Pořád tentýž klučina. Americký herec Tom Cruise ve filmu Mission: Impossible (2005), ve výřezu je pak jeho civilní portrét z května 2010. | foto: Profimedia.cz

Tom Cruise: Padesátiletý kluk, který má stále nohu na plynu

  • 115
Když bylo Vrchlickému tolik let, jako je teď Tomu Cruisovi, muži s chlapeckou tváří, oslovovali jej velebný kmete. Možná že právě mladistvý obličej by pro čerstvě padesátiletého herce teď mohl být nebezpečnou pastí.

Už je to tak strašně dávno, několik desítek let a stovek milionů dolarů. Devatenáctiletý chlapec s živýma očima a úsměvem, který by rozehřál i eskymácké iglú, se při natáčení prvního filmu, kde dostal trochu výraznější roli, seznámil se Seanem Pennem. "Hele, musíš za mnou přijet do Los Angeles, ukážu ti Hollywood," řekl mu Penn. Nejenže byl o rok starší, ale hlavně tam byl doma, otec byl režisér, matka herečka. A tak Tom Cruise jednou skočil na letadlo.

"Sean mě vyzvedl na letišti," vzpomínal Cruise, "a pak jsme se společně projížděli městem. Jeli jsme se podívat, kde bydlí Jack Nicholson, Marlon Brando nebo Dustin Hoffman. Nešli jsme dovnitř, jen jsme si před jejich domy říkali: Co myslíš, že ti chlápci zrovna asi dělají?"

Uplynulo jen několik let a z Cruise se stal taky takový chlápek.

Vlastně nestal. Je ještě o něco výš. V téhle lize je na prvním místě. Je nejlépe placeným hercem Hollywoodu.

Kdyby však někdo sledoval jeho dětství, nevsadil by na jeho kariéru ani penny. Tenhle kluk by spíš skončil u psychiatra.

Skoro to vypadá, že americké hvězdy musí mít povinně rozhárané dětství. Ale malý Thomas Cruise Mapother IV, jak zní jeho celé jméno, opravdu nepocházel ze zrovna příkladné rodiny.

Problémem byl otec. Elektrotechnický inženýr, ale divná povaha. "Člověk šířící chaos, násilník a zbabělec," řekl o něm syn, když už byl slavný. "Byl to typ chlapa, který vás kopne, když se mu něco nepodaří. Pro můj život to byla velká škola. Jak vás k sobě přiláká, chová se tak, že se cítíte v bezpečí, a najednou bum! Říkal jsem si: Není s ním něco v pořádku. Nevěř mu. Měj se před ním na pozoru."

Přísně katolická rodina, které otec až do rozvodu (Thomasovi bylo jedenáct let) dominoval, žila často na pokraji chudoby. A byl to taky hodně kočovný život. Mapotherovi se často stěhovali podle toho, kde otec sehnal práci. A tak Thomas vystřídal za dvanáct let, která strávil v lavicích základky a high school, patnáct škol. Moc mu to nešlo, protože byl těžký dyslektik. Mimochodem, jeho tři sestry také, což ponechává hodně volné půdy pro spekulace, zda to bylo jaksi v genech, či zda za to mohlo dusno v rodině. Nebylo to asi příjemné dětství, protože stejně jako byl šikanovaný doma, procházel nováčkovskou šikanou i ve většině škol, kde se objevil.

O to víc se Thomas snažil v tělocvičně na hřišti. Jeho spolužáci o něm vyprávějí, že byl pohybově velmi nadaný, dravý a při sportu a dětských hrách neznal bratra - a ani vlastní zub, protože při pozemním hokeji si vyrazil přední řezák a pak hrál hru na rybáře s takovou vervou, že si přerazil i náhradu. Při zápasení si zranil koleno, a když hrál na střední škole fotbal - mimochodem velmi nadějně - zastavila ho v rozletu jiná potíž: chytli ho, jak večer před zápasem popíjí pivo. Následoval vyhazov z týmu.

A tak zbyla herecká kariéra. Nic jiného ostatně Thomas ani nechtěl.

Cesta vzhůru vedla přes Top Gun

Legenda praví, že budoucí Tom Cruise čili Thomas Mapother IV propadl hraní už jako dítě, když se poprvé postavil na jeviště v amatérském souboru, kde hrála i jeho maminka. Bylo to ale spíš naopak. "Na rozdíl od ní mě divadlo zas tak nebavilo," řekl.

Tady začalo být jasné, že dosáhne úspěchu: Top Gun.

Tady začalo být jasné, že dosáhne úspěchu: Top Gun.

Herectví se mu ale nakonec do života přece jen propašovalo. Každý dolar, který jako kluk bez otce vydělal roznášením novin, prodejem zmrzliny i pohlednic dům od domu, utratil v kině. Zřejmě potřeboval úlevu, klasickou továrnu na sny, kde se ztotožnil s hrdinou a nebyl tím dyslektickým nováčkem otloukaným spolužáky. Ale šel ještě dál: toužil tyhle příběhy sám prožívat, a tak si přál, aby jednou sám točil filmy.

Otázka je, zda za počátkem všeho bylo štěstí, nebo talent. Hrál v jedné středoškolské hře, kam ho přizval učitel, který v divadle viděl šanci, aby se mladík lépe zapojil mezi (další) nové spolužáky. Mladíkovi se to zalíbilo - a praštil se studiem, aby si prorazil cestu jako herec. Dal si na to deset let. Ale tolik zdaleka nepotřeboval.

Když odjel hrát do New Yorku, všichni ho odmítali - až na režiséra Franka Zeffirelliho, který si zřejmě všiml něčeho, co jiní nezpozorovali. A nabídl mu první role.

Pak se objevil náznak, že se objevila budoucí hvězda. Když jej obsadili do role kadeta ve filmu Večerka (právě v něm hrál se Seanem Pennem), měla mít jeho postava jen pár štěků. Ale Cruise zřejmě nějak zaujal režiséra, takže ten nechal narychlo přepsat scénář, aby měl začínající herec mnohem větší prostor.

A v roce 1984 přišel film, od něhož si nikdo nic nesliboval. Jmenoval se Top Gun. Odmyslete si ho, jak ho znáte dnes, a zjistíte, že scénář je vlastně zcela tuctový. Ale stal se z něj celosvětový hit a zbytek už znáte.

Ale možná to není tak, jak to vypadá. Třeba je to jen půlka úspěchu.

Pan Byznys

Snad za to může Cruisův chlapecký vzhled, takže nikdo nebere jeho práci a schopnost točit strojkem na peníze vážně. Kdekdo má sklon ho podceňovat. Jako by se přerostlejší dítě bavilo tím, že dělá, co mu řeknou. A všichni se na to rádi dívají, tak se daří.

Ženy Toma Cruise

Ale Cruise možná nemá talent jen na pobíhání před kamerou.

"Posedlost veřejnosti pikantériemi z jeho soukromí, jimiž ji láduje bulvární tisk, možná zakrývá širší obraz, totiž že Cruise je nesmírně šikovný obchodník," řekl Edward Jay Epstein, který se zabývá ekonomickými vztahy v americkém filmovém byznysu. "Cruise představuje jednu z nejmocnějších a taky nejbohatších pák v Hollywoodu. Spolu s Georgem Lucasem, Stevenem Spielbergem a Jerry Bruckheimerem patří ke čtveřici, která dokáže zajistit výdělek filmové společnosti v hodnotě miliardy dolarů."

Když to říká expert, asi na tom něco bude. Pravda je, že Cruise v roce 1993 vytvořil vlastní produkční firmu, která nejenže začala s úspěšnou sérií Mission: Impossible, ale o třináct let později s obchodní partnerkou Paulou Wagnerovou převzal kontrolu nad United Artists.

