Díky sexu můžete vypadat mladší. Až o deset let, tvrdí vědci

aktualizováno 
Mystérium mladistvého vzhledu bylo odhaleno. Roky vašemu vzhledu ubere sex. Ale pozor, jen ten, který živí vztah plný porozumění a empatie. Po dlouhodobém výzkumu to tvrdí skotský klinický neuropsycholog David Weeks.

Sex není privilegiem mladých, potřebujeme ho i ve stáří, připomínají vědci. | foto: Profimedia.cz

Během posledních deseti let zpovídal Weeks a jeho kolegové 3 500 evropských a amerických žen a mužů. Jejich věkové rozpětí sahalo od dvaceti k neuvěřitelným sto čtyřem rokům, většině však bylo mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti. Jedno přitom měli společné: vypadali o sedm až dvanáct let mladší, jak posoudila šestičlenná porota.

Rozhovory se týkaly celé řady otázek životního stylu, toho, jak zpovídaní řeší ve vztahu stresové momenty, jak vycházejí se svými partnery, ale také jak často mají sex a jak si ho užívají. Právě intenzivní intimní život byl přitom druhým nejzásadnějším faktorem, který ovlivňoval, jak se respondenti vyrovnávají se stárnutím, větší vliv podle odborníků měla jen míra fyzické aktivity. Mladistvému vzhledu pak napomáhalo i to, zda byli dotyční v kontaktu s mladšími osobami, zda měli mladší partnery a v případě žen i to, zda při menopauze podstoupily hormonální substituční léčbu.

A jaká frekvence postelového dovádění vám má šanci zaručit mladistvý vzhled? Dostatečné množství je sex třikrát týdně, odpovídají na základě rozboru rozhovorů vědci. A to je podle nich právě tak akorát, častější frekvencí byste si k mladistvějšímu vzhledu nepomohli. A proces stárnutí podle nich nebrzdí ani příležitostný sex s náhodnými partnery či podvádění: to naopak může kvůli stresu a obavám, které se s tímto druhem intimního života pojí, stárnutí popohnat.

"Bez dobrého vztahu sex nefunguje," vynáší verdikt Weeks, "funguje jen ve vztahu, který je empatický a plný vzájemné podpory, v němž si partneři sedí fyzicky i duševně."

Weeks nabízí i vysvětlení pozitivních účinků milostných hrátek: sex totiž spouští produkci růstového hormonu, který pomáhá udržovat mladistvý vzhled, pomáhá oběhu kyslíku v těle a podporuje dodávky živin kůži. A kromě toho je udržování sexuálního vztahu dobrou motivací pro to, aby se dotyčný udržoval ve formě.

S vědcovou chválou sexu podle serveru preventdisease.com souhlasí i ostatní odborníci. "Pro zdraví je sex ohromně důležitý," cituje server Barbaru Bartlikovou, klinickou psychiatričku z newyorské Cornell University. "Podporuje partnerskou harmonii, užívá-li si pár pravidelného sexu, dokáže zdolávat stresy i napětí."

Autorka knihy Generations of Women Share: Intimate Secrets of Sexual Self-Acceptance Carol Ellisonová dodává, že sex spaluje tuk a pomáhá mozku vypouštět endorfiny, které fungují jako "zabijáci" bolesti a potlačují úzkost. V případě mužů a žen podporuje produkci látek, které posilují imunitní systém, u mužů pak ještě navíc testosteronu, který prospívá svalům a kostem. Lidé, kteří mají dostatek sexu, se navíc obvykle zdravěji stravují a cvičí.

Sex bez orgasmu se počítá, nebo ne?

Shoda však ve vědecké obci nepanuje kompletní, odborníci se totiž rozcházejí v názoru, zda k sexu neoddělitelně patří orgasmus. Weeks si je jistý, že ano. "Sex je tou nejpříjemnější lidskou aktivitou a jeho nejpříjemnější součástí je orgasmus, proto je ho od sexu obtížné oddělovat," myslí si. "Nelze tedy říci, zda orgasmus může za padesát či pětasedmdesát procent prospěšných účinků sexu."

Ellisonová ovšem zdůrazňuje, že sex může mít spoustu podob. "Jsme vězni přesvědčení, že sex rovná se orgasmus," soudí, "k tomu však při sexu nemusí dojít, nemusí dokonce vůbec dojít ani k souloži." Přílišné lpění na orgasmu, zejména v případě žen, může vést k pocitům selhání a viny, pokud se ho při milování nepoštěstí dosáhnout, vysvětluje.

Statistiky, jejichž autorem je britský výrobce kondomů Durex, dokládají, že celosvětový průměr činí 103 milostných hrátek za rok. Na touhle frekvencí podle výzkumu, jehož se v roce 2005 účastnilo 315 tisíc lidí z jednačtyřiceti zemí, přitom ční Řekové s číslem 138, Chorvati (134) a Srbové a Černohorci (oba národy 128), ale též Češi se 120. Nejnižším číslem se poté mohli vykázat Japonci, kteří se podle průzkumu dopouští 45 milování ročně.

Oba se však shodnou v tom, že sex je nespravedlivě spojován pouze s mládím. "Sex není výsadou mladých lidí a ani by jí neměl být," říká Weeks. Sexuální uspokojení je podle něj hlavním faktorem kvality života, stejně tak silným jako například náboženská víra či další morální faktory, sexuální život i ve zralém věku je proto podle něj potřeba podporovat. Pozitivní účinky sexu dokládá i studií z roku 199, podle níž bylo u mužů, kteří měli alespoň dvakrát týdně orgasmus, dvakrát nižší riziko úmrtí.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

Vězení San Pedro je místo, odkud vězni neutíkají, protože nemají důvod

Jsou v něm zavřeni nejtěžší bolivijští vězni, ale bachaři nad ním nevládnou....

Žádní dozorci uvnitř areálu, čtyři až pět mrtvých měsíčně, svou celu si musíte sami pronajmout. Přesto si odsouzení na...

Jako Woodstock, jen horší. Seznamte se s festivaly, které se nepovedly

Nejprve se s absencí jakékoli pořadatelské aktivity v Powder Ridge hippies...

Powder Ridge, W´99 a Fyre. Tři hudební festivaly, které v odstupu jednoho roku, třiceti a téměř padesáti let odkazovaly...

Najdete na iDNES.cz