PORADNA: Nedaří se mi najít partnerku

aktualizováno 
Nebaví mě tlachání o ničem, pro ostatní jsem divný a nemám žádné zkušenosti s ženami. Jak mám najít tu, s níž bych mohl založit rodinu? ptá se čtenář Mojmír.

Pokud vás nebaví společenský ruch v klubech a na večírcích, poohlédněte se po případné partnerce jinde | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, píšu vám do poradny se svým problémem ohledně partnerství. Asi mi s řešením problému přímo nepomůžete, ale snad mi prospěje alespoň pohled někoho zvenčí. Brzo mi bude 37 let a mám pocit, že na to potkat tu pravou by pro mě bylo potřeba více štěstí než na výhru v loterii. Připadá mi totiž, že jsem příliš velký exot. Možná namítnete, že bych se měl snažit být víc normální, jenže mně připadá, že bych si jen hrál na někoho, kým nejsem. I kdyby se mi náhodou to předstírání povedlo a nějakou partnerku bych získal, byl by to stejně vztah založený na přetvářce, který by dlouho nevydržel.

Moje zájmy se nedají moc sdílet, společenské události a jakékoliv oslavy jsou pro mne totální nuda. Na technické škole moc holek nebylo, takže se o mne nikdy žádná nezajímala a já jsem byl dostatečně vytížený, takže jsem se o holky nezajímal a prostě jsem si říkal, že to jednou přijde. Jenže nepřišlo. Protože bych rád založil rodinu, došel jsem kolem třiceti k názoru, že bych měl partnerku začít hledat aktivně, a protože mě společnost nudí, nezbylo mi nic jiného, než využít internetové seznamky. Ze začátku jsem občas dostal nějakou odpověď, jenže nakonec jsem stejně dostal vždycky košem a ani nevím, co jim vlastně z mých vlastností vadilo nebo scházelo.

Když tak poslouchám, o čem se mluví na nudných firemních večírcích, kam chodím jen pro to, abych se úplně nevyděloval z kolektivu, mám pocit, že se jakékoliv vztahy navazují a udržují výlučně zbytečným tlacháním o ničem. I kdyby se mi navíc povedlo najít holku, která by mi vyhovovala charakterově a měla o mne zájem, pravděpodobně by pro mne nebyla vzhledově zajímavá. Jenže takové holce bych pak nemohl říkat, že je hezká a podobné věci, takže by mě stejně nechala. Další problém vidím v tom, že spoustu věcí nehodnotím, protože je mi prostě jedno, jestli je to lepší, nebo horší.

Mám sice představy, jaká by partnerka měla být, ale nemám žádné zkušenosti, které by mi řekly, jestli bych si s takovou partnerkou v reálu opravdu rozuměl. Takže, existuje vůbec nějaká pomoc pro člověka, který se nudí ve společnosti, mluví, jen když potřebuje něco domluvit nebo zjistit, nemá žádné zkušenosti se vztahy, je panic, táhne ho to k makrobiotické stravě a nebaví ho slavit? Nevím ani, jestli vůbec mohu nabídnout lásku. Nikdy jsem totiž nebyl zamilovaný, a tak ani nevím, jestli jsem vůbec schopen se zamilovat."

Mojmír

(redakčně kráceno)

Mojmíre, děkujeme vám za váš dotaz. Chápeme, že byste se ve svém věku už rád usadil a založil rodinu. Měl byste si však uvědomit, že v každém funkčním vztahu musí být nutně přítomný kompromis. Pokud budete ke svému hledání životní partnerky zajímat předem postoj, kdy nebudete ochotný v čemkoli se přizpůsobit, je bohužel pravděpodobné, že spíš neuspějete. Nemusíte nic předstírat ani svůj potenciální vztah budovat na přetvářce, musíte však umět najít kompromis a respektovat i některé zájmy své partnerky, které vám nejsou příliš blízké. Pokuste se být otevřený všem novým podnětům a neodsuzovat předem zážitky a osoby, které jste zatím stačil poznat pouze povrchně. Zdaleka ne všechny vztahy jsou založeny na "zbytečném tlachání o ničem".

Je přirozeně v pořádku, že hledáte partnerku, s níž budete moci sdílet hlubší zájmy než účast na večírcích. Na druhou stranu byste však tím spíš měl být schopný slevit ze svých nároků zejména v tak povrchní oblasti, jakou je fyzický zjev. Místo toho, abyste se soustřeďoval na to, co vám na té které ženě nevyhovuje, se pokuste zaujmout opačný přístup a hledejte pozitiva.

Stěžujete si na nedostatek zkušeností, který však můžete odstranit pouze praxí. Nesnažte se za každou cenu najít svou ideální partnerku, která bude vyhovovat všem vašim nárokům, které jste si předem stanovil, a buďte otevřený. Dejte šanci i ženám, které vás na první pohled nezaujaly nebo jimž do vašeho vysněného ideálu něco chybí. Možná budete překvapen, že vztah se ženou lze navázat i bez planého pochlebování a přetvařování se. I kdyby se vám při těchto kontaktech nepodařilo najít svou celoživotní partnerku, časem zcela jistě potkáte ženy, s nimiž si budete rozumět a s nimiž navážete přátelství. Získáte tak zkušenosti, dokážete lépe porozumět druhému pohlaví a tím zase získáte způsob, jak ženy zaujmout.

Je však samozřejmě možné, že zjistíte, že vás skutečně kontakt a vztahy se ženami neuspokojují a nenaplňují. Pokud dospějete k přesvědčení, že vám nejvíce vyhovuje svobodný život, jde o zcela legitimní postoj, na který máte právo bez ohledu na společenský tlak.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Najdete na iDNES.cz