Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rituální nápoje: tyto drinky vás vynesou do kosmického opojení

Slibují osvícení, výlet do hlubokého podvědomí, u některých z nich však hrozí, že to bude riskantní mise. Rituální a slavnostní nápoje jako toloache, kava, bhang, queimada nebo aljašská kaše akutaq totiž dokážou být výzvou pro vaši mysl i tělo.
Příprava nápoje kava je svěřená nejzkušenějším.

Příprava nápoje kava je svěřená nejzkušenějším. | foto: Profimedia.cz

Toloache změní váš pohled na lásku i život

Botanici ji nazývají durmanem neškodným (Datura innoxia), ale svému druhovému přízvisku rostlina příliš věrná není. Riziko, že si po setkání s ní odnesete skutečně nezapomenutelné zážitky s dlouhodobými následky nebo aspoň světloplachost, je totiž kvůli předem neodhadnutelné koncentraci atropinu, skopolaminu a hyoscyaminu v plodech opravdu velká.

Ani pro schopné šamany tak není snadné trefit dávku, která konzumenta „vyšle na dlouhou mystickou cestu“, ale dokáže ho též vrátit nazpátek. Své o tom vědí hlavně brujerías, mexičtí čarodějníci, kteří dodnes v regionu Tarahumara připravují ceremoniální nápoj toloache. Tento psychedelický koktejl zjemňuje šťáva vymačkaná z naklíčené kukuřice, ale sami domorodci poznamenávají, že stavy po jeho požití mohou být zdraví asi tak prospěšné jako šíp v hlavě.

V současnosti se toloache využívá jako přírodní léčivo na vysoké horečky, podává se při otravě peyotlem a v populární lidové medicíně vám ho rádi namíchají jako zaručený nápoj lásky.

Kava: chuť pelyňku, vůně terpentýnu

Je to hořký nápoj a po jeho požití vám decentně ztuhnou rty, jazyk a postupně celá ústa. Domovem nápoje kava je prakticky celé Tichomoří. Prapůvodní recepturu si hrdě připisují lidé z Vanuatu, Havaje i Fidži, ale dnes již těžko říct, kde se skutečně začaly kořeny pepřovníku opojného zpracovávat do podoby mírně psychoaktivního nápoje nejdříve.

Základem stále zůstává mechanické rozmělnění, ať už tlučením o kámen, nebo drhnutím o korál. Ženy z ostrova Espiritu Santo je rozžvýkávají a vyplivují do nádoby překryté lněným sítem. Jinde se kořeny pepřovníku ve svazcích zvaných sevusevu nejprve suší a později drtí na prach v moždířích. Tento základ je smíchán s malým objemem studené vody nebo kokosové šťávy, která se ihned vypije. A pak už stačí jen chvilku čekat, než se 18 aktivních obsahových látek, kavalkatonů, postará o zábavu. Kava je považována za nápoj, který sbližuje. Bývají jím vítáni navrátilci z dlouhých cest, ale předkládá se též čestným hostům.

Akutaq, pozdrav z Aljašky

Mezi rituální nápoje vlastně patří akutaq jen částečně, protože je konzistencí o poznání hutnější. Připomíná spíše pomalu tekoucí zmrzlinu. Jeho základem je zvířecí tuk, extrahovaný nejčastěji ze sobů. Výjimkou ale není ani tuk rybí nebo tulení. Tuto živočišnou složku doplní nejrůznější lesní plody, borůvky, morušky, šichy a brusinky, případně na jemné plátky nakrájené syrové maso a čerstvá zvířecí krev.

Akutaq je tradičním aljašským dezertem, pokud však do něj přidáte i bobule vlochyně bahenní, dočkáte se opojného výletu.

Akutaq se tradičně připravuje v míse zvané tumnaq.

Akutaq znamená v překladu „něco míchaného“, takže následně je zapotřebí všechny složky stmelit v jednu hmotu. Výsledkem je polotekutá narůžovělá pasta, plná vitaminů a doslova nabitá energií. Tato eskymácká zmrzlina je podávána během slavnostních příležitostí a může vám také zprostředkovat intenzivní halucinogenní zážitek. To když jsou během přípravy využity bobule vlochyně bahenní. Ta se vyskytuje i v Česku, kde se jí hezky přezdívá raušinka. Sama je sice netoxická, ale parazitická houba Sclerotina megalospora na povrchu těchto „bahenních borůvek“ už dokáže s jedním pořádně zamávat. Až vás Jupikové pozvou ke slavnostní tabuli, dejte si pozor. Jsou na její opojné účinky rozhodně lépe adaptováni.

Bhang: zelené mléko boha Šivy

Oslava bhakti neboli lásky k Bohu je v Indii a Nepálu nepochybně veselou záležitostí. Během festivalu Hólí se barvami vítá jaro a nesmí u toho chybět ani tradiční nápoj bhang. Zelené mléko, které je ochuceno pořádnou dávkou konopí.

Kořeny tohoto rituálního nápoje lze dohledat až dva tisíce let před náš letopočet a pro jeho schopnost „uvolňovat napětí a nervozitu“ si ho pochvalují i autoři sanskrtem psané Atharvavédy. Původní recept do dnešních dní pochopitelně doznal jistých změn, oficiální držení narkotik už stojí mimo zákon. Nikdo ale nebrání výrobcům drtit pro výrobu bhangu samotné konopné listy. A jestli do zelené kaše utrousí i něco výživnějšího, se zjišťuje těžko.

Takto se bhang připravuje v Paňdžábu.

Tady se prodává bhang, jogurtový nápoj s marihuanou.

Pochutnat si můžete na variaci thandai, ochucené mandlemi a šafránem, nebo bhang laasi, smíchané s jogurtem. Stačí pár doušků a jistě vám přijde, že si jinak asketičtí mniši uctívající boha Šivu vůbec nežili špatně. Podle legendy přežil mystik Siddhártha Gautama, zakladatel buddhismu, šest let jen na sklenici bhangu denně.

Queimada: tajemství druidů

Z rituálu komerce

Mystický prožitek a nevšední zkušenost za hranicemi vnímání všedního světa. Alespoň tak si dnes lovci zážitků vysvětlují svou potřebu konzumovat tradiční magické nápoje v různých koutech světa.

Na špici popularity „magických“ nápojů dnes stojí jihoamerická ayahuasca, připravovaná z liány Banisteriopsis caapi. Domorodci poměrně brzy pochopili, že tento lektvar mohou zúročit na komerční bázi, a ezoteričnem prodchnutí turisté za ním dnes houfně míří do amazonských pralesů. Africkou variací je poté odvar z kůry stromu Iboga. Na něj nedají dopustit lidé z gabonského Bwiti. I tady se mystické zážitky mění na byznys a halucinogenní prášek je načerno vyvážen do celého západního světa.

Klasikou exotické nabídky zůstává severoamerický peyotl, který proslavili nejprve indiánští šamani, poté amatérští kaktusáři a později hippies. Obsah padesátky rostlinných alkaloidů, především mezkalinu v koncentraci až 0,58 procenta, však může být dost riskantním zážitkem.

V mapách se poprvé objevuje ve čtvrtém století našeho letopočtu jako Hispania Tarraconensis, ale později je celá oblast nazývána přesněji, podle svých obyvatel s keltskými kořeny, jako Galicije. A právě tady druidové údajně připravovali silný vysoko-alkoholický nápoj, který do historie vešel jako queimada.

Přesná receptura a popis výroby zůstává poněkud záhadou, druidové totiž neovládali umění destilace. Přesto ale dokázali, že jejich magický nápoj hořel po zapálení namodralým světlem. Přítomnost mihotavé záře si však můžeme vysvětlit i vedlejšími účinky listí a bobulí posvátného jmelí.

Ať nad Iberským poloostrovem drželi vládu Suebové, Vizigóti, Římané, nebo Arabové, tradice pití queimady tu přetrvávala. Její popíjení prý odhání zlé duchy, proto není od věci začínat s ní každou akci, ať svatbu, rokování, nebo jen večerní posezení s přáteli. S rozmachem španělského impéria se i tento nápoj stal kulturním exportem a výrazně se pozměnilo jeho složení. Dnes už kromě vinného destilátu obsahuje řadu cizorodých surovin: kávová zrnka, citronovou kůru, třtinový cukr. Z rituálního nápoje se stala módní záležitost, která prý nemůže chybět na žádné oslavě.

Autoři:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...