Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Studenti, spěte. V noci mozek nahrává do paměti, věda má důkaz

aktualizováno 
Mozek nikdy nespí. V noci hýří aktivitou. Přehrává zkušenosti nasbírané za bdění během dne a ukládá je do sektorů naší dlouhodobé paměti. Potvrdil to přelomový výzkum. Studentům tak vzkázal, že před zkouškou je na místě dopřát si fajn spánek.

Mozek nikdy nezahálí. Ve spánku ukládá informace do paměti, říká věda. | foto: Profimedia.cz

Mozek opravdu nezahálí, ani když nebdíme. Koordinuje proces uzdravování ze zranění, dohlíží na imunitní proces, reguluje náladu, připomíná server Inverse. A nejen to, praktikuje též jev nazývaný „offline replay“, připomíná si zkušenosti pořízené za bdělého stavu, organizuje je, katalogizuje a ukládá do dlouhodobé paměti, aniž by přepisoval starší vzpomínky.

Neurovědci nazývají onen proces konsolidací paměti. Angažují se v něm dvě mozkové oblasti, velmi plastický hipokampus, odkud putují nově naučené informace a zkušenosti do neokortexu, který je jako o poznání stabilnější prostor vhodným dlouhodobým úložištěm, méně náchylným ke ztrátě dat. Při konsolidaci paměti hipokampus reaktivuje neokortikální neurony, které se na zpracování všech prvků původních událostí podílely.

Dobrou noc! Naučte se trik na lepší usínání

Naučte se trik na lepší usínání.

Kdybychom vám měli doporučit jen jeden jediný lifehack pro lepší fyzickou i psychickou regeneraci, bylo by to zlepšení dýchání. A přesně tomu jsme se v našem seriálu věnovali. A kdybychom vám měli doporučit druhý, byl by to kvalitnější spánek. K lepšímu usínání vám pomůže cvik nazvaný 4-7-8.

Právě tato opakovaná aktivace, ono „offline“ přehrávání, slouží ke konsolidaci paměti. Slouží k posílení nedávných zkušeností a jejich postupnému včlenění do již existující vědomostní základny v neokortexu, aniž by se narušily informace, které v něm již jsou uloženy, jak vysvětlila serveru Gizmodo Beata Jarosiewiczová.

Tuto konsolidační hypotézu vědci již doložili u zvířat. U lidí však dosud pouze nepřímo. Změnil to až současný pokus vědeckého konsorcia nazvaného BrainGate. Je přelomový, protože proces zdokumentoval přímo zevnitř hlav dvou dobrovolníků.

Elektrody v hlavě

Odborníci z BrainGate k tomu využili svůj klinický výzkum, při němž dvěma kvadruplegikům implantovali do mozků velmi miniaturní elektrody. Ty dokázaly zachytit pohyb rozličných neuronů v mozku, díky tomu dekodér zvládl „přečíst“ pouhou myšlenku a následně pověřit robotické zařízení, aby ji proměnilo v řeč, nebo elektronickou protézu, aby podle ní vykonala pohyb.

Elektrod v mozcích obou dobrovolníků se poté vědci z BrainGate rozhodli využít právě pro prozkoumání paměťové konsolidace. Nejprve oba účastníky pokusu odborníci požádali, ať si dopřejí krátký šlofík, to aby při něm změřili neuronovou aktivitu. Po probuzení bylo úkolem dobrovolníků hrát starou elektronickou hru z osmdesátých let Simon, při níž je úkolem soutěžících opakovat světelné pohyby podle přístroje. Oba ochrnutí účastníci pokusu je měli opakovat v myšlenkách. Díky elektrodám vědci zaznamenávali, nahrávali, jak při oné představě pohybu vypadala aktivita neuronů v jejich mozku.

Hráli i ve spánku

Poté si oba měli dopřát znovu spánek. Otázka, kterou měli v hlavě výzkumníci, byla zřejmá: „Co budou při spánku neurony dělat?“ Odpověď jim daly znovu elektrody a byla velmi přesvědčivá: neuronová aktivita byla zcela identická s tou, která doprovázela hraní hry při bdění. Jinými slovy, mozky obou dobrovolníků přehrávaly ve spánku zcela totéž, neurony opakovaly to, co dělaly při hře před spaním. Bylo to, jako by oba dobrovolníci hráli hru, aniž by o tom věděli. Mozková aktivita byla docela tatáž.

Autoři studie, která vyšla v magazínu Cell Reports, nezastírají, že tak výraznou shodou byli překvapení. „A to i když jsme ji na základě literatury z říše zvířat očekávali,“ říká Jarosiewiczová, „abychom se proto ujistili, provedli jsme sérii kontrol.“ Vše potvrdily.

Studie je přitom významná ze dvou důvodů. „Bezprecedentní“ z ní dělá použitá technologie, která dokázala detekovat činnost jednotlivých neuronů, jak zdůraznila serveru CNN Jarosiewiczová. Práce současně podává úplně první důkaz přehrávání v lidském mozku, které je spojené s učením se, s ukládáním zážitků do paměti. Bylo to poprvé, co ono přehrávání viděli vědci díky elektrodám doslova na vlastní oči.

Vědci přirozeně předpokládají další výzkumy. Jejich studie například neobjasnila, do jaké míry se síla, intenzita onoho přehrávání otiskuje do síly učení se. Studie týmu z BrainGate však nese jasné poselství již dnes. Míří především ke studentům, jak shrnuje server Gizmodo. Učit se do noci není dobrý nápad. Mnohem užitečnější je dopřát si dobrý spánek, aby se mohly nově nabyté informace v paměti konsolidovat.

Neurolog Richard Isaacson v rozhovoru pro CNN souhlasí. „Podporuje to teorii, že na optimalizaci paměťových funkcí a učení by měli lidé klást důraz na odpočinkové aktivity, z nichž nejdůležitější je příhodný spánek. To udrží jejich ’motor’ ve vysokých otáčkách,“ vyložil.

Z druhé strany přitom spánek prozkoumávala jiná aktuální studie, vydaná v magazínu Science. Američtí a japonští vědci v ní naznačují, že zapomínání není pasivním jevem, nějakým nedopatřením, ale aktivním mozkovým procesem. Podle jejich výzkumu za něj mohou neurony, které produkují melanin koncentrující hormon. Výsledky studie naznačují, že tyto neurony mohou podstatným způsobem narušit paměť a podnítit zapomínání během REM fáze spánku, shrnuje magazín Massive Science. A dodává, že lepší pochopení zapomínání během spánku může zodpovědět otázky ohledně degenerace paměti při onemocněních, jako je Alzheimerova choroba.

Autoři:
Témata: spánek, učení
  • Nejčtenější

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

MOgirl Tynessa: Žiju podle sebe, kritika druhých mne posunula nejvíce

Je krásná a sama sebe popisuje jako hodnou, usměvavou, ukecanou, společenskou, ale také výbušnou a náladovou. MOgirl...

K čarodějnictví se ženy doznávaly při spánkové deprivaci, říká výzkum

Vyšetřující na jejich těle hledali ďáblovo znamení a kvůli vyvolání halucinací jim odpírali spánek. Jejich sousedé na...

Vousy jako nárazník. Evoluce nás tak chrání před údery

Podobně jako lví nebo paviání hříva chrání důležitá místa jako hrdlo a čelisti. Ano, vousy nám evoluce nadělila kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex pomáhá zvládat stres. Proto ho příroda zachovala, naznačuje studie

Je to komplikovaný a nákladný způsob jak se rozmnožovat. Nebezpečný a neefektivní. Evoluce však sex zachovala, jistý...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vousy jako nárazník. Evoluce nás tak chrání před údery

Podobně jako lví nebo paviání hříva chrání důležitá místa jako hrdlo a čelisti. Ano, vousy nám evoluce nadělila kvůli...

Vypečený kněz po válce unikl z ruského zajetí a začal lstivě obírat lidi

Premium Vesnice Srbská Kamenice už dávno spala, jen okno fary svítilo do temné noci. Seděli v kuchyni, před sebou stoh obálek....

OBRAZEM: Katedrála mezi hospodami. Liverpoolský pub je skvostem

Má okázalý styl, velmi působivý, s mozaikovými okny, vysokými stropy, robustními mahagonovými, mramorovými a...

Velké doznání. Kim Ir-sen neovládal teleport, napsal stranický deník

Prý zdolával kosmickou rychlostí obrovské vzdálenosti a byl tak na dvou místech téměř zároveň. Ohýbal prostor i čas....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...