Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K osvícení skrze mumifikaci. Japonští mniši se konzervovali zaživa

Byl to děsivý obřad, trval tisíce dní, o samotě, hladu a v temnotě. Rituál japonské sekty Šingon se navíc obvykle nepovedl. Většina mnichů sice zemřela kvůli hladovění, odpírání si vody a konzumace jedů, ale mumie se z nich nestaly. Osvícení tak nedošli. A pokud během muk změnili názor, zemřeli dokonce proti své vůli.
Sedm let. Tak dlouho své tělo týral mnich, jehož mumie je vystavena v chrámu ve...

Sedm let. Tak dlouho své tělo týral mnich, jehož mumie je vystavena v chrámu ve městě Tsuruoka. Buddhou se stal v roce 1865, ve dvaašedesáti letech. | foto: Profimedia.cz

Poměrně sofistikované metody mumifikace byly známé už v Asýrii, k dokonalosti je pak jako součást svých pohřebních rituálů, přípravy na posmrtný život, dotáhli ve starém Egyptě. V zásadě však vždy platilo, že mumifikované lidské tělo již bylo po smrti. A to je přesně onen podstatný detail, jímž se odlišuje obřad sekty Šingon. Při něm se totiž člověk, většinou askezi naprosto oddaný mnich, mumifikuje víceméně svépomocí a postupně, již během odcházení ze života.

Velmi podobnou praxi konzervace zaživa v různých historických údobích přijali například hinduisté. Ti proces nazývali Prayopavesa, tedy „sebevražda skrze půst“. A jako rituál rozloučení s pozemským světem Sallekhana jej provozovali i vyznavači džinismu.

Praxe Sokushinbutsu je vlastní především mnichům ze sekty Školy pravého slova Šingon. Odnože buddhistické víry, která silně věřila v duchovní růst skrze tělesnou bolest. A mučivý proces sebemumifikace považovala za povýšení mysli jednotlivce k božské dokonalosti.

Čas vydat se na cestu

Hned zkraje je upřímné přiznat, že očekávaného důstojného finále v podobě dokonale zakonzervovaného těla mumie se dočkalo jen málo vyvolených. O tuto „čistou“ mumifikaci se pokoušely stovky, snad tisíce lidí. A známo je dosud jen čtyřiadvacet těl mnichů, jiné zdroje uvádí osmadvacet světců, kteří se opravdu dopracovali ke komplexní konzervaci. Ti ostatní, a byla jich většina, nestačili proces mumifikace řádně dokončit, místo toho jen bídně zemřeli hlady.

Pro faraony i dělníky. Mumifikátoři měli balíčky pro všechny třídy

Kněží, pečující o balzamování a mumie, nebyli jen náboženskými postavami. Byli...

Obsloužíme každého, uděláme z vás okázalou mumii i skromnou. Nabídka staroegyptských balzamovacích živností byla uzpůsobená pro všechny společenské vrstvy. Jejich byznys nabízející cestu do posmrtného života se snažil obsáhnout i chudší společenské třídy, mrtví znamenali peníze.

Proto na tento projev sebedestruktivní askeze, v Japonsku byl populární mezi 11. a 14. stoletím, nehleděli mocnáři s přílišným pochopením. Jako asistovanou náboženskou sebevraždu rituál všemožně potírali. Až ho v roce 1879 definitivně postavili mimo zákon.

K mumifikaci, tedy procesům vedoucím k zakonzervování mrtvol, může dojít různým způsobem. Buď přirozeně, vlivem přírodních podmínek, například mrazem, vysušením v horkém klimatu pouště nebo zakonzervováním těla v bažině či říčním bahně. Nebo s pomocí umělých, lidmi zprostředkovaných zákroků, například balzamováním těla po vyjmutí vnitřních orgánů, naložením do medu nebo jiného konzervačního roztoku. Komplikace tu působí organické složky těla, například tuky, či fakt, že lidské tělo je z větší části tvořeno vodou. To vše za přístupu vzduchu akceleruje biologický rozklad.

Jak k tomu tedy přistupovali šingonští mniši?

Jíst jen strom

Základem byla téměř úplná dieta. Půst, to u budhistů není nic až tak překvapivého. Při mumifikačním procesu však usilovné mučení hlady trvalo tři tisíce dní, takže se většina oddaných duchovních s již nalomenou kondicí svého vysněného konce v podobě zvěčnělé relikvie vlastního těla již nedočkala. Po prvních tisíc dní půstu se strava, podávaná po hrstech týdně, omezovala čistě na oříšky a bobule. Z postního jídelníčku vymizely luštěniny a obilniny, které v lidském těle vlákninou vážou vodu. A o to tu přesně šlo, zbavit organismus tekutin, postupně ho dehydratovat, vysušit. Čas trávili mniši v nehybnosti, meditací a prozpěvováním manter nenbutsu.

Pro další tři roky mumifikace se strava omezila na takzvané mokujiki, ve volném překladu znamená výraz „pojídání stromu“. Mniši jedli jehličí, semínka vydolovaná z šišek, samotné šišky a loupanou kůru. Že jsou plné terpenů, hořkých silic, pryskyřic a tedy v zásadě nestravitelné? Nikdo neříkal, že mumifikační proces nebude radikální.

Mniši přitom nesměli pít vodu z misky ani dlaněmi, mohli ji vstřebávat jen z toho, co jim napršelo do úst při memorování manter. Je však třeba říci, že světci trochu hřešili, v žaludcích jejich dokonalých mumií se totiž objevují i oblé říční kamínky, jimiž se asi pokoušeli zahnat pocit prázdného žaludku.

Konzervace k nestravitelnosti

Asi nepřekvapí, že poslední tisícovku dní před cílem už nebyl mnich zcela při vědomí a jeho duše už měla v podstatě sbaleno. Jenže pomíjivé fyzické schránce schází k dokonalosti ještě dost, příliš ještě připomíná na kost vyhublého člověka. I když v důsledku dehydratace a extrémního půstu tělo přišlo o tuk a tělesné orgány se, alespoň teoreticky, zmenšily, připravené k mumifikaci ještě zcela není.

Tomu pomohl posvátný čaj urushi, vyráběný z kůry keře Toxicodendron vernicifluum. Česky ho nazýváme škumpa fermežová a již název napovídá, proč výluh z jeho kůry nepít. Škumpa je totiž jedovatá zrovna tak jako fermež, lak konzervující dřevo.

Právě popíjením toxického čaje se mnichovo tělo zevnitř konzervovalo. Dalo se přitom očekávat, že první i následující doušky vyvolají intenzivní dávení. Což bylo v pořádku, organismus se tak zbavoval zbylé vody. Čaj urushi měl ještě tu vlastnost, že postupnou intoxikací činil mnichovo tělo jedovaté pro hlodavé larvy hmyzu a další mrchožrouty. Nestravitelnost ostatně měly garantovat i neméně jedovaté plody nezralých cykasů a speciální byliny, jejichž druhové složení se však do současnosti nedochovalo.

Někdy však voda v procesu konzervace stále ještě trochu živého těla roli hrála, Shinnyokai Shonin, mnich z hory Yudono, si údajně vypomáhal místními prameny s vysokou koncentrací arzénu.

Rozhodnutí, které se nedá zvrátit

Podstatný zádrhel celého rituálu, který v této fázi nutně přichází, je nezbytná dopomoc okolí. Nedá se úplně očekávat, že by se po dvou tisících dnech hladovění sedící mnich zvedl a šel si připravit čaj. Jeho druhové mu ho museli připravit sami. S jasným vědomím, že mu podávají jed. Optikou zákonů japonského středověku to z nich samozřejmě činilo traviče. Vrahy hodné krutého potrestání.

A takových právních komplikací tu bylo víc. Zakladatel sekty Školy pravého slova Šingon mnich Kúkai, nazývaný též Kóbó Daiši, se podle věroučných legend dopracoval k mumifikaci úplně sám, dietou ve volné přírodě. Jenže jeho následovníkům věřící pomáhali.

Poté, co si adept Sokushinbutsu odbyl úvodní část procesu, jej jeho souvěrci přesunuli do temné kobky s mřížovanou podlahou. Ne tak prostorné, aby v ní mohl stát, dalo se v ní jen sedět. Tím si pojistili, že půst nepřeruší. A odhodlání k nejvyšší oběti pak stvrdili tím, že v kobce zůstal pohřbený pod nánosem uhlí a kamení. Spojením se světem mu byla jen širší bambusová trubička, přivádějící vzduch a tu a tam pár kapek jedovatého čaje. Komunikaci mu někdy zajišťoval i malý zvoneček, jímž mohl dát bratrům na povrchu vědět, že je stále naživu.

Nekonečné stovky dní temnoty, meditace a hladovky byly dost dlouhý čas na to, abyste změnili názor na život a podobu vlastního skonu. Jenže při Sokushinbutsu jste s tím nic nenadělali a zemřeli jste, smíření se svým osudem jako světci, nebo nedobrovolně, tak jako tak. Z cinkání zvonku se nedá interpretovat, zda člověk v kobce netouží po svobodě a čerstvém vzduchu. Mniši venku dokonce neměli sebemenší šanci dozvědět se, kdo přesně vlastně v kobce čeká na smrt. Mohl to být kdokoliv. Pokus o sebemumifikaci tak vlastně mohl být dokonalým zločinem.

Nirvána je jen pro dokonalé

A když se jednoho rána už cinkání zvonečku neozvalo? Souvěrci nikam nepospíchali. Tušili, že jejich bratr je už na lepším místě. Možná. Snad. Pravda se však naplno měla ukázat až za dalších tisíc dní, během nichž byla kobka stále zapečetěna. Teprve pak, po otevření, bude vyjeveno, zda byl adept sebemumifikace hoden. Pokud se uvnitř nacházelo vyschlé tělo, zcela netknuté nenechavým hmyzem a bez patrných známek biologického rozkladu, dosáhlo se cíle. Duše mnicha dospěla utrpením k nirváně a jeho fyzická schránka mohla být velebena, stejně jako Buddha.

Biologický rozklad, nepřirozená poloha těla, ohlodané kosti a zbytky vaziv či tkání, to vše bylo známkou selhání. Toho, kdo se neúspěšně snažil dosáhnout vrcholu. Ale čí to vlastně bylo tělo? To už se z ostatků poznat nedalo. Neúspěšných byly tisíce. A těch úspěšných? Ne moc. Povedená sebemumifikace byla považována za opravdový zázrak i vzhledem k počtu neúspěšných pokusů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Hrál v pornu, utkal se s triádou. Jackie Chan slaví sedmdesát

13. dubna 2024

V dětství prodělal nejpřísnější výuku ve škole čínské opery, poté se objevil v pornu, nato měl...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

OBRAZEM: Bunkr pro celý Kongres. Obří skrýš utajila Amerika tři desetiletí

17. dubna 2024

Veřejné tajemství. Lepší ztělesnění ono úsloví nemůže mít. Bunkr z éry studené války, v němž měl...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...