PORADNA: Je vdaná, má dítě a spíme spolu. Nevím, co s tím

aktualizováno 
Trvá to už několik let. Má manžela a dítě, ale občas spolu spíme a ona mi stále dává naději, že bychom mohli být spolu. Nedokážu se zorientovat, jak to se mnou vlastně myslí, píše čtenář Petr.

Setkání s femme fatale nemusí být vždy procházkou rájem. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, rozhodl jsem se vám napsat, i když tak trochu tuším, co mi poradíte. Pomohlo by mi ale znát názor někoho nezaujatého. Moje situace je totiž dost zoufalá. Je mi pětatřicet let a na střední jsem začal chodit se svou spolužačkou Kristýnou. Bez nadsázky si myslím, že je to moje osudová žena a jsme pro sebe stvořeni. Dokonale si rozumíme, jsme naladěni na stejnou vlnu a alespoň ona mě neuvěřitelně přitahuje. Po tříletém vztahu jsme se rozešli. Byl to rozchod z rozumu, protože ona odjela dlouhodobě do zahraničí a shodli jsme se, že by vztah na dálku neměl cenu.

Vystřídali jsme oba několik partnerů, ale zůstávali jsme stále v kontaktu a byli jsme nejlepší kamarádi. Pak Týna potkala svého současného manžela, po roce vztahu otěhotněla, vdávala se už v pátém měsíci a později se jí narodil syn Matouš. Její manžel je hodně pracovně vytížený a často jezdí na několikadenní služební cesty. Přibližně před pěti lety jsme naše kontakty a styky zintenzivnili. Týna byla často sama, já jsem zrovna neměl vztah, takže jsme spolu trávili pořád víc a víc času. S Matoušem mám vynikající vztah a mám ho skutečně rád, takže jsem s nimi byl šťastný. Podnikali jsme spoustu akcí společně, věděl jsem o všech jejích vztahových problémech a časem jsme spolu začali i spát.

Jenže tím to také hasne. Už skoro pět let žiji v jakémsi bezčasí. Trávím s Týnou a Matoušem spoustu času, když zrovna není její manžel doma, máme k sobě víc než blízko, spíme spolu, ale ona se odmítá rozvést. Argumentuje tím, že svoje dítě nepřipraví o tátu, i když ten moc nefunguje a doma téměř nebývá.

Na druhou stranu se odmítá vzdát mě, tvrdí, že mě miluje, a když jsem si za tu dobu našel třikrát jinou partnerku, nesla to hodně těžce a skutečně žárlila. To mi připadá jako důkaz, že o mě opravdu stojí. Pokusil jsem se s ní několikrát přerušit styky, ale jsem do ní příliš zamilovaný a opravdu bych chtěl, abychom byli spolu. Její oblíbenou větou je, že nemůže být se mnou, ani beze mě. Myslíte, že mám vůbec nějakou šanci? Díky za odpověď."

Petr

Petře,

děkujeme za váš dotaz. Je samozřejmé, že situace je pro vás únavná a vyčerpávající, nehledě na to, že má zcela jistě negativní vliv na váš osobní život. Sice neuvádíte, jak se k vašemu vztahu s Kristýnou stavěly vaše předchozí partnerky, ale troufáme si předpokládat, že jím nebyly nijak nadšené. Sám uznáváte, že jste do Kristýny stále zamilovaný a stavět nová partnerství na základech vztahu, který pro sebe stále nemáte vyřešený, je velmi nešťastné řešení. Jeho negativní vliv se do nich téměř vždy promítne.

Ptáte se, zda máte ve vztahu s Kristýnou nějakou šanci. Zkuste si sám pro sebe upřímně a objektivně zrekapitulovat situaci a popsat si ji například v několika bodech na papír. Pět let máte intenzivní kontakt s manželkou cizího muže a matkou jeho dítěte. Sice si rozumíte, ale na druhou stranu si sám uvědomujete, že se stýkáte převážně v situacích, kdy její manžel není nablízku. Pokud se na tuto situaci podíváte objektivně, dostáváte od Kristýny jen občasný sex a kontakt v době, kdy nemůže být se svým manželem.

Podobně vystavěný milenecký vztah by možná měl naději na úspěch a další rozvoj, pokud by podobně fungoval několik týdnů a poté se posouval dál. To se však ve vašem případě neděje. Vaše přítelkyně měla již pět let na to, aby se rozhodla, zda s vámi chce dlouhodobě být, a případně začala jednat. Vytrvale vám však opakuje, že se rozvést nehodlá, a vy byste se s touto myšlenkou měl smířit.

Žárlivost na vaše krátkodobé známosti bohužel nepředstavuje důkaz, že je do vás Kristýna zamilovaná nebo že s vámi plánuje společnou budoucnost. Stejně tak dobře může jít o neochotu dělit se o muže, který jí poskytuje příjemnou společnost, pozornost, obdiv a porozumění. Je například možné, že se bojí zůstat sama v době, kdy není její manžel nablízku, a nechce se vzdávat vaší společnosti.

Svou situaci byste měl vyřešit co nejrychleji, abyste se mohl posunout z místa. Sdělte Kristýně, že je pro vás tato situace nepřijatelná a dlouhodobě neudržitelná a že trváte na jasném závěru a vyřešení. Nenechte se znovu vmanipulovat do mnohoznačných tvrzení typu, že nemůže být s vámi ani bez vás. Trvejte na tom, aby vám jasně odpověděla na otázku, zda a kdy se rozvede. Pokud se dočkáte záporné odpovědi, vysvětlete jí, že se od ní potřebujete odpoutat, a stanovte si dobu, po kterou zcela přerušíte kontakt. Po tuto dobu si nevolejte, nepište ani jinak se nekontaktujte a snažte se toto předsevzetí důsledně dodržovat. Jen tak budete mít možnost reálně se od ní odpoutat a ujasnit si myšlenky.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Jako Woodstock, jen horší. Seznamte se s festivaly, které se nepovedly

Nejprve se s absencí jakékoli pořadatelské aktivity v Powder Ridge hippies...

Powder Ridge, W´99 a Fyre. Tři hudební festivaly, které v odstupu jednoho roku, třiceti a téměř padesáti let odkazovaly...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz