Roboti místo lidí: zvládnou být soudci, lékaři i dělníky

aktualizováno 
Mají být rychlejší, výkonnější, nestrannější. A poslušnější, nebudou stávkovat ani si stěžovat na přesčasy. Proto mají o roboty, automatony a umělou inteligenci zájem všechny ekonomické sektory. Podle vědců nás nezastanou jen v továrnách, ale i v nemocnicích či na soudech.

V hotelu Henn na Hotel v japonském Sasebu mají recepční jako malovanou. Až na to, že je to robot. | foto: Profimedia.cz

Robotickou vizí budoucnosti však nejsou posedlí jen nadšenci ze sféry vývoje a výzkumu umělé inteligence. Sdílí ji i bezpočet expertů z aplikované robotiky. Hned 352 z nich popsalo předpokládaný budoucí vývoj technologie v konkrétních oblastech pro další léta. A jejich bilance dává velmi neradostný pohled na samotnou budoucnost lidské práce. Podle nich bude v roce 2060 existovat jen velmi málo oborů, ve které by nás uměle stvoření roboti a nejrůznější procesní jednotky netrumfli.

Svět slov, kde jsou lidé nadbyteční

Fotogalerie

Odborníci přitom nešetří příklady a na základě stávajících trendů vývoje a vědy předkládají poměrně plastický obraz příštích let. V roce 2024 nás umělá inteligence poprvé definitivně překoná v oblasti tlumočení a překladu jazyků.

Je to prosté. Stačí dokonale zpracovaný slovník, gramatika a přesná terminologie, okořeněná o pár praktických tipů a hovorové pojmy. Nic nového. Jenže to vše bude sloužit bezchybné a průběžně se zdokonalující aplikaci, která bude umět číst a psát, naslouchat i hovořit. Ve světě globálního obchodu a mezinárodních konferencí to bude naprosto nezbytná pomůcka, která má potenciál definitivně nahradit lidské překladatele. Tím ale vývoj nekončí.

Rok 2026 má být bodem, kdy nás umělá robotická inteligence překoná v psaní středoškolských esejů a slohů. Aplikace, která bude schopna čerpat z desítek milionů slohových prací, dokáže na základě algoritmů vyhodnotit čtenářsky vděčný obsah a ten replikovat nebo upravit do žádoucí podoby.

Že slohovky středoškoláků nepovažujete za průlom? Je to první krok. V roce 2030 by už umělá inteligence podle odborníků neměla mít problém čerpat z neomezeného katalogu digitalizované beletrie a sama psát vlastní romány. Ne napodobeniny Tolstého nebo Victora Huga, ale vlastní „dokonalé“ příběhy.

Nepotřebný lidský rizikový faktor

Vývoj GPS navigačních systémů, propojených s jednotkou řízení automobilů prozatím sledujeme s lehkým pobavením. Výsledky jsou totiž poněkud rozpačité a umělá inteligence jako řidič vozu, který je schopen nabourat do lampy pouličního osvětlení jen proto, že na silnici sedí kos nebo leží přejetá veverka, si úsměv zaslouží. Jenže i tady jde pokrok rychle kupředu.

Čtěte také

V roce 2027 už tyto systémy plně ovládnou sféru nákladní přepravy. Kamiony bez obsluhy budou schopny křižovat světem tisíce kilometrů, jen se zastávkami na doplnění pohonných hmot. K čemu pak budou řidiči, speditéři, rozvozci a doručovatelé? Nadbytečnými se stanou i taxikáři, řidiči autobusů. Automatizovaný model dopravy osob a materiálu nepotřebuje rizikový lidský faktor.

Přeprava čehokoliv kamkoliv, po zemi, pod zemí i vzduchem, se v budoucnu bez lidí obejde. A kdo je na řadě dál? Ženy a muži za pultem. Výdej požadovaného zboží a jeho směna za peníze je ve své podstatě velmi jednoduchý úkon. A nakupování se podle vědců značně zjednoduší i z druhé strany. Umělá inteligence bude jako váš domácí pomocník vědět, že v pondělí ráno je třeba koupit kávu a rohlíky, že ve středu vám došel toaletní papír. V podstatě nemusíte dělat nic, objednání zboží za vás obstará robotická jednotka. V roce 2031 budou prodavači omezeni na pouhý dozor nad skupinou výdejních automatů. A ty se nikdy nebudou mračit a vždy vám popřejí hezký den.

Lidská a umělá inteligence? Nekompatibilní

V roce 2040 lidem ubude další kratochvíle. Nákupy a prodeje akcií firem na burze je poměrně dynamické odvětví a vstup umělé inteligence přinese do sektoru uvolnění, protože dokonalý odhad rizika bankrotu a růstu cen dokáže předpovídat. Budete raději podnikat s omylným lidským makléřem, nebo strojem, který nedělá chyby?

