

Pečovaly o silná a mrštná těla, pěstovaly kult kamarádství, učily vytrvalosti a disciplíně. Jenže nejen to. Německé tělovýchovné spolky Turnverein nežily ve vzduchoprázdnu. Vnímaly společenské klima a reagovaly na něj vlastní ideologií a politikou, jež sahala od nacionalismu přes liberalismus až k fašismu.
Autor: Profimedia.cz
Gymnastické svazy (Turnverein) založil v roce 1811 sportovní propagátor a nacionalista Friedrich Ludwig Jahn. Měly sdružovat mládež a z klackovitých, nezvladatelných školáků dělat zdravou, energickou generaci.
Autor: commons.wikimedia.org, Profimedia.cz
Ovšem generaci s vizí, s politickým postojem, poselstvím. Jahn usiloval o vybudování populistické masy se vštípeným nacionalistickým étosem a prodchnuté „Deutschheit“, němectvím. Síly, která dokáže obrodit německý národ, ubránit zemi proti napoleonské Francii. (foto z roku 1862)
Autor: Profimedia.cz
Nejprve jen podnikal s mládežnickými skupinami výlety po venkově, poté se sportovní činnost spolků stala sofistikovanější. Cvičily se gymnastické cviky a sestavy, na kladině, kruzích, bradlech. (foto z období kolem roku 1902)
Autor: commons.wikimedia.org, Creative Commons
Kánonem hnutí se základnou v Prusku byl spis Die deutsche Turnkunst, který Jahn sepsal v roce 1816 s Ernstem Wilhelmem Bernhardem Eiselenem. Jenže politizující hnutí, v jehož DNA stál i Jahnův antisemitismus, čelilo represi. (foto z roku 1910)
Autor: Profimedia.cz
V roce 1820 ho pruský kabinet zakázal, tělocvičny zavřel, Jahna vsadil na dva roky do vězení, po propuštění mu úřady výuku gymnastiky zapověděly. Spolky Ternverein přesto přežily, mimo Prusko. (foto z období kolem roku 1902)
Autor: Profimedia.cz
S liberalizací, kterou přinesla čtyřicátá léta devatenáctého století, se hnutí revitalizovalo. A politicky a svým složením posunulo. Otevřelo se židovské mládeži, propojilo se s dělnickými organizacemi, s demokratickými kluby. Stavělo se proti tradičním hierarchiím, toužilo po reformách. Tento plakát zval na turnerské setkání v roce 1845.
Autor: commons.wikimedia.org, Creative Commons
A neupisovalo se jen sportu! Nové kluby se více než gymnastice věnovaly zakládání knihoven, pořádání přednášek. Jeho cvičební sekce však ve svých řadách vítala i děti, ba co víc, i ženy. To byl radikální počin. A svobodomyslnost a rebelský duch nové orientace Turnverein odrážely i delší vlasy jeho členů a mnohem méně formální úbory. (foto z období kolem roku 1902)
Autor: Profimedia.cz
Svou pokrokovou, demokratickou tvář ukázalo při revoluci roku 1848, mnozí jeho stoupenci povstali proti monarchii. Do čela lokálních revolučních ohnisek se postavili například vůdci Turnverein Gustav Struve v Badenu, Otto Heubner v Drážďanech, August Schärttner v Hanavě. Právě hanavská tělovýchovná organizace organizovala pochod šesti stovek povstalců proti pravidelné armádě. Zbylo z něj 240 revolucionářů, kteří prchli do Švýcarska, kde je uvítali tamní gymnasté a pokrokoví studenti. (foto z roku 1907)
Autor: Profimedia.cz
Revoluční pokus roku 1848 však nevyšel a politizovaní stoupenci fyzické zdatnosti museli emigrovat, tak se hnutí dostalo zejména do Spojených států, kde se zformovalo v organizaci Nordamerikanischer Turnerbund. Tady je turnerský spolek v Milwaukee. Byla známá nejen svými gymnastickými představeními, ale i tím, že bojovala proti otroctví. Byla součástí pokrokové, abolicionistické strany.
Autor: commons.wikimedia.org, Creative Commons
Naproti tomu německé mateřské hnutí Turnverein klopýtalo po porážce revoluce ke stále konzervativnějším a reakčnějším postojům. Nikoli bez rozporů a svárů. Velký vnitřní boj se odehrál například o „árijský paragraf“, který zakazoval členství Židům. (foto z období kolem roku 1902)
Autor: Profimedia.cz
Kvůli němu se tělovýchovné spolky štěpily, vylučovaly, zakládaly nově. Stoupenci antisemitismu našli svou organizaci v novém Německém turnerském svazu, měl organizace i v Česku a Rakousku. Kromě cvičebních akcí pořádal oslavy germánských bohyní a historických postav, slunovratů, hospodské slavnosti. (foto z období kolem roku 1902)
Autor: commons.wikimedia.org, Creative Commons
Jenže antisemitismus začal převládat i v původním Německém turnerstvu. Árijský paragraf akceptovalo i ono. Mimochodem, z jeho organizací v zemích Koruny české se proti tomu postavila jediná župa, Krušnostředohorská. (foto z období kolem roku 1902)
Autor: commons.wikimedia.org, Profimedia.cz
V předvečer první světové války již bylo hnutí, kdysi reformní, liberálně pro-národní, na konzervativních, šovinistických, pravicově nacionalistických pozicích. (foto z roku 1910)
Autor: commons.wikimedia.org, Profimedia.cz
A reakčním směrem postupovalo dál. Mnohde splývalo s Hitlerovými nacisty, jinde jim předskakovalo, kromě Židů vylučovalo i příslušníky jiných národností a organizovanou dělnickou třídu. Nepřátelé národního socialismu a rasové čistoty si zakládaly vlastní sportovní organizace, na snímku jsou členky a členové berlínského Dělnickému sportovního klubu Fichte při prvomájovém shromáždění v roce 1931.
Autor: commons.wikimedia.org, ČTK
A tady jsou hoši z jednoho z židovských klubů, rok 1933.
Autor: commons.wikimedia.org, Profimedia.cz
V roce 1933 turnerské svazy podpořily nacistické převzetí moci. O tři roky později byly včleněny do nacistického říšského svazu pro tělesná cvičení.
Autor: commons.wikimedia.org, Profimedia.cz