Poradna: Manželka žárlí i na televizi

aktualizováno 
Žena je extrémně žárlivá. Nemohu se ani dívat na televizi, ani si prohlížet časopisy, aniž by mi udělala scénu. Už nevím, co s tím, píše čtenář Petr.

Patologická žárlivost udělá ze vztahu peklo. Pomoci může jen odborník. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den,

nevím, jak bych začal, jsem ženatý dva roky, moje žena má z prvního manželství dva kluky, já jsem rozvedený a bez dětí. Všichni si moc sedneme, se ženou se na všem shodneme, oba tvrdíme, že je to osudová láska.

Píšu vám ale proto, že manželka mě pořád napadá, že koukám po holkách, přitom to není pravda. Jdeme v nákupním centru a někde vedle nás projde ženská v sukni a žena po mně vyjede, já přitom ani nevím, že tam nějaká šla. Vadí jí i televize, pustíme si film, je v něm pětivteřinový záběr na děvče v baru, které tancuje u tyče, ale není nahá. Žena se hned naštve, že se prý potřebuju dívat na děvky, že bez toho nemohu být.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Vloni v zimě jsme se hádali před každou reklamou v televizi, protože ve znělce vystupovaly moderátorky oblečené v sukních. Už jsem se i onen televizní kanál bál pustit. Naposledy jsem zažil výstup, když jsem koupil novou Mladou frontu Dnes. V magazínu se psalo o závodech na motorkách v Brně a vedle závodníků byla na fotkách děvčata. Manželka mi je hned omlátila o hlavu. Kdybych si domů přinesl bulvár, kde bývají vyfocené slečny nahoře bez, snad by se se mnou rovnou rozvedla.

Kdybych věděl, že bude za pět minut v klidu, neřešil bych to, ale ona je naštvaná i několik hodin. Dřív pomohlo, že jsem ji chytil a řekl, že ji miluju, dával jí pusinky atd. Ale teď už nic nepomáhá. A hlavně mě to obviňování už dost vytočí, takže někdy je hádka ještě horší. Vím, že se říká, že za pravdu se člověk zlobí, ale když to máte třeba i pětkrát v týdnu, už nejde být pořád v klidu. Já se už bojím pustit televizi, když někam jdeme, koukám raději do země.

Prosím, poraďte, svou ženu moc miluji. Vím, že miluje i ona mě, ale tohle pořád podstupovat nechci. Když jsem jí řeknu, že to není normální, naštve se ještě víc s tím, že z ní dělám blázna.

Moc děkuji za radu."

Petr

Petře,

děkujeme vám za dotaz. Situace, kterou popisujete, je ukázkovým příkladem patologické žárlivosti. Obávám se, že v tomto případě existuje, pokud chcete se svou manželkou zůstat, jediná rada: vyhledat odbornou pomoc. Sám už jste zjistil, že na patologického žárlivce neplatí logická argumentace ani důkazy lásky. Jde o typ poruchy, kterou postižený nemůže zvládnout vůlí. V podstatě si tak se svým žárlením nemůže pomoci.

Když to velmi zjednoduším a přeženu, princip je podobný, jako kdybyste se logickými argumenty snažil vyléčit zápal plic. Podstatný rozdíl mezi člověkem se zápalem plic a extrémním žárlivcem je však v tom, že žárlivec nemá pocit, že by s ním bylo něco v nepořádku a necítí potřebu nápravy. Pod vlivem své poruchy je patologicky žárlivý člověk přesvědčen, že je jeho chování oprávněné a zcela odůvodněné. Proto se také vaše manželka tolik brání návštěvě u odborníka.

Život s neléčeným patologickým žárlivcem však není dlouhodobě možný. Už sám víte, že se žárlivost časem stupňuje a je neslučitelná s každodenním fungováním. Těžko můžete žít tak, abyste se vyhnul jakémukoli kontaktu s ženami, a situace, kdy vám manželka vyčítá i sledování televizních reklam nebo otevření časopisu, už je skutečným extrémem. Neustálé podezírání, obviňování a scény vás nutně musí vyčerpávat a je jen otázkou času, kdy vám k tomuto způsobu života už nebude zbývat dostatek chuti ani sil.

V zájmu zachování vztahu byste se měl proto pokusit přimět ji k návštěvě odborníka co nejdříve. Troufám si říci, že naději na další společné soužití pro vás představuje pouze odborná pomoc.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Vražedná hora v Humboldt County: místo, kde se ztrácí lidé po stovkách

Kalifornská Humboldt County je převážně zalesněná oblast při pobřeží Pacifiku.

Důvody, proč lidé tu a tam mizí a stanou se pohřešovanými, jsou různé. Ne vždy stojí za jejich zmizením zločin, často...

Jak Indie ošálila CIA. Jaderné výbuchy jí utajila před očima

Právě tady se to stalo, navzdory americkým satelitům. Kráterem Shakti-1 se...

Americké tajné služby si daly velmi záležet na tom, aby jim neunikla žádná podrobnost o indickém jaderném programu....

KVÍZ: Karate, chábr, nizozemky. Jak se vyznáte ve vězeňském slangu?

Vyzkoušejte, zda byste zapadli do kolektivu.

Má vlastní pravidla, svérázné hodnoty, ale též charakteristický slang. Vyzkoušejte si, zda byste rozuměli vězeňskému...

Miluju malá města, říká MOgirl Natálie

Ve velkoměstě bych žít nemohla, říká MOgirl Natálie.

Energická, sebevědomá, empatická, někdy ale tvrdohlavá a výbušná, tak se vidí. Zná se a docela konkrétně má seřazené i...

I tak se dá vydělávat: peníze za čekání ve frontě i za ležení v posteli

Čekání je úmorné. Profesionální „čekači“ se ho však zhostí za vás, najdete je v...

Profesionální čekání ve frontách chce trpělivost, ale též důvěryhodnost. Učitel může být placený, i když je „na hanbě“....

Další z rubriky

OBRAZEM: Neuvěřitelná krása hmyzu. Odhaluje ji obří zvětšení

Září pestrými barvami, jsou přísně symetrická, provokují fantazii. Evokují...

Září pestrými barvami, jsou přísně symetrická, provokují fantazii. Evokují mimozemšťany, připomínají monstra....

Jak Indie ošálila CIA. Jaderné výbuchy jí utajila před očima

Právě tady se to stalo, navzdory americkým satelitům. Kráterem Shakti-1 se...

Americké tajné služby si daly velmi záležet na tom, aby jim neunikla žádná podrobnost o indickém jaderném programu....

Zapomeňte na chilli festy. Tvrďáci a tvrďačky pojídají metry kopřiv

Šampionát je především jedna velká švanda.

Pálí to, ale prý jen do okamžiku, kdy vám žahavost umrtví cit v prstech, ústech i na jazyku. Do té doby je to však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz