Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Sirotky používaly univerzity jako učební pomůcku. Pro ženské kurzy

Když už Amerika musela dopřát před sto lety ženám vzdělání, chtěla z nich mít hospodyně. A to znamenalo i péči o děti. Pro praktickou výuku jim tedy musela nějaké sehnat. Sahala pro ně do sirotčinců. Z nemluvňat se tak stávaly učební pomůcky.

Výuku péče o dítě americké univerzity braly se vší pečlivostí a vědeckostí. Proto potřebovaly i nemluvňata. | foto: Getty Images

Jak správně zahustit tučný výpek z pečeně. Na kolik stupňů a jak dlouho se peče jablečný koláč. Lekce ze zavařování ovoce a výroby džemů, teorie odstraňování skvrn z nejrůznějších textilních povrchů. Kurzy zbožíznalství a psaní nákupních seznamů, výpočet ceny pečiva, rozdíly v cereáliích… a to už se z vedlejší učebny ozývá pláč čerstvě navezené šarže miminek, která je zapotřebí umýt, přebalit a nakrmit sunarem.

Výuka v kurzech domácí ekonomiky si na amerických univerzitách zakládala na teorii i praxi. Univerzitní zácvik měl ženy na jejich budoucí roli v životě a rodině připravit vědecky, exaktně, názorně.

Příprava na život v domácnosti

Bouřlivá dvacátá léta minulého století přinášejí do Spojených států amerických neméně bouřlivé společenské změny. Ženy – tedy ty bílé – se tu v poválečných letech mohou například už téměř volně ucházet o vyšší studium na univerzitách.

Bylo to samozřejmě vnímáno jako velmi netradiční, liberální a pokrokářské opatření. Tak docela emancipační to však zase nebylo. Hlavní podstatou onoho vyššího vzdělávání byl totiž rozvoj jejich schopností a praktických dovedností tam, kde podle tradice měly místo – v domácnosti.

Škol, které vyučovaly „domácí ekonomiku“, se v následujících čtyřiceti letech vyrojilo kolem padesátky, skoro každá významnější univerzita na americké půdě měla vlastní ucelený výukový program, semestrální blok nebo několikaměsíční kurz. Bylo to nesmírně populární.

Systém měl k rovnoprávnosti stále hodně daleko, vytvořila se však aspoň první skulinka, i když pořád diskriminační, pro existenci žen v akademickém prostředí. Zčásti platilo, že se studentkám výjimečně otevírala studia matematiky, fyziky, historie, starých jazyků… tedy za předpokladu, že si vedly dobře v hlavních oborových předmětech. V teorii žehlení, pečení a zašívání.

Domácím pracím tak byla ve Spojených státech přiřknuta i jakási hodnota a význam. Sílila atmosféra technooptimismu a nadšení z poznání. „Vše se považovalo za příležitost pro vědecký přístup a péče o dítě nebyla výjimkou. Vše se dalo naučit a systém byl extrémně důležitý,“ popisuje serveru NPR autorka Lisa Grunwaldová, která fenomén zkoumala.

Společnost soudila, že kompetence, jak být jednou dobrou matkou a správně se starat o děti, se mohou a mají rozvíjet v institucích. Jenže kde sehnat pomůcku pro lekci z mateřské péče?

Sirotci jsou s množstevní slevou

Než odpovíme rovnou, napovězme kontext. Sociální, hospodářské poměry poznamenané prodělanou válkou a ekonomickou krizí nepřály tradiční, úplné rodině.

Ve jménu morálky: kanadský premiér poslal děti do církevního pekla

Navenek se ústavy tvářily jako vzor pomoci opuštěným dětem. Jako klášterní...

Na jeho vládu vzpomínají v liberální Kanadě jako na dobu dlouhé temnoty. Představovala nebývalý sociální útlak, náboženské tmářství, potlačování individuálních i kolektivních svobod. Snahu o totální státovládu. Na kontě premiéra Maurice Duplessise však leží i zmaření nejméně dvaadvaceti tisíc dětských životů.

V každé stovce dětí byl v roce 1920 tucet těch, které vychovával jen jeden rodič; 1,6 milionu dětí ve Spojených státech vychovával jen otec, dva miliony pouze matka. Na 1,5 milionu dětí žilo v rodinách nesezdaných párů, nadto měla Amerika 350 tisíc úplných sirotků bez rodičů a dohledatelných příbuzných. A rovněž kolem 650 tisíc dětí z ulice, o něž neměli rodiče z nejrůznějších důvodů zájem.

Z těch všech se pak rekrutovali více či méně dobrovolní obyvatelé nejrůznějších sirotčinců – státních, soukromých či církevních ústavů péče o dítě. Praskaly ve švech. A ony instituce, částečně dotované státem a závislé na charitě, v nelehkých časech zoufale zápasily o peníze na provoz.

A proto se pochopitelně vůbec nebránily – a to se již dostáváme k odpovědi na náš dotaz – lákavé nabídce nechat „přepsat“ pár chovanců na prestižní univerzitu, aby se provizorně stala jejich pěstounem, nebo dokonce „za úplatu je zapůjčit“. Bylo to vlastně naprosto elegantní řešení. Dětí byl v ústavech nadbytek, zvláště na péči náročných kojenců. Univerzity se o ně samy hlásily a braly je po desítkách, protože nutně potřebovaly živé exponáty do lekcí mateřské péče.

Zrodil se tak projekt „dětí na zkoušku“. Jakkoli nesl znamení prazvláštního sociálního experimentu, udržel se až do konce šedesátých let.

Děti z vysoké školy rodinného života

Příjmení Domecon není ve Státech zrovna frekventované. I proto, že si ho většina jeho nositelů a nositelek raději dávno změnila. Často poté, co zjistili, že se jedná o zkratku dom-econ, tedy „Domestic Economics“, ekonomika domácnosti. V podstatě tedy doslovný název populárního kurzu pro ženy provozovaný Cornellovou univerzitou ve státě New York.

Příjmení prakticky definovalo dítě sirotka jako subjekt veřejné výuky, deklasovalo jej na pouhou pomůcku, názorný exponát. Což asi nositelům příjmení na sebevědomí v následujících letech života nepřidávalo. Podobně na tom byly i děti ze Státní univerzity v Illinois. Jejich příjmení North a South totiž naznačovala, v jaké ze dvou budov jeslí v kampusu byly odchovávány.

Otázky spojené s dávnou minulostí, pátrání po osudech jejich skutečných rodičů zůstaly těmto chovancům zapovězeny i v dospělosti. Instantní adopční jméno z univerzity totiž překrylo v záznamech často tu poslední stopu, kterou mohli o svém původu mít. Místo toho získávali příjmení jako Heda (Home Economics Departments), Homec (Home-Economics), v Nebrasce pak Homah (Home Management House), na Státní univerzitě v Iowě Wildebrant (podle hlavní vedoucí kurzů pro ženy, paní Mabel Walker Wildebrantové). A na škole v Maine si mohly pojmenovat děti podle vlastní chuti frekventantky jednotlivých kurzů.

Jenže živé učební pomůcky mohly ztratit mnohem víc.

Těžko změřitelná újma

Magdaleniny prádelny: církevní peklo pro ženy, které byly příliš jiné

Dlouholeté tabu. Týrání a otrocká práce se dostaly na oči veřejnosti až v roce

Pro třicet tisíc dívek a žen, které jimi prošly, byly noční můrou. Byly v nich trýzněny, ponižovány, zotročovány. Prádelny provozované křesťanskými církvemi v Irsku opravdu odkládaly nebe až po smrti. To, co nabízely tady, bylo peklo.

Často diskutovaným, i když argumenty tvrdých dat zatím nedostatečně doloženým problémem je otázka narušené mentality univerzitních sirotků. Proč ta nejasnost? Dílem proto, že každá škola, kurz nebo seminář péče o domácnost a děti byl koncipován trochu odlišně. Někde se studentky střídaly u jednoho nemluvněte v tříhodinových cyklech, jinde po osmi hodinách, deseti dnech nebo několika týdnech. Rotace „školních matek“, jejich počet na jedno dítě a čas strávený s dítětem mohly rozvíjející se psychiku dětí silně ovlivnit, ale různě. 

Děti, které prožívaly navázání kontaktu a jeho opakovanou ztrátu v delším časovém rozpětí, mohly být poznamenány jinak než ty, u nichž se střídaly studentky v kratších intervalech. Ty, jimž se na směny věnovaly skupiny žaček, mohly být formovány jinak než ty, které byly vystaveny intimnějšímu vztahu, byť i tak časově omezenému, s jednou „matkou“.

Společným rysem těchto chovanců teoreticky mohla být neschopnost navázat hlubší, trvalejší vztah k jakémukoli člověku. Absence citového přilnutí se však již těžko exaktně zkoumá, dnes dávno dospělé „děti na zkoušku“ se ke své minulosti většinou nehlásí. Takže vlastně pořád nevíme, co bylo pro dětskou psychiku lepší nebo horší řešení.

Zapomenout nesmíme ani na to, že poté, co univerzitou adoptované nebo zapůjčené děti odrostly původnímu účelu, po třiceti týdnech nebo dvou letech, zamířily zpět do sirotčinců. Kde se jim nevěnoval nikdo.

Výhody univerzitní péče

Přesto se nedá říct, že by děti na zkoušku svým pobytem na univerzitní půdě pouze tratily. Úroveň ústavní péče v sirotčincích byla povšechně žalostná a většina adoptovaných dětí zařazených do programu praktické výuky byla zpočátku kriticky podvyživená. V rámci výuky se jejich stav rapidně zlepšil, protože byly krmeny pravidelně a vydatně a starost o ně byla až komfortní. I když nebyla motivována citem a starostmi milující matky, ale spíše obavou studujících žen o možné špatné hodnocení. Plačící dítě s kolikou, nachlazené, s úbytkem váhy nebo opruzeninami, to vše vedlo k nedostatečným v indexu.

Do sirotčinců zpět navrácené děti na zkoušku pak prokazatelně získaly „výhodu“ v tom, že byly častěji odebírány k adopci dalšími náhradními rodiči. Působily prostě zdravěji a víc v kondici než jejich zanedbaní a neperspektivní vrstevníci. A navíc se s jejich „odchováním“ pojila legenda o tom, že k péči o ně byly využívány ty nejmodernější známé přístupy.

S postupujícím časem však přibývalo kritiky, stížností. Argumentovalo se například tím, že rozhodně není přirozeným uspořádáním věcí, aby kojenci podávalo lahvičku se sunarem dvanáct párů rukou. A s postupujícím zrovnoprávňováním žen a jejich širším přístupem ke skutečnému vzdělání navíc zájem o školy rodinné výchovy upadal. Program dětí na zkoušku definitivně zanikl k roku 1969, stal se jen podivnou kapitolou z minulosti prestižních univerzit. Minulosti, na kterou nikdo zrovna rád nevzpomíná.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Prsa za zbraně. Sexy fotkami budu vydělávat na boj proti pytlákům, plánuje lovkyně

Premium Loví zvěř v Jižní Africe a trofeje popularizuje na síti. Zároveň se Michaela Fialová rozhodla bojovat proti pytlákům,...

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

Polovina lidí obětuje svůj majetek, aby někdo jiný přišel o zisk, tvrdí vědec

Premium Spolupráci a altruismus, tedy nezištnou pomoc druhým, v sobě máme zakódovanou již od pravěku. Přesto byl svět nejednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafie existuje. Schůze v Apalachinu donutila FBI přiznat, že má problém

Dlouhé roky její existenci popírala. Mafie je výmysl, tvrdila FBI, existuje jediné nebezpečí, rudí levičáci, podvratné...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

V okovech úspěchu. Miško je šťastný, říká otec, který synovi naplánoval život

Premium Ten film se jmenuje Každá minuta života a zachycuje rok života slovenské rodiny Hanuliakových, kteří se rozhodli...

OBRAZEM: Přilby smrti. Vypadaly jako mločí masky a nepřítele měly děsit

Byly hrůznou výzbrojí těžké jízdy, měly však futuristické vzezření. Působivé kulaté očnice s velkými lemy i načrtnutá...

Oživíme mamuta, plánují vědci. Bude to jen slon s chlupy, zní kritika

Po čtyřech tisícovkách let by mohly opět otřásat zemí dunivé kroky vyhynulého monstra. Je to nápad jako z Jurského...

Famózní útěky z asijských vězení: na svobodu dírou pro výdej jídla

Svoje tělo i plány připravovaly na na útěk dlouhé měsíce, dokonce roky. Cvičili, pilovali, osnovali, kopali,...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...