Vaše ex: pokušení, nebo uzavřená kapitola?

aktualizováno 
Bývalí partneři a partnerky jsou nezapomenutelnou kapitolou našeho života. Ať už s nimi vycházíme po dobrém, nebo si vzájemně nemůžeme přijít na jméno, formují všechny naše budoucí vztahy a nikdy už je nedostaneme z hlavy.

Sex s bývalou partnerkou je mezi mladými lidmi častější, než by se zdálo. | foto: Profimedia.cz

Pokud lze věřit příspěvkům v internetových diskusích, internet je plný lidí, kteří mají naprosto jasno v tom, že sex s bývalým partnerem/partnerkou není dobrý nápad, nikdy to nemůže dělat dobrotu, a rozhodně by nedoporučovali komplikovat si tím vztahy. Na druhou stranu je však podle vědců sex s bývalými partnery naprosto běžnou záležitostí, s níž má zkušenost celá řada lidí.

Výzkum z letošního roku ukázal, že zejména mezi dospívajícími a mladými dospělými je sex s ex zcela běžný. Má s ním zkušenost víc než čtvrtina lidí ve věku od sedmnácti do čtyřiadvaceti let. Víc než polovina z nich navíc souložila s ex v době, kdy měla paralelní vztah s někým jiným.

Výzkum z předchozího roku dokonce zjistil, že se svým/svou ex se někdy vyspalo sedmačtyřicet procent dospělých. Většinou k tomu dojde pod vlivem alkoholu nebo po flirtování po internetu (ať už na sociálních sítích, chatu nebo po e-mailu).

Jestli jste však přesvědčeni o tom, že pokud svou bývalku přesvědčíte, aby se s vámi vyspala, získáte jí tím automaticky zpátky, raději to ještě přehodnoťte. Jen necelá polovina z těch, kteří si vyzkoušeli sex s ex, se k němu/ní vrátila zpátky a podařilo se jim znovu na svůj předchozí vztah navázat. Většina z nich dokonce popisuje návrat k ex jako zklamání s nešťastným koncem. Autoři studie na základě získaných poznatků sex s ex spíše nedoporučují kvůli jeho negativnímu vlivu na psychiku i formování vztahových hranic a pravidel.

Odvolávají se i na výzkumy provedené v minulosti, které například zjistily, že lidé, kteří si své bývalé partnery nevymazali z Facebooku a dalších sociálních sítí, mají tendenci zůstávat na ně emočně napojení a nedokáží si od nich udržet patřičný odstup.

Raději do baru než na večeři

Pro ty, kteří mají ve "sbírce" bývalých vztahů samé odstrašující exponáty, bude zřejmě zklamáním kanadský výzkum z loňského roku. Ten totiž zjistil, že naše předchozí vztahy ovlivňují ty současné mnohem víc, než si většina z nás uvědomuje. Jednoduše řečeno, pokud máte z předchozích vztahů pozitivní zkušenost, budete ji přenášet i do všech dalších vztahů. Máte potom mnohem větší pravděpodobnost, že i vaše budoucí vztahy budou probíhat bez výraznějších problémů a traumat.

A naopak, negativní zkušenosti z minulých vztahů vám spolehlivě budou kazit a likvidovat i vztahy v budoucnu. Pokud vám tedy například bývalka nasadila parohy, budete podvědomě stejné chování očekávat i od všech ostatních žen. Budete podezíraví, nepříjemní a žárliví, což si samozřejmě jen málokterá žena bude chtít nechat líbit a začne vám oplácet stejnou mincí.

K zajímavému závěru dospěl i výzkum, který citoval Daily Mail. Podle něj je mnohem bezpečnější a lepší, pokud se se svou ex vydáte na drink do baru nebo na pivo do hospody, než když zajdete společně na večeři - pokud tedy nehodláte ohrozit svůj současný vztah. Vědci totiž zjistili, že společná večeře s ex probouzí v aktuálních partnerech mnohem větší žárlivost a je podvědomě vnímaná jako romantické rande. Kdežto pokud si spolu vyjdete jen na pivo, nebude to vaše současná přítelkyně vnímat jako ohrožení a existuje větší pravděpodobnost, že se to obejde bez větších scén.

Autor:

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají...

Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům...

Další z rubriky

Bitva o Sidney Street: obří přestřelku v Londýně provází fáma o Stalinovi

Skotská garda zaujala pozice a zvrátila situaci, které do té doby kralovali...

Modernizovala policejní zbraně, zastavila imigraci do země a ukázala, jakou podívanou dokážou nabídnout média....

Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají...

Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům...

OBRAZEM: Tintin zabíjel nosorožce dynamitem a černochy měl za opice

Zvídavý, sečtělý, bystrý. Též silný, lstivý, vynalézavý. Komiksový hrdina...

Zvídavý, sečtělý, bystrý. Též silný, lstivý, vynalézavý. Komiksový hrdina Tintin byl zkonstruován jako součet ctností a...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz