Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Smí mít mrtvá žena dítě? Hlavu si lámou lékaři, etici i právníci

Technicky to možné je. Odebrat ze ženy udržované při životě přístroji vajíčka, která donosí náhradní matka, lékaři umějí. Nejsou si ale jisti, zda je takový postup etický. Američtí lékaři již jednu takovou žádost příbuzných umírající zamítli, podobný případ teď řeší izraelský soud.

Uměli by to, ještě než se ale někde na světě lékaři pustí do akce, musí etika odpovědět na otázku: je správné vyjmout vajíčko z umírající matky, která o to nepožádala, a nechat ho oplodnit? | foto: Profimedia.cz

Sedmnáctiletou dívku tam koncem července srazilo auto a ona zranění po týdnu podlehla. Její rodiče však požádali soud, aby směla být z jejích vaječníků odebrána vajíčka, oplozena spermatem dárce a poté byly zárodky implantovány tetě zemřelé dívky. Teta, která je bezdětná, by dítě donosila, porodila a vychovala.

Soud s odběrem vajíček souhlasil, a tak lékaři z lékařského střediska Meir ve městě Kfar Sava několik vajíček vyňali. Jejich oplození však soud zatím nepovolil. K čemu může před vydáním svého definitivního rozhodnutí přihlížet?

Tělo na přístrojích

To napovídá debata, která na obdobné téma proběhla v minulých měsících ve Spojených státech.

Týkala se šestatřicetileté ženy, které se při dlouhém mezikontinentálním letu vytvořila v žíle nohy krevní sraženina, jež pak způsobila ucpání plicních cév, zástavu srdce a nedokrvení mozku. V Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu lékaři konstatovali, že mozková smrt bude nevyhnutelná. Pacientka vůbec nepřišla k vědomí.

Manžel a rodiče ženy požádali lékaře, aby umírající tělo udržovali na přístrojích s tím, že by se jí mohla případně odebrat vajíčka pro pozdější umělé oplození spermatem manžela. Rodina chtěla, aby po ženě, která umírala bezdětná, přece jen zůstali potomci.

Jaké by bylo přání umírající?

Lékaři z nemocnice a z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu se radili s právníky i etiky. Dosud takový případ neznali.

Ve svých úvahách, které popsali v odborném časopise New England Journal of Medicine, vyšli z toho, že lékaři někdy ponechávají umírající ženu, která je už těhotná, na přístrojích, aby se jí ještě stačilo narodit dítě. K takovému postupu se sahá v situaci, kdy žena ještě při vědomí jasně vysloví přání, že chce, aby se dítě narodilo i po její smrti.

V popisovaném případě se však žena před smrtí nestačila k možnosti případného mateřství vyjádřit. A hlavně, nebyla ani těhotná.

V lékařské praxi přitom platí, že pokud pacient není při vědomí a nemůže se sám vyjádřit, dávají lékaři obvykle na názor jeho příbuzných. Předpokládají, že znají přání dané osoby, nebo je alespoň nejpřesněji odhadnou.

A rodina tvrdila, že žena by určitě chtěla, aby se z jejích vajíček narodilo dítě donošené náhradní matkou.

Nebezpečí pro dítě

Jenomže lékařská komise se s tím nespokojila. Upozornila, že žena používala antikoncepci, aby zabránila početí. O výpověď navíc požádali její gynekoložku, která uvedla, že s ní žena o potenciálním mateřství nemluvila. Komise tedy vyvodila, že žena o mateřství v době před smrtí neuvažovala.

Přání rodiny a chování umírající ženy byly tedy v rozporu. Komise se dále zaměřila na dítě, které by z odebraných vajíček mohlo vzniknout. Může se narodit zdravé a do dobrých podmínek?

Třicet šest let už není ideální biologický věk pro první těhotenství a porod. A odborníci varovali, že dřívější dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce mohlo uzrávání vajíček ve vaječnících na nějakou dobu zkomplikovat. Nebyli si jisti, jestli by byli schopni za těchto podmínek zaručit narození zdravého dítěte.

