Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Velmi zpozdilý mír: seznamte se s válkami dlouhého formálního trvání

Vyhlásit někomu válku je relativně prosté, ovšem dosáhnout uzavření smíru může trvat celá staletí. Stačí, když se na válku zapomene nebo nezbyl nikdo, s kým smír uzavřít.

Historie některých válečných konfliktů je velmi křivolaká. | foto: Getty Images

Kartágo: mír nebylo uzavřít s kým

Hannibal byl kartágským hrdinou, nakonec však Římané zvítězili.

Zápas o prestiž, moc nad obchodními trasami, kontrolou nad Středozemním mořem. Římská republika a Kartágo měly ke sporům dost důvodů. Svedly spolu tři velké konflikty. V dějepise jim říkáme punské války. V oné první roku 246 před naším letopočtem šlo hlavně o Sicílii, poslední, v roce 146 před naším letopočtem, skončila úplným rozvrácením Kartága.

A právě totálně decimující způsob, jakým Římané zvítězili, zabránil, aby válka skončila vyhlášením míru. Z nepřátel totiž nepřežil nikdo, kdo by byl smír díky svému postavení v kartaginské hierarchii oprávněn podepsat.

S nadsázkou se proto dá říci, že „válečný stav“ trval dohromady 2 248 let. Teprve v roce 1985 totiž zástupci římské metropole se starostou v čele oficiálně podepsali smír s dnešním Kartágem, jedním z malých předměstí na tuniském předměstí. I když to byla ceremonie, kterou historici zasadí do kategorie velmi symbolických až recesistických počinů.

Tchaj-wan: když mír schvalují duchové

Sjednocená východoindická společnost, jeden z pilířů budování kapitalismu, se při svém obchodování na morálku nijak úzkoprse neohlížela. Obraz zachycuje masakr, který naordinovala v roce 1627 Batavii, dnešní Jakartě.

Podobně se situace vyvíjela i na Tchaj-wanu poté, co na něj roku 1623 narazili nizozemští mořeplavci. Sjednocená východoindická společnost hledala nová odbytiště a zdroje surovin a ony ekonomické aktivity halila do roušky civilizování „divochů“. Snaha christianizovat domorodce však v několika vesnicích narazila na tuhý odpor, který se kolonisté rozhodli zlomit násilím.

Vypalování osad vedlo k vypovězení války. Tu za ostrovany vedl hlavně kmen Taromak, po čase podporovaný pevninskou Čínou. Nizozemci nakonec v roce 1662 území opouštějí. Ve spěchu. Ani nestačili přiznat porážku a uzavřít mír.

Postarat se o to musel jejich diplomat Menno Goedhart až v roce 2010. Největší problém? Nalézt žijící zástupce kmene. V Chýši předků musel požádat o smíření duchy někdejších členů kmene. Prý souhlasili, byť to Nizozemcům k pokoře trvalo 359 let.

Scilly: válka, na kterou se zapomnělo

Význačným cornishským představitelem byl v sedmnáctém století například Sir Francis Godolphin.

Nizozemci mají k protahování válek evidentně sklony. Se souostrovím Scilly válčili 335 let. A nevadilo to ani Velké Británii, ani hrabství Cornwall, pod které ostrovy spadají. Jak je to možné?

Počátek sporu je třeba hledat v roce 1650 a vládě Olivera Cromwella, která vyústila v občanskou válku. Tehdy se totiž na mapě ztracené souostroví Scilly stalo jednou z posledních držav svrženého krále. A ti se svými pár plavidly působili pirátstvím těžké ztráty jak anglickému, tak nizozemskému loďstvu. Nizozemci totiž Cromwella nepokrytě podporovali.

V roce 1651 jim došla s rebely trpělivost a vyhlásili jim válku. Když v roce 1985 napsal předseda rady souostroví Scilly Roy Duncan, mimochodem velký fanda do historie, dopis na nizozemskou ambasádu v Londýně, jestli by se celá věc nedala nějak urovnat, nevěděli nejprve ani britští, ani nizozemští politici, o čem je vlastně řeč. Do dvanácti měsíců se však nakonec podařilo „konflikt“ administrativně urovnat. Panu Duncanovi patří respekt za pečlivost, znalost dějin i smysl pro humor.

Pro pořádek však dodejme, že někteří prudérnější historici existenci válečného stavu zpochybňují.

Černá Hora vs. Japonsko: mír přišel po 101 letech

Nikola I. byl černohorským panovníkem v letech 1860 až 1910 jako princ, poté vládl jako král.

