Šest filmů, které vás zavedou do války

aktualizováno 
Nebeští jezdci, Černý prapor, Signum Laudis nebo Tobruk. Československý a český válečný film je velmi nedoceněný, ve světě, i u nás. Přitom ve zpracování látky z obou světových válek držela naše kinematografie krok s největšími světovými produkcemi. Vybrali jsme pro vás šestici snímků, které patří k nejlepším.

Mezi naše válečné snímky, které nezapadly, patří jistě Tobruk Václava Marhoula | foto: Ibra Ibrahimovič

1. Nebeští jezdci

režie: Jindřich Polák

Film o osudech českých letců bojujících za druhé světové války v Anglii se může pochlubit skvělým hereckým obsazením a výjimečnou filmovou hudbou.

Na malém prostoru a s malým rozpočtem se Jindřichu Polákovi (do té doby se zabýval především žánrem sci-fi) podařilo vytvořit výborné válečné drama.

Nebeští jezdci (1968)

Zfilmovaný bestseller Filipa Jánského, podle něhož napsal scénář známý český historik Zdeněk Mahler, se stal nejvýznamnějším zástupcem českého válečného filmu.

Režisér Polák neměl k dispozici jediný letuschopný bombardér Wellington a po celou dobu natáčení bojoval s vedením studia Barrandov o to, aby mu povolili vycestovat kvůli natáčení do Anglie. Vedení všechny jeho žádosti zamítlo. Film byl dokončen 20. srpna 1968, den poté obsadila Československo vojska Varšavské smlouvy.

Na některých amerických serverech se o tomto filmu píše jako o nejlepším českém válečném filmu.

2. Sokolovo

režie: Otakar Vávra

Nákladný film vznikal na autentických místech na Ukrajině. Film se odehrává v letech 1942 až 1943 a líčí historii založení vojenské jednotky v Sovětském svazu a účast českých a slovenských vojáků v bojích na východní frontě.

Na rozdíl od Nebeských jezdců se natáčelo za přímé podpory Ústředního výboru KSČ. Film stál totiž zhruba tolik, kolik činil tehdejší rozpočet FS Barrandov na celý rok, a proto se KSČ rozhodla, že tento "oslavný epos o hrdinství československých vojáků, bojujících po boku Rudé armády" bude financovat přímo. Dopad ideologie je na tomto filmu znát, přesto do výčtu patří, neboť to byl na československé poměry skutečný velkofilm.

Sokolovo (1974)

Propagandistickou funkci filmu později zbortila emigrace herce Martina Štěpánka, představitele kapitána Jaroše. Film byl stažen a mládeži se v rámci "výchovy" promítaly filmy jiné.

O natáčení Sokolova se traduje, že když Otakar Vávra společně se svým štábem dorazil na Ukrajinu, čekaly je tam holé pláně. Na dobových fotografiích jsou však patrné závěje sněhu, proto se štáb rozhodl vyčkat, až sníh napadne, aby se mohl věrněji přiblížit reálnému prostředí bitvy.

Zhruba po měsíci se kdosi ze štábu dotázal jednoho z místních obyvatel, kdy zde naposledy sněžilo. "Co já pamatuju, tak jedině jednou, ve třiačtyřicátým," odvětil muž. Štáb si nakonec pomohl umělými prostředky.

3. Signum Laudis

režie: Martin Hollý

Ústřední postavou psychologického dramatu z první světové války je překupník koní kaprál Hoferik, který převezme velení po padlých důstojnících na ruské frontě. Statek, kde jsou vojáci ubytováni, obklíčí Němci. Štáb se rozhodne vzdát se, ale nejdřív se musí zbavit fanatického Hoferika. Proto se rozhodne postavit ho před vojenský soud.

Signum laudis (1980)

Svou životní roli ve filmu dostal Vlado Müller, jemuž sekundují neméně zdatní kolegové Josef Bláha, Jiří Kodet, Jiří Zahajský nebo Ladislav Frej. Film natočený podle předlohy Jiřího Křižana byl zpracováním i tématem na svou dobu výjimečným počinem, časem se však stal opomíjeným a zapomenutým.

Scéna, kdy Josef Bláha uprostřed rozbořeného kostela dokazuje Vladu Müllerovi své advokátské umění, je nicméně jedním z nejsilnějších dramatických okamžiků na českém filmovém plátně vůbec.

4. Černý prapor

režie: Vladimír Čech

Režisér Čech natočil skvělý dobrodružný příběh, odehrávající se ve vietnamské džungli, a to přímo v Praze na Žitném ostrově. Na ponuré náladě a autenticitě to však filmu nic neubírá.

Černý prapor (1958)

Film Černý prapor dodnes vyčnívá z šedi a schematičnosti 50. let. Je to jeden z dalších zapomenutých skvostů československé kinematografie.

Autentičnost filmu zvýrazňují herci mluvící francouzsky, německy, italsky a česky. V hlavních rolích se představili Jaroslav Mareš a vynikající František Peterka (pamatujete Krakonoše z Krkonošských pohádek?).

5. Atentát

režie: Jiří Sequens

Na okupované území Protektorátu Čechy a Morava přilétá z Londýna skupina českých výsadkářů s nebezpečným úkolem: provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Atentát (1964)

Film, který rekonstruuje přípravy a uskutečnění činu, nenabízí nákladné válečné scény, přesto si v našem výběru místo nepochybně zaslouží, protože popisuje událost, která významným směrem ovlivnila historii Československa.

Radoslav Brzobohatý, legenda československého filmu, říká, že jsou tři filmové role, za nimiž si stojí. Kromě Bláhy z Majora Zemana a funkcionáře ve filmu Ucho je to právě nadporučík Král, kterého zde ztvárnil.

6. Tobruk

režie: Václav Marhoul

Přípravě filmu, v němž zpracoval látku Stephena Cranea o osudech vojáků československé armády v severní Africe během druhé světové války, se režisér Václav Marhoul začal věnovat hned po svém debutu Mazaný Filip.

Snímek je věnován především příslušníkům 11. československého pěšího praporu – Východního, kteří na podzim roku 1941 bránili před německými a italskými jednotkami strategický přístav na severu Libye.

Tobruk je zpracován digitální technologií 4K s vysokým rozlišením. Zkušený kameraman Vladimír Smutný odvedl brilantní práci a vytvořil sugestivní scény plné vnitřního napětí a výborně zvládnutého filmového prostoru.

Kvalita filmového zpracování a autenticita jednotlivých postav ale nedokáže nahradit silný dramatický příběh. Momenty, kdy se z hlavních protagonistů filmu stávají skuteční drsní chlapi, se totiž postupně ztrácejí ve střelbě, detonacích a speciálních efektech.

Československá kinematografie zahrnuje samozřejmě řadu dalších snímků, v nichž hraje válka klíčovou roli.

S válkou v pozadí
Mezi dramata, která se odvíjejí v kontextu války, patří například první československý oscarový film Obchod na korze režisérské dvojice Ján Kádár - Elmar Klos, vynikající drama Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka s fenomenálním hercem Františkem Smolíkem v hlavní roli nebo téměř zapomenuté dílo Daleká cesta režiséra Alfréda Radoka, vyprávějící o osudech židovské rodiny uvržené do Terezínského ghetta.

Dále je třeba připomenout dílo režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, které ozdobil druhý československý Oscar.

Poválečná témata
Některé snímky se zabývaly i tématem poválečným, například osudy postav vracejících se z bojišť. Zde je třeba připomenout především Adelheid režiséra Františka Vláčila s jedním z nejlepších českých herců Petrem Čepkem v hlavní roli nebo psychologické drama odehrávající se na konci války Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni.

V hlavní roli propaganda
Další podkategorií československého válečného filmu by mohly být filmy "propagandistické". Kromě v našem výčtu zmíněného Sokolova k nim patří například Malý partizán (režie Pavel Blumenfeld), Tanková brigáda (režie Ivo Toman) nebo Jurášek (režie Miroslav Cikán).

Ze snímků snad přesto stojí Práče (režie Karel Kachyňa) s vynikajícím Vladimírem Menšíkem, Němá barikáda (režie Otakar Vávra) o obraně Trojského mostu během pražského povstání, Neporažení (režie Jiří Sequens) o vzpouře posádky pohraniční pevnosti v době po Mnichovu 1938 nebo drama Romeo, Julie a tma (režie Jiří Weiss) o židovské dívce ukrývající se před transportem do Terezína v době po atentátu na Heydricha.

Autoři:

Nejčtenější

Tajemství nejbohatšího muže světa: Rockefellerův otec byl podvodník

Pěstoval si image muže čistých hodnot, jeho otec, který mu půjčil peníze do...

Svůj úspěch líčil jako příběh plný odříkání, píle. Jenže jeho kariéra obnášela též nemilosrdné potírání odborů, stávek,...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Bizarní bazar: indické tržiště s lodní veteší má na délku 11 kilometrů

Na každou loď se čeká s netrpělivostí, je cestou k obživě.

Svou poslední plavbu tu zakončily stovky lodí. Byly rozebrány na součástky a šrot a jejich vybavení slouží lidem dál. V...

Tucet netuctových westernů: klasické, průkopnické i provokativní

I svět filmových westernů se vyvíjel, natáčejí se však pořád.

Každý z nich představuje mezník. V některých vládly stereotypy o Divokém západu, amerických hodnotách a indiánské...

Můj testosteron. Když jdou na chlapa léta

I testosteron dělá z mužů muže. Jenže s věkem ubývá.

Chemický vzorec steroidního hormonu testosteronu vypadá jako včelí plást. Jaké to je, když s věkem začne v těle ubývat,...

Další z rubriky

Můj testosteron. Když jdou na chlapa léta

I testosteron dělá z mužů muže. Jenže s věkem ubývá.

Chemický vzorec steroidního hormonu testosteronu vypadá jako včelí plást. Jaké to je, když s věkem začne v těle ubývat,...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Extrémní gastronomie: sušenky pro důchodce jsou plné zapečených vos

Japonská kuchyně zná celou řadu sušenek. Na snímku jsou klasické, docela...

Japonské mládeži se oškliví, senioři je zbožňují. A jak zdejší populace stárne, narůstají i obraty společnosti Omachi,...

Najdete na iDNES.cz