A k tomu se přidaly pochybnosti, jak by celá situace působila na emocionální vývoj dítěte, až by se dozvědělo, za jakých okolností přišlo na svět.

Nemocnice tedy nakonec přání příbuzných odmítla. Pacientka byla po dohodě s rodinou odpojena od přístrojů a brzy poté zemřela.

Odborníci nedoporučují

Stejné etické otázky se nyní objevují kolem případu v Izraeli, který se dostal dál, tady už byla vajíčka z mrtvé dívky skutečně odebrána. "Pokud rodiče prokážou, že dívka chtěla mít v budoucnu děti, nevidím jediný důvod, proč by její vajíčka nemohla být oplozena," soudí Irit Rosenblumová, právnička a zakladatelka izraelské organizace pro podporu práv rodin.

Do obecných diskusí se na medicínském serveru MedPage Today zapojili i američtí etikové, kteří vycházejí z poznatků z předchozího případu v USA. Ti už nezůstávají čistě u otázky, jestli dívka chtěla mít někdy dítě. Předpokládají, že pravděpodobně ano. Ale to jim nestačí. "Ještě podstatnější je, zda by chtěla, aby se dítě narodilo po její smrti," zdůraznila Rosamond Rhodesová, bioetička z newyorské univerzity Mount Sinai.

"Nepřipadá mi pravděpodobné, že by tak mladá dívka byla schopna posoudit mateřství po své smrti," hodnotila ve stejné diskusi Judith Daarová, profesorka práva z univerzity v kalifornském Whittier.

A ještě dál šla Laurie Zolothová, profesorka bioetiky z americké Severozápadní univerzity v Illinois: "Ve světě, kde tisíce už narozených dětí umírají hladem, je otázka, zda mají být nákladné prostředky používány k vytvoření jednoho dítěte tímto způsobem."

V této chvíli tedy odborníci mateřství mrtvé ženy nedoporučují. Jenže je-li něco technicky možné, nedá se zabránit, aby se to nestalo. V budoucnu se tedy můžeme dočkat i toho, že se dítě z mrtvé matky jednou stejně narodí.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Už víme, která část mozku je propojena s klitorisem. Vědci zdolali výzvu

Byla to velká neznámá. Zatímco odpověď na otázku, kam se v mozku otiskují reakce penisu, již vědci znali, kam míří...

Za pachateli jsme jezdili do basy. Zpětná vazba je neocenitelná, říká Josef Mareš

Premium Býval elitním vyšetřovatelem, šéfem 1. oddělení, tedy pražské mordparty. Po 29 letech služby však Josef Mareš, tak...

Kostlivec šňupající z poprsí byl zlý nápad, kála se žena

Než ono dílko předvedla, několikrát se ujistila, zda jsou mistři tatéři pořadu Tattoo Fixers Extreme připraveni na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hentai i romantika. Server shrnul, co vládlo pornu v roce 2021

Jeho trendy často odrážejí, čím žijí konzumenti porna, ale leckdy i to, co se odehrává ve společnosti. I proto mu v...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Tetování mělo být vtipné, ale připadám si jako nula, stěžuje si žena

V herně se jí dařilo a následná návštěva tetovacího salonu byla tradicí, která měla opojný pocit vítězství navždy...

Pomsta sekerou. Žena po útoku žárlivce ztratila půl litru krve

Premium Z kohoutku crčela voda. Díval se, jak stéká přes jeho ruce a na dně umyvadla se barví dorůžova. Na podlaze koupelny se...

Založil web s nabídkou nájemných zabijáků. Jako vtip. Chodí mu tam lidi

„Nechápu to. Lidi jsou prostě hloupí.“ „Nikdy jsem si nemyslel, že by někdo mohl být tak pitomý. A tak moc jsem se...

OBRAZEM: Pikniky, výlety. Fotky zachytily, jak vypadalo ženské přátelství

Dopřávají si limonádu, opékají na výletě na ohni, leží na pláži. Stylizovaně pózují na žebříku, způsobně sedí u čaje....

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...