Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Na panské vstup zakázán. Kolem soukromých obor rostou spory

  17:04
Hon pro smetánku versus cesty a stráně sloužící veřejnosti. Vlastníci hájí svůj majetek a zdroj podnikání s myslivostí, turisté uplatňují právo vstupu do krajiny. Mají být soukromé obory oázou vyhrazenou pouze pro své klienty z řad honorace, nebo veřejně přístupnou přírodou? Množí se kolem nich spory, popisuje magazín 5plus2.
O mnohé soukromé obory soupeří bohatá klientela s turisty, veřejností.

O mnohé soukromé obory soupeří bohatá klientela s turisty, veřejností. | foto: Profimedia.cz

Hluboko v českých lesích jsou ukryté resorty, kam si boháči vyrážejí zastřílet na zvěř. Taková místa bývají vrcholem snobství i luxusu.

Pro hosty jsou připravené přepychové chalupy i celé rezidence, kde noc běžně vyjde na deset tisíc korun pro jednoho. K dispozici je bazén, tělocvična, wellness všeho druhu včetně tzv. sněžné komory. V ní nepřetržitě sněží či prší ledový déšť a je určena ke zchlazení po sauně. Najdete tu simulátor golfu nebo formule 1, bowlingovou dráhu, pro kratochvíle slouží hvězdářský dalekohled, k jídlu se podávají vybrané lahůdky. Pro zvláště vytříbenou smetánku bývá k dispozici i heliport. To hlavní, za čím do lesních resortů boháči jezdí, je však zvěř. A také zbraně.

„Lov vašeho života“ nebo „životní trofej na dosah“, hlásí například na svém webu Resort Radějov, schovaný v lesích chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty u hranic se Slovenskem. Majitel, bývalý vlastník potravinářského gigantu Hamé Leoš Novotný, láká na lov jelenů, daňků a černé zvěře. Zastřelení jelena vyjde i na 50 tisíc korun, za odstřel menších zvířat se platí méně. Kdo nemá zbraň, za 700 korun na den mu ji půjčí. Za další tisíce vyřídí resort lovecký lístek, lovcovo pojištění či doprovod, zapůjčí dokonce loveckého psa, který může postřelené zvíře vystopovat – do vzdálenosti 500 metrů vyjde psí služba na tisíc korun, na větší vzdálenost si majitel resortu účtuje za stopování tisíce dva.

Na lov se specializuje i Rukávečská obora nedaleko Orlické přehrady, kde nabízejí v lesní chalupě sice méně luxusu, ale také za méně peněz. Nebo obora Jelenice na Opavsku, kam jezdí za lukrativním lovem třeba i firmy. Poměrně mladá je zase obora Obelisk u Břeclavi, jejíž vznik datuje tamní majitel – podnikatel a miliardář František Fabičovic, na rok 2000.

Celkem je v Česku kolem 200 obor. Některé mají staletou historii, jiné byly založeny teprve nedávno. „Velká část z nich slouží ke komerčnímu lovu,“ podotýká Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty. „V oborách jsou nejlepší geofondy zvěře, ale třeba i původní mokřiny, močály či živočichové,“ vypočítává krajinnou hodnotu obor.

Sám zakládal oboru Židlov v Českém středohoří, takže dobře zná hlavní problémy takových zařízení – včetně přístupnosti veřejnosti. Většina obor se totiž na část roku uzavírá, důvodem je právě (komerční) lov, ale také rození mláďat, nebo třeba údržba cest, oplocení či kácení stromů. To se často děje pár dnů či týdnů, po zbytek roku bývají obory veřejně přístupné.

Uzavřená Jelenice u soudů

Jenže některé obory jsou stále častěji „jablkem sváru“ mezi majiteli a veřejností, kterou často zastupují okolní obce či různá sdružení. Problémy se vyrojily například kolem zmíněného Radějova, Jelenice i Rukávečské obory. Přes ně totiž v minulosti vedly či stále vedou turistické trasy.

V případě obory Jelenice vše skončilo u soudu. Její majitel, společnost Opavská lesní, totiž před třemi roky oboru neprodyšně uzavřel a na turistickou stezku skrz les dal zátarasy. Okamžitě vznikly petice, které se uzavření bránily a poukazovaly na to, že obora slouží pouze lukrativnímu komerčnímu lovu pro smetánku z Česka a zahraničí.