Kolem roku 2045 už prý budou na základě našich vlastních preferencí psát jednotky umělé inteligence scénáře filmů a seriálů, natočí je však i tak lidští herci, aspoň to. A o pět let později se nepotřebnými stanou i lidští lékaři. Včetně chirurgů. Chytré medicínské systémy už dnes vynikají v diagnostice a díky pokroku v senzorové technice už dnes překonávají naše „obvoďáky“. Léky vám předepíše a vydá stroj, který vám teoreticky zajistí i potřebnou péči.

„Přijde vám to jako vědecká fikce?“ ptá se Katja Grace, vývojářka v Institutu robotického vývoje v kalifornském Berkeley. „To vše je obraz budoucnosti, na jejímž prahu stojíme. A to včetně všech dalekosáhlých dopadů na lidskou společnost.“

Co roboty dovedou dnes

  • Australský výtvor společnosti Fastbrick Robotics, automatická stavební jednotka Hadrian X, dokáže položit tisíc cihel za hodinu. Tatáž práce by trvala lidským zedníkům dva dny. Tento poněkud masivní robot si zvládne namíchat maltu, podávat i začišťovat sám. Jeho výhodou však není jen rychlost. Šetří materiálem, přesně dávkuje. Uspoříte až 15 procent materiálu a pracuje ve dne v noci. Stačí mu jen zadat úkol a dodat materiál.
  • To robotická jednotka Tally je o poznání menší, ale s pracovitostí je to u ní podobné. Od roku 2015 je tenhle produkt společnosti Simbe Robotics k vidění v nákupních centrech San Franciska. Průběžně doplňuje zboží v regálech, vyrovnává, třídí vše podle data spotřeby. Sama si nabírá zboží ve skladu, průběžně provádí inventuru. A nedělá chyby.

V hotelu Henn na Hotel jsou recesisté. Jeden z robotů na recepci vypadá jako...

V hotelu Henn na Hotel jsou recesisté. Jeden z robotů na recepci vypadá jako dinosaurus. Ubytovat vás však zvládne též.

  • V hotelu v japonském Sasebo se o vás postará robot na recepci: provede registraci, vydá vám klíče a komunikuje s vámi ve třech různých jazycích.
  • Automatony mají své místo i v zemědělství. Firma DeLaval International prorazila na švédský trh s automatickou dojící linkou. Krávy si za ní jednoduše dojdou, když potřebují, a na lidech je jen vyprazdňování nádrží s mlékem.

Zatímco prý řešíme banality, třeba jak budou učitelé hodnotit robotem sepsané eseje, nerozeznatelné od lidských originálů, pokračuje se ve vývoji strojů, které nahradí práci milionů lidských rukou. „Máme poměrně dost důvodů věřit tomu, že chytré stroje dokážou překonat lidskou inteligenci v celé řadě komplexních úkolů,“ doplňuje Eleni Vasilaki, profesorka kybernetiky z Univerzity v Sheffieldu. „Ale zatím máme jen málo dokladů o tom, že lidská inteligence bude při práci s tou umělou kompatibilní.“ Lidé prý totiž do neomylných systémů, založených na přesném statistickém vyhodnocení situace, vnášejí nesourodý chaos.

Policisté, právníci a soudci na baterky

A to je problém. V rámci správného fungování robotických systémů bude zapotřebí odstínit lidskou omylnost. Aby umělá inteligence spolehlivě běžela, nebudeme se jí moci plést do práce. Už dnes dokážou systémy umělé inteligence lépe odezírat ze rtů, vyhodnocovat grimasy lidského obličeje, sledovat tepelné pozadí činnosti lidského mozku nebo vyhledávat v kartotékách.

Co to znamená? Že roboti jsou mnohem lepší a méně omylní vyšetřovatelé zločinů. Neošidíte je, neoklamete je, nepodplatíte je. A smysl pro spravedlnost? V současnosti už běží testovací projekt, kdy automatická jednotka na základě dat z procesů realizovaných Evropským soudem pro lidská práva vyhodnocuje soudní pře se devětasedmdesátiprocentní správností rozsudku. S trochu širší databází a trochou práce vývojářů může být do deseti let na světě první neomylný soudce. Jen ho stačí nakrmit daty o zákonech té které země.

Georgis Yannakakis z Maltské univerzity v Msidě se zájmem pozoruje nárůst umělé kognitivní inteligence, tedy rozpoznávacích schopností strojů. Ať už v oblasti paměti na lidské tváře, hlas, nebo písmo. „Mnohem zajímavější je zatím upozaděný rozvoj umělé inteligence emoční. Myslím ale, že se poměrně brzy dočkáme nezaujatých, a přesto angažovaných robotických filmových a divadelních kritiků,“ říká.

