, upřesňuje v roce 1740 admirál Edmond Vernon dávkování alkoholických přídělů. Místo osmi pint piva osm panáků rumu.

Jenže pozor, námořnický panák, anglicky „tot“, ovšem měřil 71 mililitrů. Každý člen posádky tak byl postaven před slušnou výzvu, přesahující půl litru silného třtinového rumu denně. A to se britští námořníci dali pořád považovat za nejstřízlivější evropské posádky své doby! Čirý rum totiž popíjeli jen po večerech. Vernon totiž zavedl povinné ředění rumu přes den, v poměru 4:1 s vodou, a „snídaňové“ ohřívání rumu s vodou v poměru 2:1. Světlo světa tak spatřil první grog. Jednou z interpretací vzniku tohoto názvu je prý akronym Grand Rum Of Grenada. Dobytí tohoto ostrova v 18. století totiž zpřístupnilo královskému loďstvu další vydatné rumové zásoby Karibiku. Jisté je, že se inovativnímu admirálovi od té v posádkách nepřezdívalo jinak než Old Grog.

Rum je univerzální léčivo na každou bolest

V průběhu následujících let dochází k dalším změnám. Příděl rumu se stává „fixní dávkou“ na jednotlivce, už tedy není možné přepisovat své rumové panáky na jiné lodníky, kteří je třeba nad vámi vyhráli v kartách. Nad výdejem alkoholu také začíná bdít lodní administrativa. Čety posádky nejprve museli ze svých kruhů volit důvěryhodného rumového bocmana, který pro ně fasoval alkohol ze skladu. A později se už museli sami osobně dostavit na palubu k výdeji, kde jim byla z velkého kotle naběračkou odlita jejich dávka. Museli ji vypít hned na místě, často s provoláním: „Bůh ochraňuj krále/královnu!“

Námořníci měli často opodstatněný dojem, že je rum servírovaný pod dozorem důstojníků ředěný. I proto se rozmáhaly nejrůznější „zkoušky ohněm“, při kterých pár kapek rumu smíšených se zrnky střelného prachu pokoušeli zapálit. Plameny byly signálem, že vše je v nejlepším pořádku. Tedy že rum obsahuje 57 procent objemového lihu. A jinak? Vzpoura byla na spadnutí.

Pokud jste cítili, že je vám stávající rumový příděl málo, vyplatilo se zajít za lodním lékařem. Ten totiž z nedostatku jiných léčiv a nedostupnosti dezinfekce obvykle předepisoval vlastní rumové dávky na horečky, tlumení bolestí, vyspravení zažívání i pokousání pavoukem. Rum se také vydatně míchal s citronovou šťávou, jako povinná prevence kurdějí. Nad věčně opilými námořníky se ale pomalu začínala stahovat mračna střízlivosti.

V roce 1850 dostanou „stálí zaměstnanci námořnictva“ přidáno na odměnách, ale jejich rumový podíl je snížen na polovinu. Mohou si ho dokoupit, pokud chtějí. Námezdní lodníci se snížení přídělů dočkají o deset let později a v roce 1880 je zrušen pravidelný příděl alkoholu pro nižší důstojníky. V jejich případě to byla spíše formální záležitost, která měla naoko doložit, že nepříjemné změny podstupují všichni členové posádky. Trend snižování dávek lihu pak pokračuje. A v průběhu padesátých let minulého století se z ikonického spojení námořníků stává přežitek. Britská Royal Navy potřebuje sice námořníky chrabré, ale při smyslech.

Den, kdy námořnictvo vystřízlivělo

Před Vánoci roku 1969 na zasedání Rady admirálů Jejího veličenstva zazní dlouhá řeč: „Rum již nadále není kompatibilní s vysokým standardem a požadovanou výkonností britských námořníků. Nároky individuálních úkolů, požadovaná mentální preciznost, komplexní strojní a navigační systémy, to vše si žádá střízlivou obsluhu. Závisí na tom lidské životy.“

Debata pak pokračovala v parlamentu takzvanou „Velkou rumovou debatou“. Osmadvacátého ledna 1970, po hodině a čtvrt trvající diskuzi, je otázka rumu vyřešena. Verdikt? Kořalka už na lodě nepatří. O jednatřicátém červenci, kdy nařízení definitivně vejde v platnost, námořníci nazývají „Black Tot Day“. Pro konzumaci rumu na lodích to byl opravdu černý den.

Šest cinknutí zvonku tehdy ohlásilo v 11 hodin nástup posádky k poslednímu výdeji rumového přídělu. Někteří námořníci nastupují v tmavých smutečních uniformách nebo aspoň s černými páskami na rukávech. Na lodi HMS Collingwood k tomu hrají i tesklivou melodii dudy. Námořníci pak po dopití posílají své tots, panáky, k mořskému dnu.

Autoři:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Johnny Depp: z amerického snu se stala noční můra

Neskladná osobnost s krkolomným životem, prolitým alkoholem, poznamenaným drogami a uskladněným v nákladném, opulentním...

Český horolezec začal šitím spacáků, dnes jeho bundy nosí i švýcarská policie

Premium V 80. letech byl členem československé horolezecké reprezentace a přivydělával si ruční výrobou spacích pytlů. Poté se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S drogovými kartely v Mexiku bojuje avokádo. A jeho ozbrojené milice

Zelené listí koky položilo základ nelegálnímu byznysu, který je v posledních třiceti letech zhoubou Mexika. Nyní se...

Svět je čím dál horší místo k životu. Devastace zrychluje, vysvětluje odborník

Premium Kulturní a ekonomický antropolog Zdeněk Justoň zkoumá osídlování, přetváření a vytěžování přírody. Na málo známých...

Jsem chytřejší než šéfová: porno v práci sledujeme i z rebelie

Už dávno mu nejsou vyhrazeny oplzlé prostory pornokin ani domácí obýváky s videopřehrávači. Porno se dnes dá sledovat...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Záhada králičího ostrova. Nikdo neví, kde se na Okonušimě savci vzali

Žijí jich tam stovky, jsou velkou atrakcí onoho malého japonského ostrova. Sebevědomě se po něm toulají, rozkošnicky...

S drogovými kartely v Mexiku bojuje avokádo. A jeho ozbrojené milice

Zelené listí koky položilo základ nelegálnímu byznysu, který je v posledních třiceti letech zhoubou Mexika. Nyní se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlakové loupeže: přepadení v Ďáblově kaňonu přepsalo arizonské zákony

Bylo to zločinecké fiasko následované dramatickou dvoutýdenní honičkou s muži zákona. Především však bylo vlakové...

KVÍZ: Jak znáte Vikingy, jejich výboje a společnost?

Jsou předmětem fantazií, představ. Fascinovali romantické skladatele i básníky a byli a jsou předmětem mnoha filmových...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...