Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Druhá míza za prasknutí aorty nemůže, říká kardiochirurg

Chcete-li ve čtyřiceti změnit životní styl a být aktivnější, jděte do toho. V souvislosti s nemocí Michala Viewegha sice bývá s druhou mízou spojováno riziko prasklé aorty, podle kardiochirurga Marka Šetiny je to ovšem jen nadsázka. Nevím o studii, která by to potvrzovala, říká.

Začít aktivně žít se dá i ve čtyřiceti, ale s rozumem, říká docent Marek Šetina, přednosta Kardiochirurgické kliniky FN Motol. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pane docente, v novinách dnes můžeme v souvislosti s případem Michala Viewegha číst, že muž, který po čtyřicítce chytne druhou mízu, začne žít s novou rodinou, je náchylnější k prasknutí cévy. Co je na tom pravdy?
Myslím, že je stejně ohrožený jako ten, který žije pořád v dlouhodobém vztahu. Osobně neznám žádnou studii, která by tohle potvrdila. K tomu může dojít spíš naopak u těch mužů, co zůstanou sami. Je prokázáno, že ti, kdo jsou single, se dožívají kratšího věku. Žena má na muže, myslím, dobrý vliv, dává mu péči. Osamělý člověk bývá ze samoty pod větším stresem a většinou méně dbá na životosprávu.

Fotogalerie

Píše se též, že k prasknutí aorty dochází často o sobotní noci. Muž se napije, uvolní a je to.
O tom jsem nikdy neslyšel. Po prohýřené noci můžete mít vyšší tlak, ale o žádné studii, která by tohle říkala, nevím. Z vlastní zkušenosti nemohu říct, že by aorty praskaly víc v sobotu večer než v pondělí ráno.

Představme si: je mi čtyřicet, většinu života v práci sedím a teď chci svůj život radikálně změnit, začít aktivněji. Co jako lékař poradíte?
Nemůžete rovnou skočit do módu vrcholového sportovce, to prostě nejde. Na druhou stranu, dřív, než vám praskne aorta, si spíš něco uděláte s klouby. Že by lidé v začátcích změny svého životního stylu víc umírali, to se říct nedá. Zátěž to je, ale ne na umření. V tomhle stádiu je určitě dobré zajít k lékaři a poradit se. Každopádně platí selský rozum, začít se má postupně a pomalu. Neexistují žádné zázračné rady, chce to jen přemýšlet.

Marek Šetina

Narodil se v Brně v roce 1959, v roce 1986 promoval na pražské Univerzitě Karlově, o dvacet let později se stal docentem v oboru chirurgie. Působil v IKEMu, Na Homolce, v Americe v New Orleans i na prestižní Mayo Clinic. Od roku 2008 je přednostou Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Jaké obecné rady ohledně sportu by dotyčnému lékař dal?
Určitě není dobré posilování s těžkou zátěží, v tu chvíli vám velmi narůstá hrudní tlak a pak je riziko, že může aorta prasknout. Silové cvičení není nijak zvlášť dobré k ničemu obecně. Velké svaly zatěžují klouby. Ideálnější je běh, kolo, chůze. A lépe je nechodit do maximální tepové frekvence, nejlépe je držet se tak kolem 60 až 70 procent. Existují ale samozřejmě srdeční vady, při nichž je lepší nesportovat.

Kolik toho změna životního stylu zmůže? Dejme tomu, že jsem většinu života kašlal na sport, jedl, co mě napadlo, mám ucpané cévy. Jaká je šance, že se to ještě může spravit?
Cévy se dají léčit. Buď změníte způsob života a berete léky, nebo je můžeme operativně zprůchodnit. Ale rozhodně doporučuji začít žít zdravěji, protože ucpávání cév se operací samozřejmě nezastaví. Pak je důležité si hlídat vysoký tlak, to je jedno z nejzávažnějších onemocnění. Ono nebolí, nijak vás vlastně neomezuje, ale pokud se neléčí, přináší větší riziko cévní mozkové příhody, infarktu a právě ucpávání cév.

Dá se stanovit věk, v němž by se měl muž začít víc hlídat?
Samozřejmě že čím jste starší, tím víc onemocnění hrozí, spíš je ale potřeba se podívat na rizika v rodině. Pokud tatínek a dědeček umřeli v padesáti, musíme na sebe dávat určitě větší pozor. Co se týká srdce, máte-li v pořádku echo a tlak, bral bych to s rozumem, nevidím důvod se o sebe úzkostlivěji starat.

Docent Marek Šetina, přednosta kardiochirurgické kliniky FN Motol

Takže pokud aorta praskne, je to dáno spíše dispozicí?
Ano, hlavně dispozicí nebo přímo onemocněním cévní stěny. A k tomu se většinou přidává vysoký tlak. Dispozice přináší jenom riziko. To si můžete, pokud o tom víte, hlídat.

Nebezpečný návyk na pocit plného žaludku

Je dnešní doba pro muže rizikovější než dříve?
Průměrná délka života se zvyšuje, od revoluce asi o deset let. Sice pořád kouříme, ale méně než dřív, určitě se lépe stravujeme, máme o dost lepší zdravotní péči a k tomu mám pocit, že Češi docela i sportují. Pokud bych měl říct, co je podle mého největší hrozbou pro organismus, je to rozhodně kouření, a to jak pro plíce, tak i pro cévy.

"Hlídám se"

Snaží se žít zdravě a sportuje. "Jednou za rok si zajdu na prohlídku. Změří mi EKG, tlak, hladinu tuku a cukru. Naštěstí je vše v normě," pochvaluje si. "Rozumně se hlídám, jím všechno, ale nepřejídám se. A snažím se tak čtyřikrát do týdne sportovat. To, co ve dvaceti, už samozřejmě nezvládnu. Jde to dolů," říká a se smíchem dodává: "Ale předpokládám, že ani profesor Pirk neuběhne to, co před dvaceti lety."

A co nekvalitní a tučné jídlo?
Záleží na míře, kolik toho zkonzumujete. My všichni máme kromě geneticky zakódované délky života i to, jak moc jsme, či nejsme zdraví. Když však budete obézní, budete kouřit a nehýbat se, život si rozhodně zkrátíte.

Že tělu škodí špatné jídlo, ví každý. Proč tak hřešíme?
Máme pocit, že když jsme mladí, netýká se nás to a myslíme si, že za nás pak všechno vyřeší prášek. Ještě je důležité říct, že je hodně obézních dětí a že za to můžou jejich rodiče. Nutí je dojíst oběd a pak jim ještě dovolí sladkost, tím je navyknou na pocit plného žaludku, a to je cesta k problémům. K vysokému tlaku, cukrovce a kratšímu životu. Optimální je jíst co nejčastěji a co nejmenší porce.

Končí u vás víc mladších než dříve?
To ne.

A víc těch aktivnějších?
Ani to ne. Když to řeknu nadsázkou, z hospody se sem dostane víc lidí než těch sportujících. Ale média se spíš chytnou toho, že někdo zemřel při tenisu nebo maratonu.

Poslední otázkou se vraťme ještě k aortě. Praskne-li někomu a podaří-li se ho zachránit, jak složitý je jeho návrat do života?
S psychickou stránkou problému se každý vyrovnává jinak. Po operaci prasklé aorty mohou být i trvalé následky. Pokud je srdce ještě v docela dobrém stavu, lidé se většinou vracejí k normálnímu způsobu života. Jeden můj známý po bypassu ujel po třech týdnech skoro dvacet kilometrů na kole. Plánovaná operace bypassu je však mnohem méně náročný výkon než akutní operace prasklé aorty. Rekonvalescence je individuální. Každopádně je po takovém zákroku dobré nehnat to už do extrému.

  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Místo vulgárního nápisu žirafy. Vedoucí se zbavila mladického hříchu

Byl to pozůstatek neférové dohody s kamarádkou. Zatímco jí zůstal na kotníku nápis čínským písmem, Kaylee si odnesla...

On to zapálil! Bylo jen otázkou času, kdy nešťastné soužití vyústí v tragédii

Premium Vešel do domu. Ještě než za sebou zabouchl, praštil jej do nosu kouř. Šel po čichu, který ho neomylně vedl ke sklepním...

KVÍZ: Křesťanství, islám, satanismus. Jak znáte světová náboženství?

Jejich historií i jejich věroučnými sděleními se proplétá tmářství i lidskost, cit i nenávist, pokora i násilí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záchranku k banalitám? Dokud to lidé nepocítí v kapse, nepřestanou, říká Vít Samek

Premium Možná byste ho na první pohled zařadili mezi drsné rockery. Vít Samek ale dlouhá léta působil jako zdravotnický...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: „Upír“, Máří Magdaléna, vladaři. Díky 3D ožívají lidé minulosti

Žil před čtyřmi stovkami let, můžeme mu však pohlédnout do královské tváře. Díky ostatkům, pokročilé vědě a moderním...

KVÍZ: Křesťanství, islám, satanismus. Jak znáte světová náboženství?

Jejich historií i jejich věroučnými sděleními se proplétá tmářství i lidskost, cit i nenávist, pokora i násilí....

Místo vulgárního nápisu žirafy. Vedoucí se zbavila mladického hříchu

Byl to pozůstatek neférové dohody s kamarádkou. Zatímco jí zůstal na kotníku nápis čínským písmem, Kaylee si odnesla...

Dlužník si užíval na cizí účet. Věřiteli došla trpělivost a zosnoval vraždu

Premium Půjčit si peníze, to vždycky vypadá jako nejjednodušší řešení v případě, že se vám jich nedostává. A někdo kvůli dluhům...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...