Zřejmě se mu daří, protože časopis Forbes ho právě jmenoval nejlépe placeným hercem za posledních dvanáct měsíců. Vydělal 75 milionů (druhého Lea DiCapria za sebou nechal o celou polovinu). V současné době se Cruisovo jmění odhaduje na čtvrt miliardy dolarů. K tomu ovšem musíme započítat, že něco ho přece jen stály rozvody a především členství ve scientologické církvi, jíž odvádí těžké peníze.

Obletovaný. Tom Cruise na obálce magazínu W

Obletovaný. Tom Cruise na obálce magazínu W

Ale i tak si Cruise své peníze zaslouží. I v tomhle mate tělem, protože díky své lehkomyslné chlapecké vizáži vyvolává dojem, že mu jde všechno samo, jen si stoupne před kameru a už se jede k dalšímu trháku. Za tou lehkostí je však spousta odříkání. "Když si ostatní užívali na mejdanech, já jsem po večerech dřel," řekl jednou. A není důvod mu nevěřit. Když se připravoval na roli rockové hvězdy pro film Rock of Ages, bral kurzy zpěvu. Čtyři měsíce pět hodin denně.

Co teď?

Má tvář chlapce a chová se jako chlapec. Alespoň podle bulváru, který ho s gustem sleduje, to tak vypadá. Jeho rozvod s Katie Holmesovou je jen posledním z řady vztahů, mezi nimiž vede bouřlivý život, při němž se počítadlo lásky docela zběsile otáčí.

"Nejdřív jsem pocítil čirý chtíč," řekne klidně Cruise, když se ho zeptají, co pocítil, když poprvé potkal svoji druhou ženu Nicole Kidmanovou. Předtím měl románek s Rebeccou De Mornay, taky s Cher. Pak se oženil s Mimi Rogersovou, něco taky prožil s Penélope Cruzovou. A mezitím byly ty bezejmenné zástoje na pár nocí. V interview klidně se smíchem řekne: "Divoké roky jsem zažil už dřív, ale za uplynulý rok jsem se vyšplhal na nový stupeň. Napadalo mě - připoutej se, zapni si pásy, protože jedeš proti zdi. Ale nohu z plynu rozhodně dávat nebudu. Tak se, děcka, držte!"

Přitom patří k možná nejpobožnějším celebritám Hollywoodu. V dětství byl rok v katolickém semináři a teď je hlavní tváří pro mnohé kontroverzní scientologické církve. Ženy a scientologie (k níž ho ostatně přivedla také žena, Mimi Rodgersová) vypadají jako jeho hlavní problém. Ale je tady horší věc.

Věk. A vzhled. Vypadá tak dobře. Jako kluk. A to je potíž.

Americké časopisy píšící o showbyznysu v poslední době tvrdí, že Cruise neumí "vznešeně stárnout" jako třeba svého času Paul Newman či Robert Redford. Ti se měnili z chlapců v muže a hráli vyzrálejší postavy. Cruise však zůstává pořád klukem. A prý to je už vidět, protože ani padesátník, který se drží v nejlepší kondici, nemá zrovna ty nejkočkovitější pohyby.

A radí mu, že má nejvyšší čas, aby se někam zařadil. Měl by někým být. Tedy charakterově. Zkuste si na sobě test: jak byste charakterizovali výše zmíněné herce? A jak Cruise? U těch předchozích nebudete mít se škatulkou problém, u Cruise ano. Je hlavně jen ten kluk. Bezproblémový hrdina.

Už by to ale chtělo něco víc. Možná to je důvod, proč Cruise, který patří k nejoblíbenějším hercům Hollywoodu, přesto zcela propadl v anketě, koho by lidé chtěli za kamaráda.

Takže má práci na další kus kariéry.

Na to, aby to zvládl, je pracovitý a pilný dost.