Stojíme tedy na prahu nové dějinné éry, která bude mít na lidskou civilizaci podobný dopad, jako průmyslová revoluce v 18. a 19. století? Nikoliv, už jsme její součástí. Mezi světové průkopníky automatizace provozů dnes patří Jižní Korea, kde na 10 tisíc pracovních míst obsazených lidmi připadá 437 pozic obsazených roboty. Jen o něco hůře si stojí Japonsko (323) a Německo (282). Důvody jsou čistě praktické, s patrným ekonomickým přesahem.

Lidé jsou nahraditelní a trh je nebude postrádat

Dělník v německé automobilce pracuje za 40 eur na hodinu, zatímco náklady na provoz robota se pohybují mezi pěti až osmi eury za tutéž dobu. „Výrobní robot u konstrukční linky je tedy levnější než námezdní dělník v továrně v Číně,“ píše ve své aktuální zprávě Institut pro výzkum globální zaměstnanosti (IBA). „Kdo chce ušetřit, musí jít s dobou. Přesunutí výroby do Asie už není odpovědí. Cestou pokroku je zaměstnávat robotické zaměstnance.“

Cihly dokáže Hadrian X pokládat s přesností půl milimetru.

Cihly dokáže Hadrian X pokládat s přesností půl milimetru.

Nikdy neonemocní, nezakládají odbory, nebudou stávkovat, neberou si volno, neplatíte jim odstupné nebo pojištění. Proto jsou tak populární. Americká asociace robotického průmyslu vyhodnotila, že v první polovině roku 2016 bylo jen ve Státech prodáno 14 583 robotických systémů, nahrazujících lidské ruce. „Ve světě, zejména pak v Japonsku nebo Číně, je touto dobou v provozu přibližně 260 tisíc takových jednotek,“ uvádí.

Systémy s podporou umělé inteligence se sápou i na vedoucí pozice. Nestálé manažery nahradí počítače. Podle odhadů by kolem roku 2019 měla už pětina největších korporací přiřadit do svých vedoucích týmů i automatickou procesní jednotku, která bude obchodní kroky společnosti vyhodnocovat a stanovovat míru podnikatelského rizika.

Chcete mít jistotu stabilní práce a rostoucího platu? Hledejte dnes práci v sektoru robotiky. Do příštích let má podle odhadu ekonomů tento segment průmyslu narůst o 60 procent. Máte strach, že právě vás v práci nahradí robotická jednotka? Pokud žijete v Evropě, nemusíte se prý podle slov expertů ještě dalších padesát let bát. Trend robotických a automatických systémů ve výrobě má u nás zatím pomalý růst. V Asii je situace horší. Rostoucí pravděpodobnost, že z vás udělá robot nezaměstnaného, tu má horizont třiceti let.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Jsem přítulná, nevyzpytatelná a křehká, říká MOgirl Nikol

Nemusíte nutně dělat velké věci, stačí maličkosti. Nestůjte však na místě a nečekejte, že se něco stane samo od sebe....

Dušené maso podle Babylóňanů. Vědci oživili čtyři tisíce let starý recept

Nejsou příliš konkrétní a detailní, ale svědčí o tom, že už babylónskému starověku záleželo na pestrých,...

Inspirovala mě anglická divoká mládež, říká stavitel custom motorek

Vystudoval scénografii a animaci, propadl však světu custom motorek. Upravuje staré stroje, vdechuje jim nový život....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Nadia Comaneciová: sportovkyně století a „holčička, která se nesmála“

Nemohla normálně dospět, bylo jí to upřeno. Vyhrála olympiádu a stala se loutkou totalitního režimu. Rumunské sportovní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Vtipné, nejapné, adrenalinové. Prohlédněte si bizarní toalety

Slouží pro vykonání té nejběžnější potřeby, to však neznamená, že by nemohly být neobyčejné. Ano, i toalety, které...

Dušené maso podle Babylóňanů. Vědci oživili čtyři tisíce let starý recept

Nejsou příliš konkrétní a detailní, ale svědčí o tom, že už babylónskému starověku záleželo na pestrých,...

Machismus je jen fasáda chlapství, říká Esquire Man Jiří Mádl

Mužství je především usilování o čest. A to s sebou nese radost ze sebe sama. „Být chlapem může být skutečným...

KVÍZ: Jak dobře znáte historii toalet?

V kalendáři najdeme 19. listopadu jméno Alžběta, kromě ní však slaví také místnosti, kam musí i císař pán chodit pěšky....

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz