PORADNA: Nechce se s ním rozejít. Jak dlouho mám ale čekat?

aktualizováno 
Nechtěla s ním žít, ale teď s ním bydlí. Říká, že mě má ráda, ale doufá, že se s ní rozejde on. Obává se, že nám zamilovanost nevydrží, ale stýkáme se už devět měsíců a vytvořili jsme si plnohodnotný, i když zvláštní vztah, píše čtenář Marek.

Miluje mě, ale nechce ho opustit | foto: Profimedia.cz

Zdravím do redakce,
je mi 31 let, takže nejsem žádný zajíc. Necelé tři měsíce po rozchodu s desetiletou známostí jsem potkal dívku, která mě zaujala již před x lety, kdy jsem ji viděl poprvé. Tušil jsem, že někoho tak nějak napůl má. Bylo mi to ale zcela fuk, vždy se mi líbila, a když jsem si sehnal číslo, měli jsme do týdne rande. Hned na tom prvním mě svedla, a pak mi vysvětlila, že má s přestávkami sedm let přítele, že jsem se jí líbil, ale nemám nic čekat. Podvedla ho jednorázově třeba patnáctkrát, ale nikdy neměla stálého milence. Nicméně u nás to nabralo rychlý spád a začali jsme se vídat průměrně třikrát až čtyřikrát týdně. Vytvořili jsme si relativně plnohodnotný vztah, i když poněkud bizarní, protože jsme se museli schovávat a vědělo o nás jen pár nejbližších.

Nicméně stále říkala, že se do ní nesmím zamilovat, že dřív nebo později se k příteli vrátí. Nijak jsem to neřešil, protože mi s ní bylo tak dobře, že jsem nehleděl do budoucnosti. Jenže asi po 5,5 měsíci mi poprvé řekla, že se do mě zamilovala, že už jen pouhý pohled na jejího přítele v ní vyvolává odpor, ale že jsou prostě domluveni, že se sestěhují a zkusí to spolu. Já jsem naivka a v tu chvíli i já nechal spadnout zdi, které jsem si racionálně vystavěl a definitivně se zamiloval taky. Dělal jsem pak úplně vše, aby věděla, že to myslím smrtelně vážně. Po třech krásných měsících to šlo ráz naráz – našli byt a do čtrnácti dní se sestěhovali, protože on na to tlačil.

No a pak se vše provalilo, když jí vlezl do telefonu a došlo mu, že udržuje ještě jeden vztah. Takže v tu chvíli to mělo skončit definitivně. Teď jsou to dva týdny. Situace je taková, že je najednou jak mílius a hlavně ji neustále hlídá. Jsem přesvědčen o tom, že ji bere jen jako věc, která mu patří, a že s tím láska nemá nic společného. Jenže jí prostě přijde, že se zase snaží a že ta kontrola z jeho strany je oprávněná. A já teď, když je pod takovým dozorem, nemám moc pák, jak jí dokázat, že ji chci. Celý můj vliv je za měsíc bydlení pryč – ona je zpátky tam, kde byla před rokem.

Nechce ho oficiálně opustit z těchto důvodů: jsou na sebe zvyklí a nechce ho ranit. Je skeptická, a prý by nás zamilovanost po půl roce nepřešla – to mi říkala od začátku, ale trvalo to devět měsíců a vše je ok a bylo by dál. Další důvod je asi ryze praktický: opětovné stěhování, vysvětlování rodičům a přátelům apod. Řekla mi, že jediná varianta je, že by ji nechal on. Hlavně mě mrzí, že pořád říká, jak za to může ona, a trpí sebemrskačstvím. Dle mě to je ale jen důsledek společného bydlení, protože ji přítel citově vydírá.

Musím dodat, že můj stav zamilovanosti je šílený – spím čtyři hodiny denně, neustále koukám na telefon, zda se neozve, nejsem schopen mít cokoliv s jinou ženou. A příležitostí jsem měl dost.
Marek
(Dopis je redakčně krácený)

Marku,
z vašeho dopisu je cítit velké zoufalství, ale zároveň i odhodlání a síla. Je zcela zřejmé, že svůj vztah myslíte vážně a po oné ženě skutečně toužíte. Zároveň si také troufám říci, že toho samého si musí být vědoma i ona. Vaše vytrvalost, trpělivost a tolerance k její nerozhodnosti i chování jsou víc než jasným důkazem toho, že to s ní skutečně myslíte vážně. Navíc se nesnažíte čtrnáct dnů, aby váš zájem mohla považovat za krátkodobou záležitost. Z mého pohledu jste udělal pro úspěch svého vztahu maximum a iniciativy by se nyní jednoznačně měla chopit vaše partnerka.

Přiznám se zároveň, že příliš nerozumím jejímu chování. Pokud vám tvrdí, že vás miluje, společně vám to klape, chce být s vámi a ke svému oficiálnímu příteli má pouze formální vztah, nejeví se mi příliš logické, že s ním začala bydlet. Tím, že ve svém vztahu nadále oficiálně pokračuje, samozřejmě dává svému partnerovi právo na to, aby jí vyčítal nevěru a učinil určitá opatření, aby jejímu pokračování zabránil. Odhalení nevěry bylo nepochybně dalším okamžikem, kdy měla příležitost svůj vztah ukončit, ale ani této nevyužila.

Doporučuji vám, abyste si s ní promluvil na rovinu a zeptal se jí, co přesně chce a co od vás očekává. Chce vztah s vámi ukončit, pokračovat pouze na milenecké rovině, nebo má zájem o skutečné partnerství? Pokud má zájem pouze o to být vaší milenkou, je pro vás tato situace dlouhodobě přijatelná, či nikoli? Ve vašem současném stavu mi chybí jasně vymezené hranice. Promluvte si věcně a otevřeně. Nenechte se vmanipulovat do situace, kdy se bude obviňovat, že je všechno její vina a vy ji budete přesvědčovat, že tomu tak není. Tímto přístupem nic nevyřešíte.

Znovu zopakujte svou nabídku na seriózní vztah, zeptejte se jí na její postoj a na to, co je pro to ochotna udělat. Trvejte na tom, aby zaujala jasné stanovisko a neudržovala vás dál ve stavu, kdy nevíte, co můžete čekat, a zároveň nemáte právo cokoli požadovat. Je samozřejmě možné, že se rozhodne setrvat ve svém současném vztahu. V takovém případě však nemůžete udělat nic jiného, než její volbu akceptovat a snažit se na ni co nejdříve zapomenout.

poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Věřte si a nikdy se nevzdávejte, vzkazuje MOgirl Lucka

Velkou vášní MOgirl Lucky je fitness.

Žije spokojený život. Chodí do práce, která ji baví, po ní se věnuje koníčkům. Sen, který jí dalo dětství, tedy zahrát...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: pepřové dřevo je klenotem laoské kuchyně

To je ono, pepřové dřevo. V Laosu vám ho naservírují i jako přílohu.

Leckde v Africe domorodci dochucují pokrmy kůrou z dřevin, bambusové výhonky známe i my, stejně jako kůru skořicovníku....

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Darwinovy ceny 2018 letí za sentinelským misionářem i českými keškaři

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného...

Jsou cynické a ohleduplností k památce zemřelých netrpí. Popravdě řečeno, gratulují jim a vzdávají hold za to, že se...

Najdete na iDNES.cz