Každý obličej, který získá díky možnostem dnešních technologií po staletích znovu svou podobu, je silný, magnetizuje. Vyvolává představy, zvědavost, je nahlédnutím do ztraceného světa a zmizelých osudů. Tvář mladičké dívky z Polska vzbuzuje emoci zvlášť, kvůli bizarním okolnostem poukazujícím na pochmurný příběh. Jako by se otiskl do jejího smutného pohledu, křehkého obličeje.
Dívčiny ostatky ležely v hrobě, jemuž archeologové při vykopávkách v roce 2022 dali číslo 75. Pohřebiště se nachází u města Bydhošť, své mrtvé do něj ukládaly čtyři generace místních lidí během sedmnáctého století. Rovy nenesou náhrobní kameny, archeologové a archeoložky jich zatím odhalili přes stovku, uvádí server The Jerusalem Post, opatření namířená proti „upírům“ anebo „zmrtvýchvstalým“ se našla ve třicet z nich.
Tragické místo u vesnice Pien vyjevilo například hrob dítěte, mezi nohama měla jeho kostra zámek, ten jí měl v návratu nad zem bránit. Pochováno bylo hlavou dolů, to proto, aby po probuzení v úporné touze dostat se zpátky mezi živé kousalo do hlíny a mezi živé nikdy neodputovalo. Jeho znehybnění měl navěky pojistit snad i fakt, že kostře chyběla vrchní část trupu.
Ostatky dívky, která dostala jméno Zosia, svědčí o tom, že ji venkovská komunita považovala za obzvláštní nebezpečí. Obávala se, že je zvláště nebezpečnou strigou, démonkou, čarodějnicí, zlým duchem, který má obživnout a prahnout po lidské krvi. Vesnice se jí děsila tak moc, že opatření proti zmrtvýchvstání, s nimiž ji pohřbila, nepovažovala za dostatečná. Něco komunitu v reálném životě posléze vyděsilo natolik, že její hrob znovu otevřela. A kostru nebožačky vystavila zpřísněnému protiupírskému režimu.