Ostravský krajský a později také Nejvyšší správní soud nakonec konstatovaly, že uzavření Jelenice pro veřejnost je v rozporu se zákonem. „Nejvyšší správní soud zdůrazňuje, že užívání pozemků v oboře Jelenice vlastníky, resp. uživatelem honitby, musí probíhat takovým způsobem, který nevyloučí právo veřejnosti na přístup do krajiny, příp. obecné užívání lesů,“ stojí v rozsudku z letošního ledna. Dohra byla dokonce u Ústavního soudu, který nezákonné uzavření potvrdil (psali jsme o tom tady). „Ústavní soud vše podrobně přezkoumal a je třeba jeho rozhodnutí respektovat,“ říká předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Zarážející je, že vlastníci rozhodnutí soudu dlouho nerespektovali a obora je nejspíš uzavřena dodnes.

Problémy provází také Rukávečskou oboru, kde si Klub českých turistů před časem stěžoval, že ze stromů zmizely turistické značky a cesty skrz les byly uzavřeny.

Radějovské „přelezy“

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Vleklé spory provázejí také vstup do Resortu Radějov, který se prezentuje jako největší soukromý revír v České republice. Oboru protíná zelená turistická značka, výletníci ale mají často smůlu – cestu jim totiž zatarasí plot se zavřenou bránou. Taková situace byla i v posledních dnech. Podle majitele obory se ale jedná o krátkodobé uzavření kvůli odlovu, jinak pro veřejnost slouží tzv. přelezy, po kterých se do obory může dostat. Dřevěné přelezy ale nejsou vhodné pro seniory, rodiny s kočárkem či osoby na vozíku, kromě toho si návštěvníci často stěžují na agresivní chování zaměstnanců obory, kteří se je prý snaží vyhánět.

„Ze strany (majitele) pana Novotného dochází zcela vědomě k porušování zákonů,“ řekl pro server iDNES.cz Pavel Dekař, koordinátor Hnutí Duha Bílé Karpaty. Odvolává se přitom na čtyři roky staré rozhodnutí soudu, které zrušilo zákaz vstupu do obory vyhlášený v roce 2014 Městským úřadem Veselí nad Moravou na Novotného žádost.

To jsou ony, přelezy do radějovské obory miliardáře Leoše Novotného staršího.

„Přelezy normálně fungují a do května budou fungovat bez problémů. Nebyly v době, kdy byl havarijní stav kvůli stromům,“ odporoval Radek Miškeřík z obory Radějov. „V oboře je možné se pohybovat pouze po turistických značkách, na tom se nic nemění,“ dodal s tím, že pokud budou lidé dodržovat návštěvní řád, je pro ně vstup bez problémů.

Problém s „dočasností“ uzávěrek obory

Na návrh uživatele obory může obecní úřad zakázat veřejnosti vstup, a to podle zákona o myslivosti nebo podle lesního zákona. „Podle lesního zákona je v lesích zakázáno vstupovat do míst oplocených, přičemž je zcela na vůli vlastníka lesa, zda z uvedeného zákazu udělí výjimku. Tento zákon může zakázat vstup v případě větrné kalamity nebo jiných extrémních situací, například nebezpečí požáru,“ říká Vojtěch Bílý, mluvčí Ministerstva zemědělství České republiky.

Podle zákona o myslivosti lze vstup do obor zakázat zejména v době, kdy se rodí mláďata, hnízdí ptáci nebo probíhá lov. Uzavírky se mnoha obor dotýkají většinou dočasně, jenže právě ta „dočasnost“ bývá problematická. „Jestli to je týden nebo 364 dnů, to je na rozhodnutí řadů,“ přibližuje Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty. Podle zdroje týdeníku 5plus2 je dnes praxe taková, že když se obora zřizuje, každý majitel rád kývne na to, že tam veřejnost pustí. Když je však hotovo a původní záměr o přístupnosti není někde zanesen v rámci územního řízení, tak si to majitel často rozmyslí a oboru veřejnosti uzavře.

„Vzácná příroda je dál ničena přemnoženou zvěří. Situace tak vyvolává otázky, zda je pro úředníky prioritní dodržování zákona o ochraně přírody a krajiny, nebo ochrana loveckého byznysu oligarchy Novotného,“ ptá se Dekař.

Chrání Obelisk přírodu?

Rozpaky budí i obora Obelisk miliardáře Fabičovice. „Majitel a podnikatel Fabičovic se prostřednictvím médií dlouhodobě pasuje do role filantropa a zachránce přírody zdevastované komunismem. Opak je však pravdou, část Lednicko-valtického areálu, jenž se mu podařilo získat do soukromého vlastnictví, nechal obehnat vysokým plotem s ostnatým drátem. Cesty, které tudy vedly, jsou pro nás místní i pro návštěvníky nedostupné,“ postěžoval si letos v září jeden z návštěvníků.

Přírodu v oboře prý decimují stohlavá stáda nepůvodní vysoké zvěře, kterou zde chovají jako atrakci pro bohaté lovce. Předseda myslivecké jednoty Janota však projekt hájí. „Obelisk je významný krajinný prvek, vlastník tam vrátil ramena řeky, močály, je to místo pro tisíce plazů a ptáků.“

Pravda je někde napůl. Obelisk je místem, kde se daří hnízdit vzácným orlům královským. Podle zoologa Mojmíra Vlašína je to obrovský úspěch, v rozhovoru pro portál Ekolist chválí majitele Fabičovice i za to, že v maloplošné míře došlo ke zvětšení mokřadů, kanálů a tůní. Jedním dechem však dodává, že v oboře je chováno příliš velké množství zvěře, což tamní přírodě vyloženě škodí. „Bylo by poctivé, kdyby přiznali – jsme myslivci, lovíme zvěř. Ale nelíbí se mi, když vydávají oboru za rezervaci, protože ‚chráníme přírodu a mimo-chodem si sem tam střelíme nějakého toho srnce’,“ uvedl zoolog. Že je obora částečně uzavřena, mu nevadí. „Nevadí mi to, dokud to není nastavené podle pravidla: Já a moji kamarádi s puškou můžeme v oboře dělat, co chceme, ale vy ostatní tam nesmíte,“ uzavřel Vlašín.

Podle správce obory Petra Dvořáka však zvěř přemnožena není. „Snažíme se dělat lesnictví, zemědělství i myslivost, jsou to pro nás spojené nádoby. Pokud by byla zvěř přemnožená, oboru by ničila.“ Potvrzuje však, že za vysoký plot se žádný turista nedostane. „Obora je uzavřena celoročně, veřejné cesty zde nejsou. Zda se někdy bude otevírat veřejnosti, to nevím,“ dodal správce.

Archivní video:

Autor:
  • Nejčtenější

Najednou je problém procházka i pití kávy. Reportér si zkusil život s kily navíc

Premium Zkratka STOB znamená stop obezitě. Označuje se jí společnost odborníků na změnu životního stylu. Lékaři, psychologové,...

Poklady pod Prahou. Město dělili na část pro živé a pro mrtvé, líčí archeolog

Premium Archeolog a ředitel ústavu Archaia Vojtěch Kašpar už přes třicet let jezdí po místech, kde mají vyrůst nové stavby, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Existují případy, kdy se sám dorovnal prst, popisuje biolog lidskou regeneraci

Premium Čolkovi doroste utržená noha nebo vypíchnutá čočka v oku, rybám dorůstají ploutve. Profesor Jaroslav Petr popisuje, že...

Kořeny antisemitismu. Covid neskončil, ale už za něj mohou Židé, říká expert

Premium Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát při té...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Slepice za první linií. Měly být pojistkou spouště jaderných zbraní

Naprosto bizarní nápad byl odrazem doby, počátků studené války. Nastražené nukleární miny měly zpomalit postup...

Uprchlí otroci jako dobyvatelé Panamy. Odhalení upravuje dějiny

Španělé byli výkonnými uchvatiteli Jižní Ameriky, jejich koloniální nadvláda byla záhy stabilní a úplná. Vzpoury a...

OBRAZEM: Kladiny a nacionalismus. Turnverein míchaly sport a politiku

Pečovaly o silná a mrštná těla, pěstovaly kult kamarádství, učily vytrvalosti a disciplíně. Jenže nejen to. Německé...

Filipínská cesta do pravěku. Kmen z doby kamenné vymyslel byznysmen

Onen fantastický objev téměř šest let fascinoval západní společnost. Sepisovaly se o něm etnografické i antropologické...

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...