Státní útvary se vyvíjí, mění, zanikají. A někdy při tom může dojít k paradoxní situaci, při které se znovuvytvořená země po nabytí své nezávislosti automaticky stane státem ve válečném stavu. To byl případ Černé Hory.

Ta ještě coby Černohorské knížectví vyhlásila válku Japonsku, které útočilo na Rusko. Šlo jen o formální diplomatický akt, do boje nikoho nevyslala. Když tedy rusko-japonský konflikt v roce 1905 skončil, po podpisu Černohorců se nikdo nesháněl. Ti tak ve válečném stavu se Zemí vycházejícího slunce zůstali i poté, co se transformovali na království. Když se pak roku 1919 stala Čermná Hora součástí Srbska, jako svébytné uskupení vlastně zanikla.

Autonomii znovu získala v roce 2006, s ní ovšem i své dědictví. Při revizi mezinárodních vztahů to byli důslední Japonci, kteří se jako první diplomaticky otázali, jak si spolu obě země stojí. Ministerstvo zahraničních věcí v Podgorici neváhalo, mír byl uzavřen po 101 letech.

Lijar a Huescar: dědictví troufalé minulosti

Vlajka Huéscary, která uzavřela smír s Dánskem až po velmi dlouhém otálení.

Celkem 172 let trvala válka, při které nepadl jediný výstřel a z níž není zaznamenán jediný padlý. Což samozřejmě není vůbec špatný výsledek, jen škoda, že historie nezná takových válek hodně. Nositeli onoho působivého rekordu jsou Dánsko a španělský kraj Huéscar.

Roku 1809 byla totiž na programu dne válka o španělské dědictví, ve které Dánsko podporovalo Napoleonovo Empire Français. V kraji Huéscar si evidentně netroufali přímo na Napoleona, Dánsku však v bojovém zápalu válku vyhlásili. Původní destruktivní energie z nich však brzy vyprchala a poté, co Napoleon politicky prohrál, byla válka zapomenuta.

Mír byl za účasti radniční delegace města Huescar a dánského velvyslance podepsán 11. listopadu roku 1981. „Ve městě se nyní, bez válečné hrozby, žije mnohem lépe,“ nezastíral s úsměvem starosta Serrano. Město získalo přídomek Ciudad de la Paz, Město míru.

O to větší obavy mohou mít obyvatelé vesničky Lijar, která podobně troufale vyhlásila v roce 1883 válku Francii. I když jí v roce 1983 oficiálně nabídla smír, z Elysejského paláce nepřišla žádná odpověď. Možná teď zdejší obyvatele mrzí, že se tehdy španělskému králi chlubili, že jeden jejich vesničan vydá za stovku francouzských vojáků. Mlčení Emmanuela Macrona může na 580 stávajících obyvatel vesničky vnímat zlověstně.

Autoři:
  • Nejčtenější

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Pohřbili ho jako upíra. Po více než 200 letech mu vědci dali tvář

Několik let po jeho smrti do jeho hrobu vnikli sousedé. Mrtvole odsekli lebku, položili ji na hrudník, spolu se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznamte se s múzami kalendáře Pirelli, jejich krásou a příběhy

Jsou zosobněním krásy, též nositelkami síly, dovednosti, poznání, pokory. Kalendář Pirelli pro rok 2023 nese název...

Mají větší sexuální pud muži, nebo ženy? Velká studie vynesla verdikt

Premium Zajímalo je, kdo myslí na sex, poddává se sexuálním fantaziím, cítí touhu a masturbuje častěji. Prozkoumali kvůli tomu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajní detektivové z Departmento 50 ničili chilské nacisty. A ohromili FBI

Špioni Třetí říše měli v Jižní Americe pro rejdy a podvratnou činnost volné pole působnosti. Opravdu tvrdě narazili jen...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Tajní detektivové z Departmento 50 ničili chilské nacisty. A ohromili FBI

Špioni Třetí říše měli v Jižní Americe pro rejdy a podvratnou činnost volné pole působnosti. Opravdu tvrdě narazili jen...

„Zrádce“, který nezradil. Propaganda udělala z generála Syrového kolaboranta

Premium Muž s páskou přes oko byl po dlouhá desetiletí symbolem zrady a kolaborace. Ukázalo se však, že neprávem. Až letos bylo...

Kurz přežití na vlastní kůži. Reportér si vyzkoušel zabalit evakuační zavazadlo

Premium Jednotlivé položky evakuačního zavazadla, které jsem rozkramařil, musím dát zpátky. Přitom se mi podaří udělat jednu...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...