Spánková apnoe: chrápání, které vás může zabít

aktualizováno 
Postihuje mnohem častěji muže než ženy, projevuje se chrápáním a ve finále vás může dokonce i zabít. Seznamte se se spánkovou apnoe.

Chrápání může být signálem, že vás trápí spánková apnoe. | foto: Profimedia.cz

Za "normální" situace při nádechu vdechnete vzduch nosem nebo/a ústy, ten pak proudí hltanem a hrtanem dolů do plic bez jakékoli překážky. Při výdechu je postup opačný. To se samozřejmě děje i ve spánku a jediný rozdíl je v tom, že se dýchání zpomalí a prohloubí. Nicméně jestli patříte k těm statisícům nešťastných, kteří trpí spánkovou apnoí, tento průběh pro vás neplatí.

Problém při této poruše tkví v hltanu. Má významnou funkci při dýchání i polykání a zjednodušeně se dá popsat jako pružná trubice, kterou některé svalové skupiny rozšiřují a jiné naopak zužují. U zdravých lidí hltanem proudí vzduch bez omezení, ale u nejčastějšího typu spánkové apnoe, kterou je obstrukční apnoe, jsou síly udržující hltan rozšířený slabší než ty, které jej uzavírají.

Lze to přirovnat k situaci, kdy byste se snažili napít se ze sklenice s pomocí srolovaného kousku papíru místo brčka. Sotva byste se pokusili nasát, měkký papír by se promáčkl dovnitř a průtok tekutiny by nebyl možný. Přesně to se děje při spánkové apnoe. Jenže místo tekutiny je to vzduch, co kvůli uzavřenému hltanu nemůže několik sekund proudit do plic. V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Riziková poloha na zádech

Představte si proto situaci, kdy byste například byli obézní (u lidí s nadváhou je riziko apnoe vyšší) a ještě k tomu spali na zádech, což riziko apnoe také zvyšuje. Svaly, které mají udržovat váš hltan otevřený, by nebyly dostatečně silné, aby zabránily jeho zablokování, a hltan by se tak zachoval stejně jako pomyslné papírové brčko, takže by se "promáčkl" dovnitř a zablokoval tím přístup vzduchu.

Spánková apnoe: Týká se i vás?

Pokud u sebe objevíte alespoň dva z následujících symptomů, je pravděpodobné, že trpíte spánkovou apnoe a měli byste navštívit lékaře:

  • hlasité a chronické chrápání

  • pocit dušení ve spánku

  • únava a spavost i po dlouhém spánku

  • pocit, že máte ráno sucho v ústech či naběhlý krk

  • ranní bolest hlavy

  • probouzení uprostřed noci bez zjevného důvodu

  • potíže s koncentrací a pamětí

  • náladovost, podrážděnost nebo depresivní pocity

Když se do plic nepřivádí dostatečné množství vzduchu, hladina kyslíku v krvi klesá, zatímco hladina oxidu uhličitého stoupá. Kdyby vaše epizoda apnoe trvala několik minut, zemřeli byste. Krátká dechová zástava, která je pro apnoe typická, ale naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený. Dechová zástava přitom může trvat od několika sekund až po minutu. Tkáně, které hltan obklopují, při dýchání vibrují, což způsobuje chrápání, jímž je apnoe charakteristická. Chrápání je nicméně signálem toho, že vzduch ještě může hltanem proudit nerušeně, jakmile chrápání ustane, jsou dýchací cesty ucpané kompletně.

Únava a infarkt

Jenže k tomu, aby se mohl hltan zase znovu otevřít a zareagovat na poplašné signály mozku, je nutné alespoň částečně procitnout, takže lidé s apnoe se několikrát za noc vzbouzí do polospánku (většinou se to odehraje mimo rovinu vědomí, takže o tom ráno nebudete ani vědět). To se samozřejmě odrazí na kvalitě spánku a ráno se probouzíte unavení a vyčerpaní. Lidé s obstrukční apnoe si proto často stěžují na to, že usínají přes den, cítí se unavení a většinou uvádí i potíže se spánkem.

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku vede k tělesným změnám, které ovlivňují kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Důsledkem je zvýšené vylučování stresových hormonů, které vedou k zánětlivým procesům. V důsledku toho všeho se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že ve finále budete trpět hypertenzí nebo dostanete infarkt.

Autor:

Nejčtenější

Nestydlivá, bláznivá a upřímná. I taková jsem, říká MOgirl Caroline

MOgirl Caroline se vyplatilo jít za svým.

Jako dítě chtěla být patoložkou nebo pracovat v pohřebnictví. Svoje dnešní sny a fantazie pak vyzrazovat raději ani...

Rudé léto. Návrat černých vojáků do USA málem skončil rasovou válkou

Z Evropy se Afroameričané vrátili vycvičení a sebevědomí.

Riskovali život pro americký stát, po návratu z první světové války však na ně i jejich komunity čekalo rasistické...

Generace osamělých. Dvacet procent mileniálů nemá přátele

Mileniálové znají pocit osamění víc než předchozí generace. Podepisují se na...

Jsou opuštěnější než předchozí generace, ve srovnání s nimi je pro ně častější realitou život bez přátel, dokonce i bez...

Seznamovací aplikace se mýlí. Nejde o to, zda se k sobě lidi hodí

Nechat se při hledání partnera postrčit algoritmem? Nemusí to být dobrá volba,...

Algoritmy a psychologické párování lidí, jimiž se seznamovací aplikace snaží vybrat klientům toho pravého, nejsou vůbec...

Noční vzrušení pro všechny. Ženy mají erotické sny tak často jako muži

Ženám se do snů vstupuje sex víc než v šedesátých letech, nebo to méně tají,...

Sny plné sexu nejsou výsadou mladíků a nepatří ani pouze mužům. Ženy znají roztoužené noci též. Nemají jich méně než...

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2020 pátrá po kráse, čistotě a síle Shakespearovy Julie

Kalendář Pirelli pro rok 2020 koncipoval Paolo Roversi jako konkurz pro roli...

Má v sobě odhodlání, touhu, jistou iracionalitu, naivitu, sílu, vzdor. A do jisté míry je jí každá žena. Když si proto...

Woodstock slaví padesátiny. Podobná akce už se nikdy neopakovala

Milenci na největším hudebním festivalu ve Woodstocku v USA. (17. srpna 1969)

Před půl stoletím se odehrál ikonický hudební festival Woodstock. Změnil americkou společnost, ale zasáhl a ovlivnil...

Být prostitutkou už není ostuda, říká podnikatel v sexbyznysu

Na prostituci není nic špatného, říká provozovatel internetového katalogu...

Byl u toho, když v oboru šlo ještě o život. Ale to je prý dávno pryč. „Kolem roku 1999 to byla děsná divočina,“...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz