Těžký život miliardáře. „Kam s těmi prachy?“ říká si Warren Buffett

aktualizováno 
Na svých hromadách peněz začal makat už ve dvanácti. Neutrácí je, bydlí ve starém domě, ženě koupil prsten ve slevě a nosí obyčejné šaty. Děti nedostanou nic, aby je nerozmazlil. Teď je mu osmdesát a miliardy nakonec rozdá.

Warren Buffett | foto: Profimedia.cz

Vsaďte se, že byste na krizi chtěli prodělat tolik peněz jako on. Plakali byste štěstím: Warren Buffett sice přišel o třetinu svého jmění, ale pořád má asi 45 miliard dolarů. Je to víc, než dělá hrubý domácí produkt poloviny zemí světa včetně Česka. Přestože je tak zazobaný, jezdí v ojetých autech a nosí obyčejné šaty z konfekce.

Češi těžko pochopí, jak se zrovna člověk se s tak deklasujícím jménem Buffett může stát jedním z nejbohatších lidí světa. Ale už je to tak. Takže jak se mu to přihodilo?

Malý Warren neztrácel čas: na svých hromadách peněz začal makat už ve dvanácti. Od dědečka, který byl hokynářem v Omaze na pomezí Nebrasky a Iowy, kupoval balení se šesti lahvemi Coca-Coly celkem za pětadvacet centů a pak každou prodal zvlášť za pět centů. Vydělal na ní tedy necelý cent. Tak takhle se na to musí!

Když byl o rok starší, podal poprvé daňové přiznání. Bylo vidět, že chlapci to pálí. Do nákladů si započetl nové kolo za pětatřicet dolarů, které uvedl jako pracovní nástroj, protože s ním rozvážel noviny. Jako dospělý se posunul o pořádný kus cesty. Stal se géniem světa podnikání a virtuózem finančnického umění. Až do krize se o něm mohlo říkat, že má stejný cit pro jemné pohyby na burze, jako má dobrý milenec pro nejněžnější potřeby své krasavice.

V roce 2008 se dokonce stal nejbohatším mužem světa.

A co je nejvíc šokující, nikdo o něm přesto nemůže říct nic špatného. Až jednou u nebeských bran odevzdá účetní knihu svého života, svatý Petr o něm řekne: "Bože, představuji ti člověka, který nadělal největší jmění na světě, přitom neudělal jedinou levárnu, nikoho nepodrazil, nebyl chamtivý ani sobecký a nakonec své peníze rozdal lidem."

Zní to jako z románu pro katolické staré panny, ale je to opravdu Buffettův život.

Miliardář jezdí v ojetém autě

Přesvědčte se sami: Warren Buffett žije v domě v Omaze, který koupil v roce 1957. Takový běžný americký domek. Chodí ve svetrech a obleky si kupuje v úplně obyčejném obchodě. Má rád pořádné steaky, ale pojídá je v obyčejné restauraci v ulici, kde bydlí.

Svým způsobem na tom něco je. "Jak by se můj životní styl zlepšil, kdybych měl deset domů po celém světě?" nechal se slyšet. "Prostě se nechci starat o deset domů po celém světě a ani nechci, aby to někdo dělal za mě. Jak by mě to, sakra, mohlo udělat šťastnějším?"

Warren Buffett

A tak si sám vyplácí směšnou mzdu sto tisíc dolarů ročně, přestože jeho rady a firmy pomohly zbohatnout mnoha investorům. Když se před několika lety podruhé ženil, nezahrnul manželku luxusem a šperky od Bvlgariho: koupil jí v místním klenotnictví prsten, na němž bylo nejúžasnější to, že byl se slevou.

Svým dětem zanechá jen malou část svého jmění, dostatečnou, "aby mohly dělat cokoliv, ale aby nemohly nedělat nic".
Se svým přítelem Billem Gatesem dokonce přemlouvá světové miliardáře, aby rozdali svá jmění na dobročinnost. Už jich lapili na čtyřicet a sami jdou příkladem. On sám rozdá 99 procent svých miliard.

Vypadá to, jako by v Omaze ožil kreslený strýc Skrblík. Za tím vším je hluboká logika. "Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné," zní jeden z jeho slavných výroků.

Kde je ten trik?

Pokud byste se chtěli dozvědět, jak hrabe miliardy, abyste se po něm mohli opičit, nabízí vám návod. Ve svých výročních zprávách vám do nejmenšího detailu vysvětlí, jak loni vydělal peníze. Jsou to nejčtenější knihy finančního světa. Jednak díky instrukcím, jak se napikslovat, jednak kvůli vtipným formulacím čaroděje z Omahy. Ale i kvůli celkovému "uměleckému dojmu", k němuž mu dopomáhají citáty z Bible, výroky slavného hráče baseballu jménem Yogi Berra či sexbomby ze čtyřicátých let Mae Westové.

Tady je shrnutí v kostce. Buffett říká, že má dvě přikázání: "Zaprvé - nikdy neprodělej. Zadruhé - nikdy nezapomeň na pravidlo číslo jedna." Ale finta je někde jinde.

Má byznys v krvi

Buffett jako dítě neprodával jen colu. Když sledujete jeho první kroky do detailu, rychle pochopíte, že má byznys v krvi. S kamarádem koupili starší hrací automat a dali ho do jednoho holičství. Za pár měsíců koupili čtyři další. Ve čtrnácti koupil za 1 400 dolarů (peníze vydělané roznáškou novin a získáváním nových předplatitelů) velký kus půdy, kterou pronajal jednomu farmáři.

Warren Buffett

Ale ten rozhodující okamžik přišel, už když mu bylo jedenáct. U svého otce, jenž byl malým burzovním makléřem, si koupil tři akcie firmy Cities Service Preffered. Jedna stála 38 dolarů. Sotva koupil, šly akcie dolů, na 27 dolarů, ale brzy se zotavily na 40. Warren je prodal a vydělal šest dolarů. Jenže tím prošvihl jejich následný raketový vzestup: záhy stály už 200 dolarů. Byla to první Buffettova lekce z trpělivosti.

Dnes je na finančních trzích cosi jako želva mezi zajíci. Jeho životní styl je trochu jako z minulého století a stejné je to s jeho obchodní strategií. Dnešní investoři se rozhodují na základě chvilkových pověstí, bublin či nepodložených zpráv. Buffett je trpělivý jako indián na válečné stezce.

Když začal v roce 1988 nakupovat akcie Coca-Coly, nikdo jiný neměl zájem. Klesly totiž na necelých jedenáct dolarů. Vypadalo to jako mrtvá investice. Jenže Buffett v nich viděl hlavně obchodní značku, která táhne zákazníky snad nejvíc na světě, a proto má i velké možnosti expanze v cizině. Za pět let měly tytéž akcie hodnotu asi 75 dolarů. A tak je velká část Buffettova jmění v akciích Coca-Coly.

Jako vždy se mu vyplatilo ignorovat makroekonomické trendy Wall Streetu, ačkoliv kvůli tomu vypadá jako muzeální vycpanina. Hledá akcie, jejichž cena je hluboko pod skutečnými možnostmi firmy, a spočítá si, že mohou růst. Koupí je a pak jen čeká, až si svět všimne, že je to dobrá investice.

Z tisíce jsou čtyři miliony

A svět si samozřejmě všimne, protože Buffett je jedním z nejrespektovanějších hlasů finanční Ameriky. Ztělesňuje poctivost, skromnost a selský rozum Středozápadu. Jeho akcionáři ho milují a na valnou hromadu jeho investiční firmy Berkshire Hathaway jich přijíždějí tisíce.

Warren Buffett

Někteří si kupují třeba jen jednu akcii, aby ji měli jako vstupenku. Buffettův životopisec Ron Lowenstein přirovnává náladu ke koncertu Elvise nebo k náboženskému shromáždění. Buffett tomu říká kapitalistický Woodstock.

A jak by taky akcionáři svého Buffetta nemilovali! Kdo mu v šedesátých letech svěřil tisíc dolarů, má z nich dneska čtyři miliony. Ještě jednou: čtyři miliony.

Ale i mudrc z Omahy, věštec a čaroděj, jak mu přezdívají, se někdy utne. Protože se sám označil za "technofoba" (donedávna neměl mobil a nemiluje počítač), bylo mu proti srsti investovat peníze do internetové vlny v devadesátých letech.

Koneckonců, mezitím vydělával jinde. Vždycky vydělal nejvíc tehdy, když ostatní prodělávali. A to se mu dařilo i na začátku krize. Zatímco Amerika zoufale odkopávala recesi od vstupních dveří a investoři ztráceli miliardy, on jich vydělal deset, takže na jaře 2008 v žebříčku nejbohatších předběhl i svého přítele Billa Gatese. Měl asi 65 miliard. Pak mu krize taky podržela hlavu pod vodou, ale bral to sportovně.

A co se svými penězi udělá?

Jak už bylo řečeno, rozdá je.

Manželky: nejdřív zpěvačka, pak servírka

Už v roce 2006 se zbavil asi třiceti miliard. Prostě je dal nadaci manželů Gatesových, která má bojovat s AIDS, malárií a tuberkulózou. Jeho blízké včetně milenky to vlastně nemohlo překvapit.

Warren Buffett a Bill Gates

V roce 1952 se oženil s kabaretní zpěvačkou Susan Thompsonovou. "Když jsem jí oznámil, že jednou budu bohatý, nebyla z toho šťastná," píše ve svém životopise Buffett. "Ale oba jsme se shodli, co s těmi penězi: vrátíme je společnosti."

Bylo to nečekané rozhodnutí, protože jinak Buffett vypadal často jako držgrešle. Vlastně by se dalo říct, že dává cizím a rodině drží opratě zkrátka. Když jedna dcera potřebovala půjčit dvacet dolarů na zaplacení parkovného na letišti, musela mu napsat dlužní úpis. Když si syn Howard vyhlédl farmu a chtěl si půjčit od otce peníze na její koupi, ten ji koupil sám – a pronajal mu ji.

Věci se zauzlily v roce 1977. Děti už byly dospělé a Susan odešla od Warrena, aby navázala na pěveckou kariéru. Zůstali manželé, ale aby Buffett nebyl sám, Susan mu dohodila půvabnou lotyšskou servírku Astrid Menksovou. Život konzervativního Buffetta tak nabral pikantní zatáčku. Vánoční pohlednice odcházely s podpisy "Warren, Susan a Astrid".

Susan v roce 2004 zemřela na mrtvici a Buffett si o dva roky později vzal šedesátiletou Astrid. "Má ho ráda a byla by s ním, i kdyby neměl ani cent," řekla dcera Susie.

Nikdo mu ale v soukromí nijak nešťourá. Amerika své magnáty obdivuje a nenávidí zároveň. Buffetta však pro jeho vtipné moudrosti a postoje jen obdivuje. Je něco jako lidový hrdina.

Člověk jako vy nebo já. Jen má ty miliardy.

Autoři:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Najdete na iDNES.cz