Poradna: Přítelkyně mě asi podvedla. Bojím se s ní o tom promluvit

aktualizováno 
Přítelkyně se vrátila z lázní a já mám podezření, že mi tam byla nevěrná. Nevím, jestli jí to říct, nebo to překousnout a jít dál, píše jeden ze čtenářů.

Pravda nebývá vždy příjemná, zejména týká-li se nevěry ve vztahu. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, narazil jsem na vaše stránky, když jsem vyhledával něco o svém problému. Už jsem se svou přítelkyní dva roky, za tu dobu jsme ale měli nějaké problémy a asi měsíc jsme byli od sebe. Já jsem to ale psychicky nezvládal, dvakrát jsem si chtěl vzít život, nikdy jsem to však nakonec neudělal. Pak jsme se k sobě vrátili a návrat byl pro mě tou nejhezčí věcí. Jsem do ní opravdu moc zamilován.

Ale teď k problému. Moje přítelkyně byla na měsíc v lázních a já mám podezření, že mě tam podvedla. Soudím podle toho, co jí píšou ženy, se kterými se tam kamarádila. Poté, co se vrátila, spolu navíc moc nespíme, vlastně jsme spolu od té doby nespali ještě ani jednou. Ani předtím to sice moc nepotřebovala, ale občas jo a teď prostě vůbec nic. Tváří se ale přitom, jako kdyby bylo všechno, jak má být, je prostě hodná, milá atd.

Nevím, co mám dělat. Nechci jí to říct, protože vím, že by z toho byly akorát problémy – a to já nechci. Hlavně ji nechci ztratit, proto s ní nechci ten pocit, že mě podvedla, řešit. Bavil jsem se o tom s kamarádem a i on mi řekl, ať to prostě překousnu. Já ale nevím, co dělat. Nejradši bych jí to všechno řekl, jenže to by skončilo hádkou a rozchodem. A to opravdu nechci. Jsem s ní šťastný. Poraďte mi, prosím. Děkuji za odpověď."

dotaz přišel bez podpisu

Děkujeme za váš dotaz. Upřímně řečeno mi však z vašeho dopisu není zcela zřejmé, na jakou otázku vlastně hledáte odpověď. Píšete sice, že máte podezření, že vám byla vaše partnerka nevěrná, ale zároveň odmítáte možnost, že byste s ní celou záležitost probral, protože se bojíte hádky, která by mohla vyústit v potenciální rozchod.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na                     e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Dle mého názoru byste si měl v první řadě uvědomit, že dlouhodobě funkční může být pouze vyvážený vztah. Představa, že se vám podaří udržet si přítelkyni pomocí vyhrožování sebevraždou nebo tím, že se budete vyhýbat konfliktním situacím, abyste ji náhodou nerozzlobil, je zcela mylná.

Odpovězte si sám na otázku, zda byste si přál, aby s vámi vaše přítelkyně zůstala ve vztahu ze soucitu, případně ze strachu o váš život, nebo proto, že si vás skutečně váží a miluje vás. Naprosto chápu a respektuji vaše city k ní, jsou jistě velmi silné. Avšak dlouhodobě není možné ignorovat problémy ve vztahu a bát se na ně upozornit, protože se bojíte, že by hádka mohla skončit rozchodem. Zjednodušeně se dá říci, že pokud je váš vztah funkční, měl by bez problémů vydržet i nepříliš příjemnou diskusi na konfliktní téma. A naopak, pokud se s vámi vaše přítelkyně bude chtít rozejít, učiní tak jistě i v případě, že se o žádném problému nezmíníte.

Co se týká potenciální nevěry vaší přítelkyně, pokud jsem správně pochopila, nahlédl jste do soukromé korespondence své partnerky a z ní jste na možnou nevěru usoudil. Jestliže jste se korespondencí své přítelkyně probíral bez jejího vědomí a vaše podezření není správné, jde o relativně vážný krok, který může vaše partnerka oprávněně vnímat jako zásah do svého soukromí, případně jako otřesení důvěry.

V případném rozhovoru, který na toto téma povedete, budete samozřejmě muset objasnit původ svých podezření. Existuje přirozeně i varianta, že vám partnerka vaše obavy potvrdí. Vy sám byste si proto měl nejprve ujasnit, zda jste případně schopen dál pokračovat ve vztahu, ve kterém k nevěře došlo. Zda byste v tomto případě volil spíše rozchod, nebo by pro vás byla přijatelnější nejistota. Od toho se potom budou odvíjet vaše další kroky.

Každopádně byste se však měl zamyslet nad otázkou sebeúcty a nad tím, co vám přináší vztah, v němž se bojíte řešit problémy, aby se s vámi přítelkyně následkem toho nerozešla. Poměr toho, co do partnerského vztahu dáváte a co naopak dostáváte, by měl být vyrovnaný. Zralé, vyrovnané ženy nehledají v muži obětního beránka, který položí na oltář vztahu v podstatě cokoli, ale rovnocenného partnera.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz