Sexuální orientace je proměnlivá, formuje se do třiceti let, tvrdí studie

aktualizováno 
Rozhodnuto může být až kolem třicátého roku věku. Jakkoli si myslíme, že se jako teenageři rozhlédneme žádostivě kolem sebe a o naší sexuální orientaci je navěky jasno, realita je jiná. Sexualita je proměnlivější a vyvíjí se, tvrdí aktuální studie.

Než se sexualita zformuje, dá si načas, tvrdí studie. | foto: Profimedia.cz

A je opravdu rozsáhlá, podle serveru EurekAlert vycházela z dat o dvanácti tisících mladých lidech. Její druhou předností je komplexnost. Zatímco konkurenční práce se obvykle zaměřují na jeden aspekt sexuality, například pouze na sexuální chování, výlučně na sexuální atraktivitu nebo sexuální identitu, výzkum uveřejněný v prestižním magazínu The Journal of Sexual Research přihlížel ke všem třem.

Seznamte se s umělci, kteří se hlásí k fluidní sexualitě

„Sexuální orientace zahrnuje mnohé aspekty života, jako kdo nás přitahuje, s kým máme sex a jak ohledně sexuality sami sebe identifikujeme,“ vysvětluje vedoucí studie Christine Kaestleová, proč se její tým rozhodl vycházet z více faktorů.

A uvádí praktický příklad, jak mohou být různé náhledy na sexualitu ve vzájemném rozporu: „Někdo se může identifikovat jako heterosexuál, ale zároveň může mít sex s partnery téhož pohlaví.“ Proto se její výzkum snažil prozkoumat sexualitu svých respondentů v co nejširším rozsahu.

Jejímu týmu to umožnila data americké Národní dlouhodobé studie zdraví dospívajících a dospělých. Ta monitorovala americké studenty od jejich šestnácti let až po konec dvacátých let a začátek třicátých let věku. Průběžně se jich dotazovala na to, které pohlaví je přitahuje, jakého pohlaví jsou jejich sexuální partneři nebo partnerky a zda se sami považují za heterosexuály, homosexuály nebo bisexuály.

Sexuální identita má víc podob. A mění se

Výsledky prokázaly, že odpovědi na všechny tři otázky se mohou během času měnit. A že lidská sexualita je plastičtější, než aby si vystačila s heterosexuální, homosexuální a bisexuální orientací. Popravdě, Kaestleová na základě sebehodnocení respondentů, jejich reálného sexuálního života a toho, kdo je přitahuje, rozlišuje celkem devět kategorií.

Mladým mužům tak vyhradila kategorie „heterosexuál“ (nejpočetnější), „muž s minimálním sexuálním vyjádřením“, „dominantně heterosexuál nebo bisexuál“ a „(nastávající) gay“ (nejméně početná kategorie). Slečny poté rozřadila, též podle četnosti, do pěti skupin, zahrnovaly „heterosexuální“ (nejpočetnější), „dominantně heterosexuální, ovšem s výjimkami“, „nastávající bisexuálka“, „osoba s minimálním sexuálním vyjádřením“ a „nastávající lesba“.

Nejpočetnější skupinou se chlubila heterosexuální orientace, přičemž se týkala devíti mužů z deseti, ovšem méně než dvou třetin žen, poznamenává server Market Watch. I tato kategorie však ukrývá jisté napětí, jak dodává server Inverse. Kaestleová podle něj zdůrazňuje, že i páni a dámy, kteří do ní spadali, hlásili, že je v rozličných obdobích jejich životů přitahují lidé téhož pohlaví, i když se volání nikdy nepromítlo do jejich sexuální praxe. Heterosexuální kategorie však byla s postupem času nejméně proměnlivá.

Sexualita ostatních kategorií se s dospíváním vydávala na více či méně křivolaký pochod. Platí to například pro skupinu nastávajících, formujících se bisexuálek a homosexuálů a homosexuálek. K nim řadí autoři studie teenagery, kteří začínají se sexem s lidmi opačného pohlaví, které však přitahují i lidé téhož pohlaví. Proto přívlastek „nastávající“. Značí, že jejich orientace se teprve vynořuje, odhaluje.

„Poté, v době počínající dospělosti, se však postupně vyvíjejí a pohybují skrze škálu sexuálních identit, přičemž před třiceti lety věku jsou téměř všechny nastávající bisexuálky přitahovány oběma pohlavími. A téměř všechny původní nastávající gaye přitahují pouze muži, zatímco téměř všechny někdejší nastávající lesby přitahují výlučně ženy,“ líčí Kaestleová.

Příliš brzy

Raná dospělost je příliš dynamické období, než aby se dalo říci, že se v ní potkáváme se svou fixní sexualitou, s hotovou sexuální orientací.

„Období po dvacátém roku věku je časem rostoucí nezávislosti. Často dává mladým přístup do liberálnějších sociálních prostředí, v nichž je zkoušení, objevování, zpochybňování nebo potvrzování přitažlivosti tímtéž pohlavím akceptovatelnější a bezpečnější,“ vysvětluje autorka studie.

Tím však vývoj nekončí. Lidé vstupují do dlouhodobých svazků a jejich sexuální vyjádření se formují podle pohlaví jejich partnera nebo partnerky. A to vede k jisté neviditelnosti bisexuality.

Stlačovat a zjednodušovat lidskou sexualitu do pevně formulovaných kategorií je podle Kaestleové vždy ošidné a omezující. „Protože sexuální orientace zahrnuje soustavu rozličných životních zkušeností rozložených do časové posloupnosti, budou ony kategorie vždy působit uměle a staticky,“ argumentuje.

Doznává dokonce, že výčet kategorií nelze omezit ani na devět, s nimiž pracoval její vlastní výzkum. Cílem totiž podle ní není dospět k perfektním, všeobsahujícím kategoriím, ale upřít pozornost k individualitě a jejímu svobodnému vyjádření, tedy uznat, že se sexualita vyvíjí a má množství individuálních podob.

Autoři:
Témata: Výzkum

Nejčtenější

Na perverze zapomeňte. Ženy i muži chtějí hlazení, líbání

Docela obyčejné něžnosti. Uprostřed skoro neomezeného přístupu k...

Porno, seznamky, erotické pomůcky, dveře otevřené nejroztodivnějším fantaziím. Vše je dostupné. Přesto touží ženy a...

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Zlepšete si erekci, cvičit ji můžete i při čekání na zastávce

Nikdo to nepozná. Kvůli cvikům na lepší erekci nemusíte chodit do posilovny....

Problémy s erekcí se dají porazit a nemusíte sahat po pilulkách ani spoléhat na změnu životního stylu. Stačí posilovat...

Pan Nedotknutelný. Harlemského mafiána musel dostat do vězení prezident

Prodával drogy, vydával příkazy k vraždám, podplácel policisty, vysmíval se...

Jeho životní veletoč nemohl být větší. Býval drogovým lordem, všemocným vládcem Harlemu. Druhou část života strávil...

Chůze je návyková. Fetujete nemyšlení, říká milovník dlouhých pochodů

Dálkové pochody, to není jen fyzický výzva a zážitek. Přinášejí i jiný stav...

Po světě putuje pěšky, jeho cesty jsou tisíce kilometrů dlouhé. Na zádech přitom má co nejlehčí batoh. Jako vědec na to...

Další z rubriky

Velkolepé útěky z vězení: na svobodu odnášejí trestance i helikoptéry

Policie přezdívá Nordinu Benallalovi „Úhoř“. Z vězení se mu podařilo...

Je rekordmanem i proto, že kromě drzosti se pyšnil též věrností metodě. Pascal Payet se účastnil celkem tří útěků z...

KVÍZ: Znáte osudy lodi Nostromo jako Ripleyová? Vetřelec slaví 40 let

Film Vetřelec z roku 1979 se stal kultovním snímkem na pomezí hororu, thrilleru...

Ve vesmíru vás nikdo neuslyší a v našem kvízu vám nepomůže ani Matka. Vyzkoušejte si, nakolik znáte scény kultovního...

Prázdninová romantika: městečko z Tenkrát na Západě najdete v Andalusii

V andaluské poušti Tabernas otevřete dveře a ocitnete se ve světě westernů...

Pistolnické salóny, šerifův úřad, výhružný hřbitov, kolem vyprahlá pustina. A na každém kroku stopy slavných filmů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz