Gastronomická exotika v Praze: kde ochutnat brouky, kuřecí pařátky, žáby

aktualizováno 
Vánočními svátky vás nejspíš provázela tradiční česká klasika, ale nyní možná přišel čas na kulinářské výlety. Projděte se s námi po pražských restauracích a bistrech, kde se podávají bizarní jídla jako brouci, žáby, krabi nebo velmi svérázně „vonící“ klobásky.

Pařátky se obvykle servírují grilované, s pálivou omáčkou. | foto: archiv Libora Budinského

1.kuřecí pařátky

Začneme hned divoce. Každý dobře ví, že kuřata nemají žádné prsty a že stehýnko končí tam, kde má člověk kotník. Tak je známe z restaurací i supermarketů. Že jsou jisté národy, které toto pravidlo porušují a servírují kuřecí pařátky, o tom se můžeme přesvědčit třeba v Číně, Thajsku či Vietnamu.

Fotogalerie

Grilované pařátky tam patří k tradičním delikatesám a jejich ožužlávání je považováno za velký kulinářský zážitek. Díky vietnamské komunitě se tento zvyk dostal i k nám, takže ho můžete vyzkoušet. Na pečené pařátky a kuřecí hlavičky se chodí do vietnamské tržnice Sapa, je však jen otázkou času, kdy se dostanou také do kamenných restaurací. Obvykle se podávají s pálivou omáčkou a jí se pouze rukama.

2.žabí stehýnka

Zatímco pařátky se u nás historicky nikdy moc nejedly, žáby se na talíři objevovaly poměrně často. Například Magdalena Rettigová má ve své slavné kuchařce hned čtyři recepty na přípravu žab. Ve druhé polovině 20. století se však žáby z našich jídelníčků vytratily a vracejí se jen velmi pomalu.

Pokud chcete překvapit své přátele, můžete v prestižním kuchařském studiu Ola Kala absolvovat kurz vaření francouzských specialit, kde se vedle slavného kohoutka na víně naučíte připravovat i smažená žabí stehýnka. Je to poměrně jednoduché a efektní, chlazená či mražená žabí stehýnka lze navíc koupit i v pražských obchodech.

Pokud chcete ochutnat žáby bez práce, zastavte se například v nedávno otevřené thajské restauraci Café Buddha, kde se podávají smažené v tempuře a servírované se salátkem z ananasu a koriandru a s chilli omáčkou. Malý podnik v Norské ulici je ovšem výjimečný ještě dalším pokrmem. Hned se k němu dostaneme.

3.smažené larvy

Tento asijský evergreen patří k cestovatelské gastronomické maturitě. Téměř každý, kdo jednou navštívil Thajsko, Kambodžu či Vietnam, mohl ochutnat nejrůznější brouky, od smažených kobylek až po vypasené šváby. I u nás se už smažení brouci prezentují na řadě gastronomických akcí, ale na stálém menu v restauracích se dosud nevyskytují.

Tabu v letošním roce prolomil právě podnik Café Buddha, který do své nabídky zařadil smažené larvy bource morušového připravené ve woku s galangou, citronovou trávou, limetkovými listy a kořením devíti chutí. Jenom dodejme, že první podnik s názvem Café Buddha funguje už řadu let v Balbínově ulici a díky důrazu na autentičnost získal od thajské ambasády v Praze prestižní ocenění Thai select. Jeho sdělení by šlo popsat tak, že se tu Thajci cítí jako doma.

4.krabí krunýř

Jídlo z tvora, který se nazývá měkkoschránkový krab, představil Pražanům anglický řezník a úspěšný pražský restauratér Paul Day ve svém dnes již legendárním podniku Sansho. Měkkostěnný krab má tu výhodu, že se jí celý, tedy i se schránkou, která, jak je z názvu patrné, není tvrdá.

Později se tato asijská specialita objevila v dalších podnicích, třeba v holešovickém SaSaZu či v některých thajských restauracích. Je to na první pohled sice trochu nezvyklé, ale velmi chutné a zábavné. Jenom dodejme, že v Thajsku se konzumují i normální krabi, kteří se usuší a pak se v hmoždíři rozdrtí na malé kousky. Ty se následně přidávají do jídla právě pro svou křupavost.

5.smradlavé klobásy

Poslední výzva je pravděpodobně nejnáročnější. Zatímco pojídání pařátků či smažených larev je jen poněkud nezvyklé, ale samotná vůně či chuť nejsou překážkou, proti spolknutí sousta slavné francouzské klobásky Andouillette se obvykle bouří všechny naše smysly.

Jejím základem jsou totiž vepřová střeva, která dávají této specialitě z kraje Champagne její nezaměnitelnou vůni a chuť, která v lepším případě asociuje hodně špinavý prasečí chlívek. I samotní Francouzi se dělí zhruba půl na půl mezi milovníky a zapřísáhlé odpůrce těchto páchnoucích klobásek, mimo Francii si na nich pochutná tak jeden člověk do tuctu. Budete to vy? Zkoušku odvahy můžete absolvovat například ve francouzské restauraci La Gare nedaleko náměstí Republiky.

Autoři: pro iDNES.cz,
  • Nejčtenější

Sex podle profesí: farmáři ho mají nejvíc, nejméně pak novináři

Na povolání záleží, i pokud jde o frekvenci sexu. Tvrdí to aktuální výzkum výrobce erotických pomůcek Lelo. Zjistil, že...

Jsem vesnická holka. A mám ráda uzené a pivko, směje se MOgirl Dona

Vidí se jako citlivka, vtipálek, mazel. „Ale taky jsem náladová a nervák,“ přiznává MOgirl Dona.

Podvod jako profese. V Číně hráli cizinci obchodní partnery

Dobrý první dojem napodruhé neuděláte, platí to i v podnikání. Ještě nedávno se proto v Číně držela velmi specifická...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Za rovná práva v boxerských rukavicích. Jak ženy pronikly do sportu mužů

Ze stereotypní představy o hospodyňkách za plotnou se ženy v minulosti snažily vymanit různými způsoby. Ty nejdrsnější...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Smrtící virus zachraňoval Židy před nacisty. Italští lékaři si ho vymysleli

Byla to nebetyčná drzost. A ohromná statečnost. Římští lékaři za nacistické okupace připisovali Židům z ghetta diagnózu...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

OBRAZEM: Moulin Rouge, hlavní město kabaretu, slaví 130 let

Když se řekne kankán, vybaví se Moulin Rouge. Kabaret? Moulin Rouge. Noční neřesti, ale ne příliš vulgární? Moulin...

Šílené plány: operace druhé světové války, které se naštěstí neodehrály

Kdo je přítel, o tom neměly za druhé světové války spojenecké síly dlouho jasno. Francouzi a Britové připravovali útok...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz