Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Spěte spolu. Sdílené ložnice jsou zdravější, říká studie

Možná se trochu přetahujete o prostor v posteli, snad se rušíte odlišnými časy uléhání a vstávání. Spaní ve společném loži se vám však odmění zdravotními benefity. Protáhne vám spánkovou fázi REM, která konsoliduje paměť a zajišťuje sny. Tvrdí to aktuální studie.

Věda obrací. Spaní ve společné ložnici může být zdravější, naznačuje aktuální studie. | foto: Profimedia.cz

A její zjištění jsou poměrně převratná, jdou totiž proti dosavadním, konvenčním názorům odborníkům na spaní. „Dokonce i v lékařské komunitě existuje názor, že když spíte ve společném loži s partnerem nebo partnerkou, můžete si subjektivně myslet, že spíte dobře nebo lépe než dobře, objektivně je však váš spánek narušován,“ uvedl vedoucí studie Henning Johannes Drews serveru Inverse.

A dodal, že jeho výzkum veřejnost ujišťuje, že na společně sdílené ložnici a posteli není nic špatného. „Dokonce to může být prospěšné s ohledem na stabilizaci fáze REM,“ zdůraznil.

Delší fáze REM

Aby plusy i minusy společného spánku vědci odhalili, nechali spát dvanáct párů, které spolu žili v průměru po dobu 23,5 roku, po dva víkendy v laboratoři, jednou pospolu, podruhé odděleně. S pomocí polysomnografie přitom zkoumali jejich mozkové vlny, dech, pohyb, svalové napětí, srdeční aktivitu. Zajímalo je, jak se budou hodnoty společně strávené noci lišit od dat té, kterou partneři strávili odděleně.

Po noci ve sdílené posteli páry uváděly, že subjektivně spánek pociťovaly jako kvalitnější. Měření však přílišné rozdíly oproti oddělenému spaní nezaznamenala, celková doba spánku se příliš nelišila, ani čas potřebný k usnutí. Jednu odlišnost však přístroje zachytily, společný spánek zvětšil množství spánku ve fázi REM a její architekturu.

Společné spaní doznalo pouze 5,4 přerušení fáze REM, zatímco oddělené 8,5 jejího narušení. Následkem byly delší nepřerušené fáze REM spánku, při společném spaní trvaly v průměru 22 minut, při separovaném 13,4 minuty, uvádí studie vydaná v magazínu Frontiers in Psychiatry.

A to je přínosem, protože spánek REM souvisí s regulací emocí, snižuje duševní stres, konsolidací paměti, napomáhá kreativnímu řešení problémů i sociální interakci, jak píše ve své zprávě o studii server EurekAlert!.

Neposednější tělo, klidnější mozek

A vedoucí studie nabízí vysvětlení, první je ryze materialistické, biologické. Během spánkové fáze REM je totiž redukována kapacita těla regulovat teplotu, partnerova přítomnost mu ji pak pomáhá udržovat stabilní.

Druhý možný důvod je poté psychologický, blízkost toho druhého dává pocit bezpečí a klidu. „Spánek REM je narušován a umenšován psychosociálním stresem. Takže uvolněné a bezpečné prostředí ho podporuje. Partnerská přítomnost takové prostředí může pomoci vytvářet,“ poznamenává Drews.

Přitom však výzkumníci změřili, že společné sdílení lože vede k častějším pohybům údů spících. Ty však nenarušovaly architekturu spánku. „Lze říci, že zatímco vaše tělo je o něco divočejší, váš mozek ne,“ popisuje Drews.

Kromě toho partneři při společném spaní vykazovali velmi synchronizovaný spánkový rytmus. A i v tomto ohledu sází autor výzkumu na sílu intimního propojení. Čím hlubší vztah byl, čím silněji účastníci hodnotili jeho význam pro svůj život, tím synchronizovanější spánek partneři měli, shrnuje.

Spánek ve dvou věda podceňuje

Autoři výzkumu nezastírají, že jejich studie je startovní a opírá se o malý vzorek zkoumaný v nepřirozeném prostředí laboratoře. Proto plánují rozsáhlejší výzkum i mimo zdi vědeckého pracoviště. Přesto mají za to, že spánek ve společném loži s partnerem může poskytnout podporu, pokud jde o duševní zdraví, paměť nebo dovednost tvůrčího řešení problémů.

A zdůrazňují, že spánek ve dvou si vědeckou pozornost zaslouží a že byl dosud podceňovaný a přehlížený. Drtivá většina experimentálních studií si totiž všímala jednotlivců, cituje Drewse server Newsweek. „Téměř vše, co o spánkové fyziologii víme, odkazuje k individuálnímu spánku. A to je překvapující, uvážíme-li, že spánek je neodmyslitelně sociálním jevem, když na padesát procent dospělé západní populace sdílí lože s partnerem,“ připomíná.

A dodává, že sociálním aktem je spánek i z evoluční perspektivy. „Podíváte-li se na většinu primátů, na většinu tradičních společností, na historické záznamy o evropských společnostech, sdílení prostoru pro spánek s ostatními bylo velmi běžné. Po dlouhou dobu tedy spánek a komunita byly a jsou propojené,“ soudí.

Spíte se svou partnerkou nebo partnerem ve společné posteli, nebo odděleně?

Autoři:
  • Nejčtenější

Voda v hotelu měla nízký tlak a divně chutnala. Na vině bylo mrtvé tělo

Premium Koncem února roku 2013 si hosté losangeleského hotelu Stay on Main začali stěžovat, že voda v koupelnách má nízký tlak...

Jsem lvice, říká MOgirl Tynessa

Splnil se jí sen, za nímž poslední roky šla. Stala se profesionální fotomodelkou. „Je to zatím můj největší úspěch,“...

Zkoušíme BDSM, ale ze sexu na pracovišti se stává tabu, říká sexuoložka

Premium Jaké jsou sexuální fantazie mužů a žen? Jak vypadá milostný život průměrného Čecha? Jsme nastavení na mnoholásku?...

Nečekaná blízkost: mozek a varlata mají mnoho společného

Sdílejí největší počet stejných proteinů ze všech orgánů. Studii, která doložila tajené partnerství mezi mozkem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policejní vendeta. Za nahlášení brutality ho vyhodili z práce, tak se pomstil

Premium Bývalý policista Christopher Dorner vyhlásil válku svým bývalým kolegům z policejního oddělení města Los Angeles....

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

S antifašistickým cejchem. Když ze Sudet hnali Němce Němci

Ze Sudet jej s rodiči vyháněli jako antifašisty němečtí krajané zfanatizovaní Hitlerem. V Německu čekaly na rodinu...

Point Nemo: nejnedostupnější místo na Zemi je hřbitovem kosmických lodí

Premium Právě sem, na mořskou pláň uprostřed Pacifiku, jsou naváděny satelity a vesmírné stanice, když doslouží. Z dobrého...

Forenzní geologie: od Sherlocka Holmese k excentrickému chemiku Poppovi

Nejprve s její pomocí luštil tajemné zločiny geniální literární detektiv z londýnské Baker Street. Poté se forenzní...

Jsem lvice, říká MOgirl Tynessa

Splnil se jí sen, za nímž poslední roky šla. Stala se profesionální fotomodelkou. „Je to zatím můj největší úspěch,“...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....