„Náš výzkum poskytuje nejrozsáhlejší důkaz souvislosti spojení mezi konzumací průmyslově zpracovaného masa nebo nezpracovaného červeného masa a budoucím vyšším rizikem cukrovky druhého typu,“ shrnuje závěry studie členka autorského týmu Nita Forouhi z Cambridgeské univerzity.
Vzorek metaanalýzy jejího kolektivu byl skutečně obrovský. Respondenti a respondentky pocházeli z Evropy, Jižní i Severní Ameriky, středomořské oblasti, Jihovýchodní Asie i západního Pacifiku. Práce vydaná magazínem Lancet Diabetes & Endocrinology je tak podle listu The Guardian největší studií svého druhu. Od předchozích metaanalýz se navíc lišila, nezohledňovala totiž pouze výsledky předchozích studií, vyšla přímo z dat ohledně jejich jednotlivých, individuálních účastníků a účastnic.
Jen souvislost, ale jídelníček by měl obavy zohlednit
Její verdikt vede k opatrnosti. Práce zjistila, že konzumace padesáti gramů zpracovaného masa denně souvisí, v desetiletém časovém horizontu, s rizikem onemocnění cukrovkou druhého typu vyšším o patnáct procent. Konzumace stovky gramů nezpracovaného červeného masa denně poté s rizikem vyšším o deset procent. Naproti tomu u drůbežího masa bylo spojení mnohem méně výrazné.
Zaznamenat je třeba, že studie mluví o souvislosti mezi konzumací zpracovaného masa a nezpracovaného červeného masa s rizikem cukrovky. Ne o příčinné vazbě – na základě obsažených výzkumů studie nedovedla doložit, že cukrovku způsobila právě konzumace těchto mas. Přesto se podle odborníků její výsledky vyplatí brát velmi vážně. Autorský kolektiv je totiž očistil od jiných rizikových faktorů, jako je vyšší tělesná hmotnost, kouření, alkohol nebo nízký příjem zeleniny.
Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny |
Docela všechny faktory, jako případnou konzumaci jiných problémových potravin nebo vliv rodinné historie, ovšem studie neobsáhla. Proto zůstává prostor pro pochyby, zda k cukrovce muži a ženy obsáhnutí ve studiích dospěli právě kvůli červenému a zpracovanému masu. Autorský tým výsledky přesto považuje za důvod pro omezení konzumace červeného a zpracovaného masa, ve shrnutí své studie o nich rovnou mluví jako o rizikovém faktoru.
Za pádné považují závěry studie i mnozí odborníci. „Data naznačují, že omezení červeného a zpracovaného masa nejen chrání před srdečními nemocemi a mrtvicí, ale rovněž před cukrovkou druhého typu, jejíž výskyt celosvětově stoupá,“ cituje BBC Naveeda Sattara z Univerzity Glasgow.
Duane Mellor z Britské dietologické asociace v listu The Telegraph dodává, že poselství studie je zřejmé. „Obecný vzkaz směřující ke střídmému příjmu masa je v souladu s doporučeními zdravého stravování a pokyny pro snížení rizika rozvoje cukrovky druhého typu. Jejich součástí je jídelníček založený na zelenině, ovoci, oříškách, semínkách, fazolích, hrachu a čočce, spolu s celozrnným pečivem a uměřeným množství masa a mléčných výrobků s omezeným obsahem soli, cukru, přidaného tuku,“ připomíná.
„Ačkoli neprokázala příčinné spojení, doložila jen souvislost s vyšším rizikem, existuje hodnověrný biologický mechanismus, který šunku spojuje železem v masu a nebezpečím inzulinové reakce a dalšími biologickými markery spojenými s rizikem cukrovky druhého typu,“ uvedl Mellor.
Možné příčinné souvislosti mezi konzumací červeného a zpracovaného masa ostatně vypočítává i samotná studie, upozorňuje Hilda Mulrooney z Londýnské metropolitní univerzity. Poznamenává navíc, že výsledky rozsáhlé práce nakonec odpovídají tomu, co přinesly závěry předchozích menších studií. Jen jsou robustnější, s ohledem jak na rozsah, tak na pečlivou metodu autorského týmu studie z magazínu Lancet.