

Mají v nich krvácet stromy, bloudit duše nepohřbených. Navštivte lesy obestřené děsivými historkami, tajemstvími i špatně ušitými moderními sci-fi záhadami.
Autor: Getty Images
V roce 1878 byl zákonem vyhlášen přírodní rezervací. Angličtí kronikáři se však o lesu Epping zmiňovali již dříve. Pocestné tu mordoval bandita Turpin, skrývali se tu ranění vojenští dezertéři. Při procházce porostem, který je asi dvakrát větší než Klánovický les, tu prý můžete zaslechnout jejich bubny a sténání.
Autor: Chmee2, Creative Commons
Chcete vědět, kdy zemřete? Tak hurá do Wychwoodu v hrabství Oxfordshire. Duch hraběnky, která si tu při jízdě na koni zlomila vaz, vám tu informaci rád zprostředkuje. Jinak jsou tu však se strašidly na štíru. Většinu jich sem přimysleli romantičtí spisovatelé v 18. století.
Autor: Des Blenkinsopp, Creative Commons
Lesy u virginské Mathews County lemují pobřeží Atlantiku, což zdejší děsivé legendy obohatilo o skutečně nevšední prvek. Straší tu totiž přízračná posádka pirátské lodi, která kdysi najela na útesy. Mezi stromy je doprovází mlžný Bludný Holanďan, volně plující lesem. To jinde nemají.
Autor: Ken Lund, Creative Commons
Pramení tu Dunaj, je tu hezky. Pověsti o lesních strašidlech byly k německému Schwarzwaldu přilepeny kvůli chtivosti zahraničních turistů a pohádkám bratří Grimmů. Protože kde jinde by měli rejdit hejkalové a bludičky než v hlubokém Černém lese, že?
Autor: H. Zell, Creative Commons
Rumunský Hoia Baicu je často vykreslován coby lesní Bermudský trojúhelník Evropy. Tajemství se tu jen vrší: UFO, nacisté, tajné experimenty s cestováním časem. Zdejší záhady zpravidla popisují ti, kteří nevědí, že les má rozlohu jen tři kilometry čtvereční a je hned vedle Kluže. Trochu mizerné dispozice na mystéria.
Autor: Miclaus George, Creative Commons
V New Jersey se toho nebojí. Rozsáhlé lesní porosty Pine Barrens, docela hezké přírodní rezervace, v různých stoletích pověstmi zasídlil nejprve lesní démon, později jakýsi druh šelmy s kopyty a posléze něco připomínající vlkodlaka. Nyní tu „bydlí“ Jersey Devil, Ďábel z Jersey.
Autor: Jim Lukach, Creative Commons
Opilý les na poloostrovu Rybačij nabízí mnoho legend: o temném prokletí, o světci prokazujícím božskou sílu a též o pokusech nacistů i Sovětů se smrtícími paprsky.
Autor: Victor Gleim , Creative Commons
Historkám o podřezaných dřevorubcích by se v případě indického lesa na Dow Hill věřit i dalo. Ovšem dnes byste ten původní les, opředený krvavou aurou, u Kurseongu hledali marně. Byl vykácen a změnil se na čajovou plantáž. Turisté se chodí bát do okolních lesů, kde se obětiny neděly.
Autor: Profimedia.cz
Lotyšská krajina umí svou tíživostí na mysl zapůsobit. A což teprve, když zavítáte do Naudītes Pagasts a lesa Pokaini. Podezřele vyskládané hromádky kamenů tu prý srší podivnou energií.
Autor: Sergej Smirnov, Creative Commons
Fôret de Brocéliande najdete v Bretani. Respektive to, co z něj po požáru v roce 1990 zbylo. Podle artušovských legend tu měla čarodějnice Morgana le Fay věznit mladé nevěrné muže. Na místě, přiléhavě pojmenovaném Vals Sans Retour, Údolí bez návratu.
Autor: Suzelfe, Creative Commons
Ať už se chcete bát, nebo ne, německý Gespensterwald – Les duchů – byste si neměli nechat uniknout. Leží u Nienhagenu, na samém břehu Baltského moře. A jeho krása je až magicky podmanivá. Kouzelná
Autor: Ch.Pagenkopf, Creative Commons
Smolenský les názorně dokazuje, že ty největší hrůzy a prokletí do lesů přinášejí sami lidé. V roce 1940 bylo v lesích u Katyně popraveno sovětskou NKVD na 22 tisíc polských mužů. Důstojníků i civilistů. Sovětský svaz popíral vinu až do roku 1990, dnes štafetu popírání přebralo putinovské Rusko.
Autor: Saper, Creative Commons
Za zalesněným Ostrovem panenek musíte do Mexico City. Přesněji řečeno k laguně se sympatickým názvem Tequilla. S rozvěšováním panenek na stromech tu začal v roce 1943 majitel ostrova. Prý kvůli utopené dívce, kterou nedokázal zachránit. Teď už je to jen morbidní turistická senzace.
Autor: Emmanuel Eslava, Creative Commons
Podle pověstí měli na počátku 18. století obyvatelé kalifornského Escondido jasno v tom, že domorodí kočovníci dělají v lese Morro neplechu. A tak s nimi dost nehezky zatočili. Duchy domorodých obyvatel, kteří byli v tomto lese pohřbení, ta nespravedlnost popudila. A proto teď straší.
Autor: David McSpadden, Creative Commons
Když už nějaké místo nazvete Devil’s Tramping Ground, nemůžete samozřejmě čekat, že tam budete mít klidné spaní. Tato kempovací plocha v lesích u severokarolínského Medvědího potoka je dnes vděčným cílem dostaveníček všech, kteří chtějí vyvolávat duchy nebo vzývat mocnosti pekelné.
Autor: Jason Horne, Creative Commons
Zámeček Kinarut, poněkud kýčovitě vystavěný v řecko-římském slohu, už leží v ruinách. Džungle si ho vzala zpět. O to strašidelněji ona malajská pamětihodnost působí. Vyskytovat se tu má docela specifický duch Hantu Tinggi. Vypadá jako starý strom, ale je to živý tvor.
Autor: © CEphoto, Uwe Aranas / CC-BY-SA-3.0, Creative Commons
Srbský háj Šalinac, stojící v dojezdové vzdálenosti od Bělehradu, působí výhrůžně na první pohled. Tvořený je třemi stovkami mnohasetletých rozpadajících se a ohořelých dubů. Takové lesy dřív pokrývaly celý region, toto už je jen poslední fragment. A i to děsí.
Autor: M Todorovic, Creative Commons
Krzywy Las, tedy Křivý les, najdeme v Polsku. Internetem kolují historky o tom, jak tu za druhé světové války nacisté v režimu přísného utajení testovali „zázračné“ zbraně a mutagenní paprsky.
Autor: Maciek R. Drewniak, Creative Commons
Montekové a Kapuleti na britský způsob? Ne tak docela. U Frith Wood se zamiloval vězněný Francouz do anglické dívky. Ta jeho lásku opětovala, ovšem k nelibosti svého otce a bratra. Francouze v lese zabili. Mrtvolně bledá dívka tu prý dodnes bloudí a svého milého marně hledá.
Autor: Peter Trimming, Creative Commons
Massachusettský les Freetown-Fall River se v roce 1978 opravdu stal dějištěm surové vraždy. Jedné jediné, dlužno dodat. Protože další předlouhé seznamy dalších domnělých obětí, historky o pohřešovaných lidech a jejich nalezených tělech jsou už docela smyšlené.
Autor: Kenneth C. Zirkel, Creative Commons
Lesů je u skotského Doon Hill pomálu, krajině dominují pastviny a blízký Loch Lomond. I těch pár vzrostlých dubů však stačilo k tomu, aby se v pověstech zabydleli lesní skřítci, elfové a zlomyslní pukové. Pozor, ať si z vás netropí legraci, i tady se dá s jejich pomocí zabloudit.
Autor: Anthony O’Neil, Creative Commons
Když někoho posíláte do Prčic, obvykle tím nemyslíte, že se má zúčastnit dálkového pochodu. A podobně tak v Japonsku: když někoho pošlete do Jawata no Jabuširazu, Zapovězeného lesa, nepřejete mu nic dobrého. Je to les prokletý, v němž sídlí mocní duchové.
Autor: Fred Cherrygarden, Creative Commons
Mezi prokletými lesy celého světa se neztrácí ani ten Branišovský, ležící jen pár kroků za českobudějovickým sídlištěm Máj. O jeho reputaci se stará hřbitov morový, hřbitov domácích mazlíčků, bývalá vojenská posádka, údajná havárie UFO a černý muž se svítícíma očima.
Autor: Czeva, Creative Commons
Ballyboley v Severním Irsku není o nic víc strašidelný než jiné v tomto seznamu. Ale umí se lépe prodat. Místní legendy hovoří o bílé paní, kolem které víří spadané listí a krvácejí kmeny stromů.
Autor: Albert Bridge, Creative Commons
Prokletí tohoto místa má původ ve středověké praxi, kdy sem mladí odváděli před zimou své nemohoucí prarodiče, aby je tu opuštěné nechali zemřít. Japonská Aokigahara, Les sebevrahů na úpatí hory Fudži, se vymyká. Má opravdu čím děsit. A skutečně k sobě láká sebevrahy.
Autor: Big Ben in Japan, Creative Commons