PORADNA: Po porodu se mnou nechce spát, trvá to už rok

aktualizováno  13:14
Odmítá jakékoli intimnosti, nenechá se skoro ani pohladit. Všechny návrhy odmítá s tím, že je unavená, za poslední rok jsme spolu spali jen třikrát. Situace už je pro mě k nevydržení, přemýšlím i nad tím, že bych svoje sexuální potřeby řešil s prostitutkou či si našel milenku, píše čtenář Aleš.

Narození dítěte vnese do vztahu změnu a může narušit jeho partnerskou rovinu

Vážená redakce,

rozhodl jsem se obrátit na vaši poradnu s problémem, který mě trápí už skoro rok. Jde o věc, která se dost těžko probírá s kamarády v hospodě, nehledě na to, že by mi skutečně nebylo příjemné, aby o tom někdo z mého okolí věděl. Proto jsem se rozhodl pro toto řešení.

S Renátou jsme měli naprosto standardní a docela spokojený vztah. Seznámili jsme se na vysoké, chodili spolu čtyři roky a pak jsme se vzali. Za další dva roky se nám narodil syn Šimon, kterému je teď něco málo přes rok. Řekl bych, že jsme celkem spokojení, klape nám to, nijak zvlášť se nehádáme (nějaké konflikty občas samozřejmě máme, ale nic zásadního). Problém je v tom, že po porodu se mnou Renáta přestala skoro spát. Když mě odmítala nedlouho po porodu, říkal jsem si, že ještě není úplně v pořádku, že je unavená a že se to časem upraví. Ale už je to víc než rok a přijde mi, že se to spíš horší.

Nenechá na sebe skoro sáhnout, veškeré návrhy odmítá, v posteli je úplně studená. Od narození Šimona jsme spolu spali třikrát. To se nedá dlouhodobě vydržet. Mám ji rád, ale už začínám uvažovat o tom, jestli by nebylo řešením zaplatit si prostitutku nebo si pořídit milenku. Jsem normální chlap a mám svoje potřeby. Když jí to ale vyčtu, řekne mi, že je unavená a že si nedokážu představit, kolik je kolem dítěte práce.

Aleš

V první řadě není potřeba se za tenhle problém stydět. S podobnými potížemi se po narození dítěte potýká celá řada párů. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že narození dítěte představuje náročnou zkoušku pro vás oba coby rodiče, ale zátěžovou situací je i pro partnerský vztah. Jeho těžiště se ze dne na den přesouvá na dítě, které vyžaduje spoustu času a energie. Je zcela normální, že se po narození dítěte rodiče cítí vyčerpaní a že se může objevit i jistá míra odcizení. Je patrné, že jde navíc o vaše první dítě, proto je pravděpodobné, že se vaše žena cítí v roli matky nejistá a tento stav jen prohlubuje její vyčerpání.

Je přirozené, že vám chybí intimita. Milenka či prostitutka vám však dodají pouhý sex a váš partnerský problém se tím nijak nevyřeší. Zapracovat musíte především na svém vztahu a najít si pro sebe nové role.

Po narození potomka se vztah přirozeně posouvá na jinou úroveň a vy si musíte zvyknout na roli rodičů, to však neznamená, že byste měli přestat fungovat jako partneři. Vaše dítě je už dostatečně staré na to, aby je mohl na kratší dobu pohlídat někdo jiný než rodiče. Zkuste si naplánovat alespoň jeden večer mimo domov, který byste mohli věnovat jen sami sobě.

Potřebuje znovu obnovit vztah jeden k druhému a soustředit se i na jiné věci, než je vaše dítě. Velmi efektivní je také předem naplánovaná "romantika", když se například domluvíte, že každé první úterý v měsíci vyrazíte na večeři jen ve dvou, při níž budou zcela zapovězené hovory týkající se vašeho potomka. Zkrátka se budete programově věnovat jen sobě a svému vztahu.

Zkuste si také promluvit s manželkou o tom, jak byste jí mohli ulehčit povinnosti. Proberte možnost platit si paní na úklid nebo nabídněte několik domácích prací, za něž převezmete zodpovědnost vy. Pokud chodíte do práce, přes den ženě samozřejmě s dítětem a domácností nepomůžete, ale můžete se zapojit večer a pomoci například s koupáním, podílet se na přípravě večeře, nakupovat a tak dále. Navrhněte jí, aby si některý den v týdnu vyhradila sama pro sebe, pro nějakou zájmovou aktivitu (cvičení, kurz keramiky nebo angličtinu), která ji bude bavit a odpočine si u ní, zatímco vy pohlídáte potomka. Vaše manželka snahu zcela jistě ocení.

Zjednodušeně řečeno: vaším cílem by mělo být obnovení partnerské roviny vašeho vztahu a přesunutí části pozornosti a času mimo dítě. Dokud se vaše partnerka stoprocentně věnuje pouze roli matky, na partnerskou intimitu již nezbývá prostor.

 

Autor:

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Nekonvenční turistika: lidé jezdí za chudobou i vlastní sebevraždou

Bílý turista s bonbony a chudí z ulice. Navštívit dnes můžete i „skrytou tvář...

Je to odvrácená strana turistiky nebo přímo její nemorální a zločinná tvář. Do dalekých zemí se však lidé vydávají též...

Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají...

Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům...

Najdete na iDNES.cz