Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

aktualizováno 
Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje tělo. Nejen to dokáže ničit sex, protože nás to od něj vyrušuje. Praktikování techniky mindfulness pomůže v posteli obnovit sebevědomí a vrátit se k našim prožitkům teď a tady.

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky mindfulness. | foto: Profimedia.cz

Může to znít jako podezřelá ezoterika, jenže pozor. Že zaměření se na vnímání přítomné chvíle funguje, potvrzuje řada vědců i klinických sexuologů. A dosvědčují to i studie, nejnověji práce vydaná v magazínu Journal of Sex & Marital Therapy.

Seriál Masters of sex líčí začátky vědy o sexualitě

Její autoři zkoumali postoje respondentů a respondentek k prohlášením jako „Během sexu věnuji pozornost svým pocitům“ a „Věnuji pozornost sexuálním vjemům“. Zjistili, že ti, kdo při sexu neztrácejí čas posuzováním vlastního výkonu, ale vnímají vlastní pocity a vzruchy, mají spokojenější sexuální a partnerský život i vyšší sexuální sebevědomí.

Nejnovější studie není jediným výzkumem, který přínos praktikování mindfulness vyzdvihuje. Loni vyšla v magazínu Journal of Sexual Medicine studie, podle níž je to užitečný nástroj, jak čelit problémům s erekcí. Jako léčebná terapie funguje v případech, kdy muž dosáhne ztopoření při masturbaci, ovšem v jiné situaci, například při sexu se specifickou partnerkou nebo při sexu vůbec, má problém.

Autorka práce Lori Brotto benefity mindfulness ocenila již ve své studii v roce 2013 v publikaci Canadian Journal of Human Sexuality. Tou doložila, že funguje jako protilátka při předčasné nebo naopak opožděné ejakulaci a jako zabiják nízkého libida.

Slibně a nadějně vidí využití techniky i přední sexuolog Justin Lehmiller. Mindfulness je, píše v magazínu Men´s Health, definováno jako vědomé zaměření se na přítomný moment, ovšem bez toho, že bychom cokoli soudili, hodnotili. „Je to stav, při němž si uvědomujeme svoje myšlenky, pocity, tělesné vjemy, ale neposuzujeme, jestli jsou dobré nebo špatné. Jinými slovy, je to způsob, jak se zaměřit, jak přesměrovat svou pozornost na svoje tělo,“ popisuje.

Mindfulness: jak na to

Lori Brotto zdůrazňuje, že nejde o žádnou náročnou spirituální praxi, která není pro každého. „Naopak, je to velmi přímočaré, prosté,“ říká. „Začněte s desetiminutovým cvičením doma v křesle. Zvolte si pravidelnou dobu jednou denně a tu dodržujte. Během oněch deseti minut směrujte svou pozornost k rozličným místům svého těla a ptejte se: Co cítím? A zaměřujte se pouze na samotné vjemy, pocity, ne jejich vysvětlení,“ popisuje.

V magazínu The Guardian poté ohledně onoho „skenování“ těla dodává: „Zahrnuje zavření očí a naladění se na různé vjemy v odlišných lokalitách svého těla. Nic se nesnažte měnit, jen pozorujte.“

„Pokud se to lidem povede začít dělat pravidelně, posílí svůj mindfulness sval, začnou být obecně pozornější, vnímavější. A své nově nabyté vědomí mohou přenést do své sexuality,“ uzavírá.

Stejným směrem se podle něj navíc ubírali ve své práci legendární američtí pionýři v oboru lidské sexuality William Masters a Virginia Johnsonová, kteří „přinesli vědu do ložnice“. Aniž by techniku nazývali mindfulness, bylo pilířem jejich terapie, aby se pacienti zaměřili na přítomné bytí a pozorně vnímali partnerovy dotyky místo toho, aby se ztratili ve skrumáži „rauše“. Lehmiller dodává, že dnešní praktikování mindfulness jde dál než k dotykům, soustředí se na vnímání dechu, vůně, chuti.

Sexuální terapeutka Jessa Zimmermanová na blogu MindBodyGreen dodává, že pozornost k tomu, co se odehrává právě teď a tady, nám pomůže nebýt otroky výsledků našich intimních hrátek, ani případných minulých nezdarů. Partnerská terapeutka Diana Richardsonová ve svém proslovu na konferenci TEDx, který zhlédlo přes 370 tisíc lidí, vysvětluje, proč může menší koncentrace na orgasmus vést paradoxně k lepším vyvrcholením. To proto, že když se od stresu z toho, jak to dopadne, zaměříme na to, co cítíme momentálně, uvolníme se. A v relaxovaném stavu se sexu snáze poddáme. Orgasmus si nás tak může najít sám.

Nejde přitom pouze o výzkumy, pozorování  teorie. Technika mindfulness si našla už dávno cestu do klinické praxe. Lékařka Lori Brotto ji velmi efektivně používá jako terapii pro kritickou skupinu pacientů, kteří prošli léčbou rakoviny prostaty. Charakter oné skupiny přitom Brotto zdůrazňuje, takovým mužům totiž komplikuje sex celá řada potíží. Sexuální úzkost, stud za vlastní tělo, následky léčby, vedlejší účinky léčby, prodělaný stres z nemoci. Právě technika mindfulness jim výrazně pomáhá.

Myslíte, že technika mindfulness může pro lepší sex fungovat?

Ano 1256
Ne 250
Autoři:
Témata: sex, Erekce, orgasmus, léčba

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Najdete na iDNES.cz